Na protezu se čeka i preko sedam mjeseci

Odjeljenje Stomatološke poliklinike opterećeno prilivom pacijenata iz cijele države, kadrovskim deficitom i nestašicom materijala

Više starijih osiguranika tvrdi da od sredine prošle godine čekaju na besplatnu izradu proteza

Iz KCCG kažu da je više razloga koji utiču na čekanje na tom odjeljenju, ali da očekuju da će liste biti smanjene u najkraćem roku

13728 pregleda 36 reakcija 8 komentar(a)
Pojedini podgorički penzioneri tvrde da duže od godinu čekaju na poziv iz Stomatološke poiliklinike KC (ilustracija), Foto: Đorđe Cmiljanić /PR Centar
Pojedini podgorički penzioneri tvrde da duže od godinu čekaju na poziv iz Stomatološke poiliklinike KC (ilustracija), Foto: Đorđe Cmiljanić /PR Centar

Pojedini penzioneri na izradu proteza za zube čekaju od prošle godine u Stomatološkoj poliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), a razlog dugih listi čekanja su priliv pacijenata iz cijele države, nedovoljan broj zaposlenih i poteškoće u nabavci i isporuci materijala.

Više starijih pacijenata “Vijestima” su u prethodnom periodu ispričali da od sredine prošle godine čekaju na poziv iz Stomatološke poliklinike, kako bi kao korisnici penzije dobili protezu. Tvrde da su se u više navrata, krajem prošle i početkom ove godine interesovali o tome kada će doći na red, ali im je iz Stomatološke poliklinike rečeno da su imali višemjesečni problem sa nabavkom materijala i deficitom kadra.

Iz Stomatološke poliklinike KCCG “Vijestima” potvrđuju da postoje problemi u funkcionisanju usljed opterećenosti, ali i pojašnjavaju da je Odjeljenje stomatološke protetike jedina jedinica na kojoj postoje liste čekanja.

Nedovoljan broj ljekara i teškoće u nabavci materijala

“Stomatološka poliklinika KCCG jedina je ustanova sekundarnog i tercijarnog nivoa stomatološke zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, zbog čega trpi veliko opterećenje, ne samo od osiguranika iz Podgorice, već i iz cijele Crne Gore. Budući da je jedina zdravstvena ustanova ovog tipa u našoj državi, i da pruža širok dijapazon usluga iz stomatološke oblasti, takođe je i ustanova koja, osim redovnog rada organizovanog u dvije smjene, organizuje i pripravnost čime obezbjeđuje zdravstvenu zaštitu osiguranicima 24 sata 365 dana u godini. Pored navedenog, jedina je zdravstvena ustanova u Crnoj Gori koja pruža usluge vulnerabilnim pacijentima, odnosno, osobama sa invaliditetom, kao i pacijentima sa komorbiditetom što znači sa veoma kompleksnim zdravstvenim stanjem”, piše u odgovoru.

Kazali su da je povećanju broja pacijenata za izradu protetskih nadoknada doprinio povećan priliv pacijenata, nedovoljan broj izvršilaca, ali i sporadične poteškoće u nabavci i isporuci materijala na koji nisu mogli da utiču.

Ipak, tvrde da uvidom u elektronsku dokumentaciju Stomatološke poliklinike nije evidentirano da ima pacijenata koji čekaju duže od sedam mjeseci.

“S obzirom na to da se radi o starijoj populaciji, moramo naglasiti da je pojedinim pacijentima, prije izrade protetske nadoknade, neophodna pretprotetska priprema. To znači da je pored zadovoljavajućeg opšteg zdravstvenog stanja, obavezno prethodno aniranje usne duplje (popravka i ekstrakcija zuba, kao i saniranje samih desni), što može dodatno da utiče na dužinu čekanja za konačnu izradu protetske nadoknade”, pojašnjavaju iz Stomatološke poliklinike.

Tvrde da je prethodnih dana Odjeljenje stomatološke protetike ojačano za još jednog specijalistu iz te oblasti i da očekuju da će trenutna lista čekanja biti svedena na optimalni nivo u najkraćem mogućem roku.

Intervencije u opštoj anesteziji jedino u Podgorici

Iz Stomatološke poliklinike pojašnjavaju da na ostalim odjeljenjima nema listi čekanja i da su ponosni što su zahvaljujući posvećenosti menadžmenta i osoblja, te podršci i razumijevanju ostalih organizacionih jedinica KCCG i nadležnih državnih institucija na čelu sa Ministarstvom zdravlja, najvulnerabilnijoj kategoriji stanovništva iz cijele Crne Gore obezbijedili, ne samo viskokokvalitenu i profesionalnu već i dostupnu zdravstvenu zaštitu.

“U pitanju su osiguranici kojima je saniranje zuba i usne duplje neophodno obaviti u opštoj anesteziji. Ovi pacijenti više, ne samo što ne moraju da idu van granica Crne Gore kao što je ranije bio slučaj, već zahvaljujući timskom multidisciplinarnom radu i posvećenosti naših zaposlenih, dobijaju kvalitetnu zdravstvenu uslugu u najkraćem mogućem roku. Sve navedeno je dokaz da se i pored svih izazova, sa posebnom pažnjom odnosimo prema osiguranicima u obezbjeđivanju kvalitetne i dostupne zdravstvene zaštite”, zaključuju iz Stomatološke poliklinike.

“Vijesti” su prošle godine objavile da stomatološka zaštita u opštoj anesteziji za djecu sa smetnjama u razvoju postoji jedino u KCCG, dok su najmlađi iz drugih opština i sa hitnim zdravstvenim problemima oralnog zdravlja u beznadežnoj situaciji.

Tada je pokrenuta inicijativa da se i u pojedinim opštim bolnicama organizuje ova vrsta stomatoloških intervencija u opštoj anesteziji, ali su postojale organizacione prepreke. Naime, na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite, u okviru registrovanih djelatnosti, nema organizovane stomatološke zaštite.

Bonus video: