Milica Krivokapić, jedna od osnivačica Nevladinog udruženja sa Cetinja u čijem je skloništu do prije nekoliko dana bilo smješteno pet maloljetnih državljana Njemačke, a koji su u međuvremenu svi premješteni u državni “Ljubović”, zaposlena je u Centru za socijalni rad u prijestonici.
Ona i Nikola Perović, osnivač i direktor cetinjskog skloništa, kolege su i u Privatnoj zdravstvenoj ustanovi “Healing Center Montenegro”.
Ta saradnja nije nepoznata Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije - prije nekoliko dana, resor koji vodi Damir Gutić, na zvaničnom vebsajtu najavio je događaj u kojem su, ispred te PZU, kao predavači angažovani njih dvoje, Krivokapić kao psihološkinja i Perović kao doktor kineske medicine i specijalista kiropraktike.
Ministarstvo je događaj najavilo ispred Centra za socijalni rad Cetinje, gdje je Milica Krivokapić jedna od zaposlenih. Ona juče nije bila dostupna za komentar za “Vijesti”.
Pitanja u vezi sa njenim angažmanom i mogućim sukobom interesa u nevladinom udruženju “Centar za zaštitu djece i mladih” iz Cetinja, redakcija je uputila resoru socijalnog staranja, ali i CSR na Cetinju, čiji je direktor Dejan Milošević.
Iz Ministarstva su, uz najavu da će zbog svih okolnosti koje prate slučaj pet maloljetnih državljana, inicirati inspekcijski i stručni nadzor kod NU iz Cetinja, “Vijestima” rekli da nisu nadležni da utvrđuju eventualni konflikt interesa u kojem je isto lice zaposleno u Centru za socijalni rad i osnivač je nevladinog udruženja sa licencom za pružanje usluga iz oblasti socijalne i dječje zaštite.
“U vezi sa Vašim pitanjem koje se odnosi na to da je osnivač NU lice koje je zaposleno u Centru za socijalni rad na Cetinju Milica Krivokapić i da li tu postoji konflikt bilo koje vrste, obavještavamo Vas da Ministarstvo, kao ni Komisija za izdavanje licence za obavljanje djelatnosti socijalne i dječje zaštite nisu nadležni za utvrđivanje postojanja konflikta interesa”, odgovorili su redakciji.
Isti pitanje “Vijesti” su 13. maja uputile i cetinjskom Centru za socijalni rad. Oni se, međutim, nisu oglašavali ni u vezi sa tim, a nisu odgovorili ni na druga pitanja u vezi sa nadležnostima kad su u pitanju maloljetni njemački državljani.
PEROVIĆEVE DVIJE NVO VRATA DO VRATA U IVAN BEGOVOJ
Prema podacima iz registra nevladinih organizacija, NU “Centar za zaštitu djece i mladih” sa Cetinja registrovano je u novembru 2023, a osnivači su, pored Nikole Perovića, koji je i direktor NU, i Milice Krivokapić, koja je ujedno zaposlena u CSR u prijestonici, i Nikolina sestra Nikoleta Perović.
“Centar za zaštitu djece i mladih”, na osnovu rješenja resora socijalne zaštite, ima licencu za obavljanje djelatnosti socijalne i dječje zaštite, za uslugu smještaja u prihvatilištu-skloništu za djecu i mlade sa problemima u ponašanju, za šest korisnika. Licenca je dodijeljena 3. aprila 2025. U koloni u kojoj je naveden period važenja, u registru stoji 25. 11. 2024. do 25. 11. 2030.
Iz resora socijalne zaštite redakciji su kazali da stručni radnici koji su angažovani za pružanje usluge u NU “Centar” iz Cetinja posjeduju licencu za rad za obavljanje osnovnih stručnih poslova.
Prema registru NVO, Nikola Perović, pored NU “Centar za zaštitu djece i mladih” osnovao je i nevladino udruženje “Izvor zdravlja”.
Oba udruženja prijavljena su na adresi Ulica Ivan begova - sklonište je na broju 35, a “Izvor života” na broju 33.
Adresa na kojoj je “Izvor života” je ista na kojoj se nalaze i Apartmani “Aleksandra”, koji se vode na Neđeljka Perovića, Nikolinog oca. Prema Centralnom turističkom registru, apartmani se vode kao “stan”. Sklonište se nalazi nedaleko od osnovne škole na Cetinju.
O nevladinom udruženju sa Cetinja, u čijem je skloništu bilo smješteno pet maloljetnih državljana Njemačke, “Vijesti” su objavile u srijedu, nakon što se dogodio incident između njih kao štićenika i jednog zaposlenog i direktora “Centra”. Dvoje djece, starosti ispod 14 godina, koja po zakonu nisu krivično odgovorna, odmah je upućeno u Centar za djecu i mlade “Ljubović”, u Podgoricu.
“Ljubović” je ustanova nezavodskog tipa socijalne i dječje zaštite, koja prije svega pruža usluge smještaja maloljetnicima sa problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom.
Protiv troje maloljetnih državljana Njemačke, kako je “Vijestima” rečeno iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Cetinju, podnijeta je krivična prijava zbog nasilničkog ponašanja. Njima je najprije određen pritvor, ali su, kako “Vijesti” saznaju nezvanično, po odluci sudije, i to troje u srijedu veče, premješteni u “Ljubović”. Ni iz te ustanove juče nije odgovoreno na pitanja redakcije.
NAVODNO DOŠLI PREKO NJEMAČKE ORGANIZACIJE “SPURWECHSEL”
“Vijesti” su u srijedu, potom ponovo u četvrtak, od nadležnih pokušale da dobiju odgovor kako su djeca uopšte stigla u Crnu Goru.
Nezvanično, maloljetnici iz Njemačke stigli su preko njemačke organizacije “Spurwechsel”, sa kojom NU “Centar za zaštitu djece i mladih” na Cetinju ima saradnju.
Redakcija je pitanja o toj saradnji uputila i na adresu elektronske pošte “Spurwechsel”. Prema podacima sa njihovog vebsajta, “Spurwechsel” projekte poput ovog na Cetinju, realizuje i u Hrvatskoj i Bosni. U Bosni, konkretno, sarađuju sa privatnom firmom, koja je prošlu godinu završila u plusu oko 72 hiljade eura. Godinu 2023. završili su sa preko 146 hiljada plusa.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore i Uprave policije redakciji nije odgovoreno i da li je djeci prijavljen boravak i po kojem osnovu.
Nezvanično, djeca nisu bila prijavljena Centru za socijalni rad u prijestonici, pa su, do incidenta sa zaposlenima u skloništu, čiji su štićenici, za državni sistem dječje i socijalne zaštite bila “nevidljiva”.
O slučaju pet maloljetnih državljana Njemačke, koji su bili smješteni u sklonište NU “Centar za zaštitu djece i mladih” iz Cetinja, doznalo se nakon incidenta između te djece i zaposlenih u “Centru”.
Policiji na Cetinju upućen je poziv za intervenciju 12. maja, kada im je u Ulici Ivan begova, ispred apartmana “Aleksandra” Damir Avdijaj, zaposleni u “Centru za zaštitu djece i mladih” kazao da je fizički napadnut. Njega su, kako se navodi, fizički napala djeca, koja su smještena u privatnom objektu, a za koje je on zadužen kao vaspitač i kao prevodilac. Na lice mjesta, potom je stigao i direktor “Centra” Nikola Perović, koji je takođe prijavio da je fizički napadnut od maloljetne djece, državljana Njemačke. On je tada policiji ispričao da su ta djeca u privatnom objektu smještena po socijalnom programu, u svrhu resocijalizacije.
U službenoj zabilješsci policije pominju se dva maloljetnika, F. F. i E. M., oba državljani Njemačke, za koje stoji i da su, po povratku prostorije skloništa “počeli da lome inventar”... Ta lica su upućena u državnu ustanovu za djecu i mlade sa problemima u ponašanju “Ljubović”, u Podgoricu. “Vijestima” je prije dva dana iz Osnovnog državnog tužilaštva na Cetinju saopšteno da su u slučaj uključene još tri maloljetne osobe, da je protiv njih podnijeta krivična prijava za nasilničko ponašanje. U međuvremenu, nezvanično saznaju “Vijesti”, njima je sud odredio mjeru smještanja takođe u “Ljubović”.
Slučaj pet njihovih maloljetnih državljana, kako su “Vijestima” rekli prije dva dana, prati i Ambasada Njemačke u Podgorici.
PEROVIĆ: ŠTIĆENICIMA OBEZBIJEĐENI SVI USLOVI
Direktor i osnivač skloništa Nikola Perović redakciji je rekao da djeca i mladi postaju njihovi korisnici “na osnovu rješenja donesenih u skladu sa članovima Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti”.
“Koji propisuju mjere za zaštitu djece bez roditeljskog staranja, djece izložene riziku ili zanemarivanju, kao i djece u pokretu, tj. po osnovu rješenja nadležnih centara za socijalni rad, osim ukoliko pružanje usluge nije regulisano na drugačiji pravni način (npr. ugovorom o pružanju usluga)”.
Perović tvrdi i da su njihovim korisnicima, u ovom slučaju maloljetnim državljanima Njemačke, obezbijeđeni uslovi za redovno obrazovanje, “tj. omogućava se pristup obrazovnom sistemu koji je za njih relevantan”.
Perović prije dva dana nije konkretno odgovorio na pitanje “Vijesti” zbog čega je dvoje njihovih štićenika upućeno u “Ljubović”, a troje u pritvor. Pozvao se na zaštitu privatnosti i prava djece i kazao da “u situacijama kada postoji potreba za hitnim postupanjem djeca mogu privremeno biti smještena u ustanove koje omogućavaju pojačanu bezbjednost i zaštitu, uključujući policiju”.
“Ali samo u krajnjoj nuždi i na vrlo ograničeno vrijeme, dok se u saradnji sa nadležnim institucijama ne pronađe adekvatno rješenje koje je u najboljem interesu djeteta”, rekao je on.
Bonus video:
