Mještani Mušovića Rijeke: Šćepanović da ne dozvoli da policajci budu korišćeni za zaštitu interesnih i političkih grupa

"Imamo nezvanične informacije prema kojima policija trpi ogroman pritisak pojedinih kolašinskih funkcionera, kako bi se omogućila asistencija da izvođač radova počne sa radovima na izvoru Ljevaje", piše u saopštenju mještana Mušovića Rijeke

9237 pregleda 3 komentar(a)
Sa jednog od protesta, Foto: Privatna arhiva
Sa jednog od protesta, Foto: Privatna arhiva

Mještani kolašinskog sela Mušovića Rijeke apelovali su na direktora Uprave policije, Lazara Šćepanovića, da, kako su napisali, "ne dozvoli da policijski službenici zloupotrebljavaju svoja ovlašćenja i budu korišćeni za zaštitu interesnih i političkih grupa, na štetu javnog interesa i prava građana da mirno protestuju".

Oni su poručili da upozoravaju da bi, "eventualna, policijska asistencija izvođačima radova na projektu stavljanja rijeke Ljevaje u cijevi predstavljala direktno saučesništvo u sprovođenju spornog i potencijalno nezakonitog posla, protiv kojeg se lokalna zajednica odlučno protivi".

"Imamo nezvanične informacije prema kojima policija trpi ogroman pritisak pojedinih kolašinskih funkcionera, kako bi se omogućila asistencija da izvođač radova počne sa radovima na izvoru Ljevaje. Takođe, znamo da taj pritisak na policiju ne dolazi od svih konstituenata kolašinske vlasti.Podsjećamo, riječ je o višemilionskom projektu kojim se planira preusmjeravanje prirodnog toka rijeke Ljevaje za potrebe vodosnabdijevanja i vještačkog osnježavanja skijaških centara. Mještani smatramo da je riječ o poslu koji ima ozbiljne ekološke posljedice, a istovremeno je praćen brojnim nepravilnostima u fazi planiranja i dodjele posla", piše u saopštenju mještana tog kolašinskog sela.

Kažu da je, nakon njihove krivične prijave, Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je formiralo predmet, a tvrde da “postoje osnovane sumnje da je riječ o nezakonitom poslu u kojem su prekršeni brojni zakoni, uključujući i Zakon o javnim nabavkama”.

"Očekujemo da se sačeka ishod postupka pred SDT-om. Dokle god postoji sumnja u zakonitost, nijedna institucija ne bi smjela da pomaže sprovođenje tog projekta, a najmanje policija, čiji je zadatak da štiti zakon, a ne investitore i izvođače radova. Uprkos pritiscima, nastaviti sa mirnim otporom i pravnom borbom, sve dok se ne zaustavi projekat koji prijeti da uništi rijeku, naruši ekosistem, ugrozi javni interes i obesmisli glas zajednice koja je najviše pogođena", poručili su mještani.

Tvrde da "svaka institucionalna podrška izvođenju radova, uključujući prisustvo policije s ciljem zaštite izvođača, predstavlja ne samo pritisak na mještane, već i ozbiljno narušavanje vladavine prava". Policija, kažu, "mora ostati neutralna i u funkciji zaštite ustavnog prava na mirno okupljanje".

Objašnjavaju da su svjesni obaveza države i lokalne samouprave prema investitorima na Bjelasici, ali, kako kažu, te obaveze ne smiju biti realizovane na očiglednu štetu lokalne zajednice, životne sredine i javnog interesa".

Mještani još jednom zahtijevaju "detaljno, stručno i odgovorno ispitivanje hidropotencijala u neposrednoj blizini skijališta i hotela koji se grade na Bjelasici".

"Na taj način bila bi voda za potrebe planinskih centara obezbijeđena na jeftiniji i daleko manje štetan način, od onog koji je sada planiran. Odluke o korišćenju prirodnih resursa moraju se donositi na osnovu ozbiljnih stručnih analiza, a ne pod pritiskom investitora ili u žurbi da se ispune ugovori", poručuju mještani.

Uprkos pritiscima, mještani kažu da će nastaviti sa mirnim otporom i pravnim putem, "sve dok se ne obustavi realizacija projekta koji ugrožava rijeku Ljevaju i pravo građana da odlučuju o svojoj životnoj sredini".

Bonus video: