Nacrt strategije razvoja sporta za Kolašin: Problemi brojni, ciljevi ambiciozni

Prema Nacrtu strategije razvoja sporta za Kolašin, opština oskudijeva u infrastrukturi...

9764 pregleda 1 komentar(a)
Sportska dvorana Kolašin, Foto: Dragana Šćepanović
Sportska dvorana Kolašin, Foto: Dragana Šćepanović

Unapređenje sistema finansiranja sporta, razvoj sporta za djecu i omladinu, podrška ženskom sportu, osobama sa invaliditetom, vrhunskom sportu, povećanje broja fizički aktivnih građana… - neki su od prioritetnih ciljeva Nacrta strategije razvoja sporta za Kolašin.

Tim dokumentom zacrtan je način i izvori finansiranja razvoja sporta u naredne tri godine, a kreiran je i akcioni plan za narednih 12 mjeseci.

“Stanje sportskih objekata u Kolašinu nije na zadovoljavajućem nivou. Opština oskudijeva u sportskoj infrastrukturi, iako se na prvi pogled možda ne čini tako. Od sportskih objekata postoje: višenamjenska sportska dvorana koja je u vlasništvu države, tri fudbalska stadiona, od kojih je jedan u privatnom vlasništvu. Kolašinski sportski centar obuhvata otvorene i zatvorene sadržaje”, piše u nacrtu Strategije.

Samo jedna škola u Kolašinu ima fiskulturnu salu, koju koriste svi klubovi koji se bave dvoranskim sportovima, i sportske terene, dok tri škole posjeduju samo sportske terene, konstatuju u dokumentu. Od četiri seoske, škola u Manastiru Morača ima otvoreni teren, dok škole u Međuriječju, Polju Dragovića i Barama Kraljskim imaju poligone privedene namjeni za fudbal i košarku.

Kako tvrde, problemi sa kojima se suočavaju sportski klubovi su nedostatak sredstava za redovno funkcionisanje, kao i nedostatak sportsko-medicinskog kadra.

“Unapređenje sistema finansiranja sporta obuhvata ulaganje u infrastrukturu (novi sportski objekti i obnova postojećih), podršku sportskim organizacijama kroz sufinansiranje i grantove, kao i organizaciju sportskih manifestacija. Takođe, odnosi se na podsticanje finansiranja iz nacionalnih i EU fondova, kao i povećanje ulaganja iz privatnog sektora. Važno je i bazirati se na povećanje broja djece i omladine koja se bave sportom kroz sportske klubove i rekreaciju. Razvijanje sportskih aktivnosti i organizacija za lica sa invaliditetom, poboljšanje uslova za njihov sport i vrednovanje njihovih rezultata inkluzivan je i antidiskriminatoran princip kojem se teži”, piše u opisu ciljeva razvoja sporta.

Unapređenje sistema za veću podršku ženama u sportu, podsticanje njihovog učešća i jednakih šansi u svim segmentima sportskih aktivnosti, takođe je aktivnost kojoj treba da budu posvećeni na lokalnom nivou. Naglašena je i potreba stvaranja uslova za razvoj vrhunskih sportista, podsticanje takmičenja na nacionalnom i međunarodnom nivou, te vrednovanje postignuća.

“Podsticanje rekreativnog sporta i fizičke aktivnosti među građanima svih uzrasta. Jedan od preduslova za razvoj sporta u Kolašinu je razvijanje svijesti po pitanju bavljenja sportom. Izazov je, ali i obaveza lokalne uprave da donošenjem politika utiče i na podsticaj i motivaciju svojih građana da se u što većem broju bave rekreativnim sportom”, naglašeno je u Strategiji.

Izazovi koji mogu uticati na realizaciju planova u oblasti sporta su mali broj djece iz ruralnih područja angažovanih u sportu, standard građanki/građana, nepostojanje sportske infrastrukture za rekreativno bavljenje sportom na otvorenom... Takođe, mali broj školovanih i akreditovanih trenera.

Prednosti koje Kolašin ima za unapređenje sporta su, kako piše u nacrtu Strategije, značajno veliki broj sportskih kolektiva, veliki broj djece koja imaju potencijal, ulaganje opštine u sportsku infrastrukturu...

Više od polovine građana bavi se sportom

Analizu stanja sporta u nacrtu Strategije predstavljena je rezultatima istraživanja u kojem je učestvovalo 239 ispitanika. Pitanja su bila formulisana “shodno izazovima i pitanjima koja su predložili sportski poslenici ispred sportskih klubova”.

Da se bavi sportom na neki način, kazalo je više od polovine ispitanika, a većini je riječ o rekreativcima. Najviše ih se bavi fudbalom, zatim košarkom, odbojkom, karateom... Prema predstavljenim rezultatima, više od pola ispitanika lošije je ocijenilo uslove za treniranje.

“Dakle, postojeći tereni i objekti ne zadovoljavaju potrebne uslove za rad, što je poziv nadležnima na što hitniju adaptaciju postojećih i izgradnju nove sportske infrastrukture. Ispitanici su iskazali potrebu za atletskim stazama, više klubova, više terena, opremom za futsal, koševima, bazenom, vještačkim osnježavanjem... i da halu za sport treba vratiti u vlasništvo Opštine, a nedostaje dvorana za penjanje na vještačkoj stijeni”, zaključci su koji su izvedeni na osnovu istraživanja.

Kako piše u Strategiji, problem je i to što se za korišćenje sportske dvorane na Lugu treba obratiti Upravi za nekretnine, a da termine za utakmice plaćaju 140 eura.

Kolašinci i Kolašinke koji su učestvovali u istraživanju, nijesu zadovoljni ni podrškom sportu iz lokalnog budžeta.

“Ispitanici navode da Opština odvaja mala sredstva i da preporuke dobre prakse treba potražiti u drugim opštinama. Takođe, možemo pročitati da Opština nema dobar Pravilnik po kojem bi vršila realnu raspodjelu sredstava sportskim klubovima. Sa druge strane, nalazimo odgovor kojim se ističe da Opština izdvaja dovoljno sredstava i da je na klubovima da namijenjena sredstva drugačije rasporede, konstatovano je u nacrtu Strategije.

Učenici u istraživanju imali su zadatak i da odgovore na pitanje: “Da ste predsjednik Opštine, šta biste uradili da se unaprijedi sportski ambijent?”. Odgovorili su, između ostalog, da bi rekonstruisali postojeće sportske terene i sale, povećali budžet klubovima i obnovili igrališta, napravili teretane na otvorenom na šetalištu pored Tare, uveli profesionalne licence za trenere...

Opština Kolašin ove godine raspodijelila je 80.000 eura za 16 sportskih kolektiva. Iz pojedinih klubova su kazali da bi izdvajanja za sufinansiranje sportskih organizacija trebalo da budu dvaput veća.

Međutim, iz lokalne uprave su najavili početak velikih projekta, koji bi trebalo značajno da obogate sportsku infratstrukturu. Tako će, navodno, u aprilu početi radovi na prve četiri od nekoliko faza u sportskoj zoni, a počele su procedure i da se se uredi prostor za borilačke sportive u sportskoj dvorani na Lugu, koja je u vlasništivu države.

Bonus video: