Demokrate objavile snimak: Nevjerovatno šta je Duško Marković rekao

"Sve to i ne čudi u zemlji gdje smo pored jednopartijskih izbora imali i samo jednog kandidata za rektora državnog Univerziteta, koji je reizabran prije nekoliko dana", naglašava Šaranović
66 pregleda 0 komentar(a)
Demokrate, Danilo Šaranović, Momo Koprivica, Foto: Demokrate
Demokrate, Danilo Šaranović, Momo Koprivica, Foto: Demokrate
Ažurirano: 30.04.2017. 13:41h

Demokratska Crna Gora sumnja da Vlada Crne Gore "pokušava na mala vrata da sprovede svoje interesne naume, tako što je donijela set zakona iz oblasti obrazovanja, ali na antidemokratski način",

Iz ove partije je saopšteno da je na današnoj pres konferenciji poslanik i predsjednik Mladih demokrata Danilo Šaranović istakao da su radne grupe koje su radile na pripremi zakonskih rješenja formirane početkom februara i već su završile svoj rad, nakon samo nekoliko održanih sastanaka, "dok po principu samovolje, u istoj stvari, Vlada ignoriše predloge zainteresovanih strana, uključujući NVO, studentske organizacije i Sindikat prosvjete. "

U saopštenju se navodi da je osvrćući se na vrijeme trajanja javne rasprave koja je prevdiđena za ovako složen i veoma bitan set zakona, Šaranović postavio pitanja: "Kako očekivati da se u najkraćem mogućem roku od 20 dana sve zainteresovane strane uključe, daju argumentovane sugestije i predloge na 8 ovako važnih zakona?"

Šaranović dalje ističe da, već godinama unazad, "sporni članovi zakona po kojima direktore škola bira i razrješava ministar, a tako izabrani direktori vrše izbor nastavnika i ostalih zaposlenih. predstavljaju osnov za partijsko zapošljavanje po sistemu 1 zaposleni - 4 glasa."

"Sve to i ne čudi u zemlji gdje smo pored jednopartijskih izbora imali i samo jednog kandidata za rektora državnog Univerziteta, koji je reizabran prije nekoliko dana", naglašava Šaranović.

U saopštenju se dodaje da kada je u pitanju Vladin odnos prema studentima, Šaranović zapaža da su predstavnici studentskog parlametna u Radnoj grupi, koja se sastala svega dva puta, dobili nacrt ovog zakona bez ikakve mogućnosti da daju mišljenje ili da se o njemu izjasne, a gotovo da nijedan od predloga studenata nije uvažen.

"Zbog svega toga, predložene izmjene Zakona o visokom obrazovanju neće imati podršku krovne studentske organizacije", naglasio je Šaranović.

Šaranović je potcrtao da se mora pokrenuti proces depolitizacije i decentralizacije sistema obrazovanja u cjelini, jer stručnim osobama za rad u školi jedina preporuka mora biti diploma, a ne partijska knjižica. "S tim u vezi, izbor direktora škola neophodno je uzeti iz ruku partijskog vojnika u stolici ministra i predati je u nedležnost školskim odborima, koji bi uključivali sve zainteresovane strane", navodi se u saopštenju.

U saopštenju Demokrata se navodi da je Šaranović nakon današnje pres konferencije na kraju svog izlaganja, pustio video snimak "koji je potvrdio ono o čemu govori, a odnosi se na govor premijera Duška Markovića, koji je prilikom posjete opštini Herceg Novi saopštio da su budžetom predviđena sredstva za izgradnju škole u Igalu, ali da o tome ne bi volio da pregovara sa nekom lokalnom upravom koja nije njihova."

"Kakva je to država u kojoj predsjednik Vlade govori da ne želi da razgovara sa upravom koja nije njihova? Šta znači to njihova? Evo najsvježijeg dokaza da ovakva Vlada i država nijesu servis građana, već servis jedne partije i privilegovanih grupa i pojedinaca. Ovom izjavom premijer dijeli narod na naš i njihov, na podoban i nepodoban, na bogar i siromašan, na one koji su za njih i protiv njih", istakao je Šaranović.

Kako je istakao potpredsjednik Demokrata i poslanik Momo Koprivica, 20 dana za javnu raspravu o Zakonu o visokom obrazovanju jedan je od signala da se želi nastaviti monopol Vlade nad sistemom visokog obrazovanja.

"Koprivica je u 5 tačaka dao kritički osvrt na sporna zakonska rješenja predviđena ovim nacrtom: predloženi nacrt ne sadrži garancije da će Agencija za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja biti istinski nezavisna institucija, a ne radno tijelo ili kvazi direkcija Vlade i Ministarstva prosvjete; ne sadrži mehanizme za uvođenje reda i transparentnosti u sistem visokog obrazovanja; izostavlja definisanje adekvatnog mehanizma za kontrolu finansija; izbjegava normiranje plagijata i njihove prevencije i neopravdano smanjuje nivo provjera za dobijanje akreditacije u vidu ukidanja eksterne evaluacije od strane međunarosdnih institucija", navodi se u saopštenju Demokrata.

"Stoga, smatramo da je nepohodno osnivanje jedinstvene institucije - Agencije za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja. Nju bi birala Skupština i to na osnovu javnog poziva i jasnih zakonskih kriterijuma, uz obavezu podnošenja izvještaja o radu, " istakao je Koprivica, dodajući da bi maksimalna transparentnost omogućila pravo javnosti da zna sve o funkcionisanju i finansijama javnih ustanova u visokom obrazovanju, te tako pitanje o dugu Univerziteta ne bi bilo nepristojno, kako reče reizabrana rektorka", rekao je Koprivica.

Koprivica je saopštio da bi se u zakonu morao adekvatno normirati i plagijat, kao i postupak za njhovo otkrivanje i sankcionisanje. "Pored ostalog, nameće se pitanje zašto postoji softver za provjeru plagijata studenata ali ne i nastavnog kadra", naglasio je Koprivica.

Demokrate su saopštile da je Korpivica, na kraju izlaganja, poslao poruku i ministru prosvjete, Damiru Šehoviću, rekavši da " u situaciji kada naše visoko obrazovanje zauzima posljednja mjesta na međunarodnoj ljestvici kvaliteta, posao ministra mora biti uvođenje reda i promovisanje standarda, a ne biti eksponent politike koja želi da nastavi sa podređivanjem visokog obrazovanja partikularnim i interesima izvršne vlasti."

Bonus video: