Kod države na pregled za oružje

Mali broj javnih ustanova moći će da izda uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti

Javna rasprava o Nacrtu zakona završena, MUP nije odustao od stava da državni organi i ustanove treba da kontrolišu način obuke za korišćenje i izdavanja dozvola za oružje

Resor unutrašnjih poslova prihvatio je sugestiju za korekciju starosne granice za dozvolu za nabavku oružja, pa je to omogućeno već od punoljetstva

46390 pregleda 44 reakcija 6 komentar(a)
Oružje može nabaviti osoba sa navršenih 18 godina, Foto: Shutterstock
Oružje može nabaviti osoba sa navršenih 18 godina, Foto: Shutterstock

Država neće prepustiti privatnicima da građane obučavaju kako da pravilno koriste vatreno oružje i ostaje pri stavu da tu obuku isključivo može realizovati Policijska akademija. To proizilazi iz odgovora Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) na komentare koji su tom resoru upućeni na Nacrt zakona o oružju i municiji, koji je bio na javnoj raspravi od 24. januara do 24. februara.

Zainteresovani su, pored ostalog, na član 113, koji se odnosi na tu vrstu obuke, naveli da je odredba da to čini Policijska akademija “diskriminatorska i monopolistička”.

“Na ovaj način isključuje se mogućnost da se ovom djelatnošću bave pravna lica koja imaju rješenje nadležnog organa kojim je odobreno bavljenje tom djelatnošću, Na ovaj način se onemogućava rad registrovanih pravnih lica, koja obavljaju ovu djelatnosti”, navela je u komentaru Jelena Nišavić i dodala i da je “potrebno propisati koje uslove moraju da ispunjavaju ova pravna lica, kako u pogledu kadra, tako u pogledu opremljenosti, oduzimanje odobrenja”.

Kako je navela, MUP treba bliže da propiše program, uslove i način sprovođenja obuke u rukovanju vatrenim oružjem, a ne ministar prosvjete.

Iz resora koji vodi Danilo Šaranović tu sugestiju nisu prihvatili:

“S obzirom na to da će postupak odobravanja isprava o oružju u MUP-u biti centralizovan, mišljenja smo da dokaz ili uvjerenje da neko raspolaže vještinom za pravilno rukovanje oružjem, treba da izdaje državni organ na centralnom nivou koji posjeduje tehničke i kadrovske kapacitete za sprovođenje stručne i specijalističke obuke i koja ima odgovarajuće programe da obezbijedi uslove za njihovo izvođenje, a to je JU Policijska akademija u Danilovgradu”.

Resor unutrašnjih poslova prihvatio je sugestiju za korekciju starosne granice za dozvolu za nabavku oružja. Nacrtom je predviđeno da to za građane bude 25 godina, dok je za pripadnike vojske, policije, zaštitare i druga lica to 18, odnosno za lovce i sportiste 21 godina života.

Na sugestiju firme “Energogroup” iz Danilovgrada da sve starosne granice treba spustiti na 18 godina, resor unutrašnjih poslova odgovorio je pozitivno i prihvatio predlog.

Ista firma uputila je komentar na član koji se odnosi na ljekarska uvjerenja, a za koje je MUP u obrazloženju Nacrta najavio da je u planu da se za psihološke provjere uspostavi komisija Ministarstva zdravlja, “koja će jedina biti nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenja za posjedovanje oružja, vršiti u kontinuitetu psihološku i psihijatrijsku procjenu, odnosno sveobuhvatnu procjenu zdravstvenog stanja podnosioca zahtjeva”.

Predlog “Energogroup” je da se termin “komisija” zamijeni sa “zdravstvena ustanova” i da, u pogledu najavljenog pravilnika, ministar unutrašnjih poslova njime i propiše bliže uslove koje bi zdravstvena ustanova za izdavanje ljekarskih uvjerenja morala da ispuni.

MUP je prihvatio predlog:

“Član nacrta zakona biće korigovan u skladu sa mišljenjem Ministarstva zdravlja, koje u osnovi propisuje dvostepenost u postupanju nadležnih državnih zdravstvenih ustanova. Naime, MZ je mišljenja smo da ove poslove treba da obavljaju zdravstvene ustanove čiji je osnivač država, kao i da se to ograniči na manji broj ustanova. Zato predlažu da zdravstvenu sposobnost treba da utvrđuje komisija koju obrazuje zdravstvena ustanova, a da bi to trebalo da budu domovi zdravlja koji su locirani u tri regije”, navode u odgovoru.

Takođe, dodaju, u resoru zdravlja mišljenja su i da treba propisati dvostepenost u odlučivanju u postupku utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

“Kada građanin nije zadovoljan odlukom komisije doma zdravlja i propisati mogućnost podnošenja prigovora o kome bi odlučivala komisija koju bi obrazovalo MZ, o trošku tog lica, uz bliže propisivanje sastava ove komisije od strane MZ”.

Nije prihvaćen predlog da se propiše izuzetak i da se, kad je u pitanju lična bezbjednost, dozvoli nošenje oružja na javnom mjestu.

Resoru unutrašnjih poslova sugerisano je i da predložene visine novčanih kazni značajno umanji, u skladu sa, kako se navodi “realnom ekonomskom moći i standardima kako građana tako i privrednika u državi”.

Tako je, pored ostalog, predloženo da se pravno lice koje u propisanom roku ne vrati odobrenje za nabavku oružja koje nije iskorišćeno umjesto 500, kazni novčano iznosom od 50 eura, ili da se fizičko lice koje u propisanom roku od dana nabavke oružja ne podnese zahtjev za izdavanje oružnog lista za držanje, odnosno držanje i nošenje oružja... umjesto od 100 do 1.000, novčano kazni iznosom od 10 do 100 eura.

MUP nije prihvatio te predloge, a u odgovoru na svaki od njih, naveli su da su odredbe u skladu sa Zakonom o prekršajima, te da će sve kaznene odredbe biti definisane u saradnji sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom finansija.

Resor Danila Šaranovića prihvatio je i sugestiju da se koriguje član Nacrta koji se odnosi na upotrebu oružja na civilnom strelištu, tako će, uz fizička lica koja se bave rekreativnim gađanjem, kao izuzetak, oružje na civilnom strelištu uz nadzor stručnog lica, moći da koriste i maloljetnici.

Predlagači su mišljenja da se tako i licima koja nemaju ispravu o oružju, a žele da prvi put dođu na civilno strelište i bave se rekreativnim sportskim ili lovačkim streljaštvom, odnosno rekreativnim gađanjem, omogućava da lična prava ostvare na civilnom strelištu u skladu sa zakonom.

MUP je prihvatio i predlog da se brišu stavovi 2, 3 i 4 iz člana 14 - Registracija oružja, a prema kojima se ne mogu registrovati propisane kategorije oružja, ukoliko oružje nije ispitano, žigosano i obilježeno.

“Ovi stavovi zakona su očigledno ‘namješteni’ da bi se oružje oduzimalo građanima Crne Gore, kao i da bi neko profitirao od žigosanja oružja, jer kod nas ne postoje propisi i zakoni koji definišu žigosanje i obilježavanje... kao i CIP-ovanje oružja, a nisu ni potrebni i takođe dodatni su finansijski namet građanima... Takođe, po standardima i zakonima EU, nijedan zakon se ne može sprovoditi retroaktivno i oružje koje je do sada moglo da se registruje, odjednom više ne može”, primjedba je koju su uputili Zoran Ćorac, Miloš Golubović, Klub defanzivnog streljaštva “Štit” i Streljački klub “Zajcev” iz Berana.

Prihvaćena je i sugestija da se član 25, kojim se propisuje da odobrenje za nabavku oružja i odobrenje za nabavku glavnih djelova oružja važi šest mjeseci, bez mogućnosti produženja za još šest, dopuni tako da se produženje omogući za nabavku isključivo za uvoz oružja iz država članica EU.

Iz MUP-a su ranije saopštili da za sprovođenje ovog zakona nije potrebno obezbijediti dodatna sredstva u budžetu Crne Gore.

Bonus video: