Nezavisni odbornik u Skupštini opštine Pljevlja Saša Ječmenica pozvao je građane da ne plaćaju pogrebne i pijačne usluge Komunalnim uslugama, jer ih je je, kako tvrdi, to preduzeće već naplatilo od Opštine Pljevlja.
“Nakon detaljne analize, zaključio sam se da troškovi za usluge koje preduzeće pruža građanima (usluge održavanja gradskog groblja i kapele, pijačne usluge) u potpunosti finansiraju iz budžeta Opštine, i ne postoje neplaćeni troškovi koji bi činili cijenu njihovih usluga prema građanima. Drugim riječima, građani ne trebaju da plaćaju po drugi put ono što je preduzeće već naplatilo od opštine”, rekao je Ječmenica “Vijestima”.
Iz Opštine su demantovali njegove navode i da građani, pored izgradnje grobnog mjesta, plaćaju samo dio stvarnih troškova.
Ječmenica je kazao da je do podatka došao detaljnom analizom dokumentacije koja prati transfer budžeta opštine prema tom preduzeću u iznosu od 162.626 eura.
On tvrdi i da je u tom poslu Opština oštećena za oko 170.000 eura, za šta bi, smatra on, neko trebalo krivično da odgovara.
“Komunalne usluge su tokom 2024. vršile duplu naplatu istih usluga od korisnika, fizičkih lica i opštine Pljevlja u iznosu od oko 170.000 eura. Očito je da je neko oštetio budžet Opštine za taj iznos. Motiv za ovakvo nezakonito pumpanje novca u zombi preduzeće, pronaći će revizor Opštine i istražni organi, nakon što ispitaju sve tokove novca. Kako je nadležni organ lokalne uprave morao znati da plaća nešto što se već naplaćuje od građana, otuda je i moja obaveza kao odbornika da pozovem korisnike usluga da obustave sva plaćanja prema Komunalnim uslugama. Ne postoji sud koji će dozvoliti nekome da naplati svoje usluge dva puta”, ističe Ječmenica.
Pojašnjava da je članom 15 Uredbe o bližim elementima i metodologiji za određivanje cijena komunalnih usluga, cijena usluge izračunava prema određenoj formuli.
“Propisano je da prilikom određivanja cijene komunalne usluge uzimaju se u obzir planirani obim komunalnih usluga i projektovanih troškova za pružanje komunalnih usluga u periodu za koje se formiraju cijene. Članom 15 Uredbe propisano je da se cijena usluge održavanja javnih grobalja i kapela određuje na osnovu troškova održavanja groblja i broja korisnika grobnih mjesta. U cijenu se uračunava održavanje čistoće na grobljima sa odvozom otpada, održavanje puteva i staza, rasvjete, vodovodnih instalacija i atmosferske kanalizacije na grobljima, košenje trave na zajedničkim površinama, pored glavnih staza i između i okolo grobnih mjesta, održavanje zajedničkih objekata na groblju. Iz priložene dokumentacije se vidi da sve troškove održavanja pokriva Opština”, ističe Ječmenica.
Tvrdi i da je opština prošle godine za poslove na održavanju gradskog groblja Ravni platila iznos od 84.122 eura.
“Preduzeće je za održavanje groblja naplatilo od građana 84.699 eura, iako je uslugu naplatilo već od Opštine koja je svakog mjeseca u 2024. odobravala transfer u iznosu od 1.691 eura za održavanje groblja Ravni i 1.845 eura za održavanje parkinga ispred kapele. Odobrena su sredstva i za tri košenja groblja, za šta je plaćeno 32.356 eura. Imajući ovo u vidu, postavlja se pitanje koje troškove pokrivaju građani, ako su svi troškovi po Uredbi nadoknađeni ovom Društvu iz budžeta Opštine”, kazao je Ječmenica.
Za poslove košenja zatvorenih grobalja na Varoši i ispod Opšte bolnice u maju i junu 2024, tvrdi on, opština je izdvojila 22.443.
“Ovde je sporno ne samo cijena košenja 5,5 hektara koja je 60 odsto veća od cijene košenja koje opština plaća za iste poslove Čistoći, već i činjenica da su svi građani svjedoci da se zatvoreno muslimansko groblje ispod bolnice ne kosi dva puta godišnje (u maju i julu), jer društvo ima problem da pokosi ovo groblje i jednom u toku ljetnje sezone. Za poslove skidanja plakata Društvo inkasira godišnje od opštine 1.502 eura, za čišćenje Breznice jednom svakog mjeseca, naplaćuje iz budžeta 6.668 godišnje, za troškove kapele naplatili su preko transfera 6.773 eura (plaćen alat, pelet, voda, struja), odnosno 7.450 eura, preko očito fiktivnog ugovora za krečenje kapele, a po podacima iz izvještaja o radu predsjednika opštine. Imao sam priliku i da se lično uvjerim da nikakvo krečenje nije urađeno, ni spolja ni iznutra. Za održavanje pijace Komunalne usluge naplatile su od opštine 35.565 eura u 2024. i time pokrili sve troškove, te nisu postojali troškovi koje bi ovo Društvo naplatilo od korisnika pijace”, kazao je Ječmenica.
Sekretar Sekretarijata za komunalno stambene poslove, puteve i vode Vule Macanović demantovao je tvrdnje Ječmenice.
“Prihodi preduzeća Komunalne usluge ostvaruju se od pružanja pogrebnih usluga u okviru gradskog groblja Ravni i pružanje pijačnih usluga odnosno izdavanje tezgi, boksova i poslovnih prostora u zakup. Svjedoci smo da je gradska pijaca uglavnom prazna i vrlo mali broj zakupaca se nalazi na pijaci. Prihodi od pružanja pogrebnih usluga su promjenljive prirode i zaposleni u preduzeću ne mogu uticati na broj sahrana, broj prodatih grobnica i visinu drugih prihoda vezanih za pogrebnu djelatnost. Zbog istaknutih problema preduzeće se nalazi u veoma nezavidnoj situaciji i opstanak i poslovanje su veoma ozbiljan problem. Preduzeće je opterećeno i neizmirenim obavezama iz ranijih godina”, kazao je Macanović.
Kazao je da zbog socijalnih problema Skupština opštine preduzeću ne dozvoljava povećanje cijena usluge na osnovu kojih bi moglo funkcionisati na nivou proste reprodukcije.
“Imajući u vidu navedene probleme koji datiraju od osnivanja preduzeća, rukovodstvo opštine Pljevlja je od 2016, upravo zbog činjenice da se ne dozvoljava formiranje cijena kojima se pokrivaju ukupni realni troškovi, usvojilo zahtjev preduzeća za naknadu troškova održavanja, a na osnovu izdvajanja iz budžeta opštine. Tako je počela primjena plaćanja naknade za održavanje javnih površina u groblju. Pored navedenog plaća se i održavanja higijene gradske pijace kao i rijeke Breznice u dijelu toka duž gradske pijace”, kazao je Macanović.
Ističe da za mjesečnu bruto platu u preduzeću za radne jedinice službe za pogrebne usluge i službe za pijačne usluge, potrebno oko 23.000 eura, a da je realni prihod oko 20.700.
“Vidi se da se od ostvarenih prihoda ne mogu izmiriti bruto naknade zaposlenih, a kada se uračunaju i ostali troškovi poslovanja, zaključuje se da preduzeće može funkcionisati uz pokrivanje troškova putem ustupljenih radova ili uz povećanje cijene usluge prema građanstvu”, rekao je Macanović.
Podsjeća da se pored održavanja gradskog groblja Ravni iz Budžeta opštine plaćaju i poslovi održavanja grobalja van upotrebe - Islamske vjerske zajednice ispod bolnice, groblje na Varoši i groblje na Glavici (iznad Moćevca).
Macanović: Građani plaćaju samo dio stvarnih troškova
Macanović je kazao da građani pored izgradnje grobnog mjesta, plaćaju samo dio stvarnih troškova.
“To je konkretno održavanje grobnog mjesta u granicama veličine grobnice, dok se ostali troškovi održavanja ukupne površine groblja i infrastrukturnih objekata u granicama groblja plaćaju iz budžeta opštine, a isti bi prema Uredbi o bližim elementima i metodologiji za određivanje cijene komunalnih usluga, trebalo da budu naplaćeni od građana. Dakle, nema dileme, jedna usluga se plaća samo jednom, a ne dva puta kako tvrdi odbornik Ječmenica. Ukoliko se Osnivač odluči na prihvatanje cijena u visini realne koju bi plaćali građani, tada bi se svakako ukinula naknada iz budžeta”, rekao je Macanović.
Bonus video:
