Demos: Prevođenja Zete u Krupac dokaz da je u Crnoj Gori profit iznad svega

Planirano je da 300 dana u godini protok vode niže od brane bude 1.300 litara u sekundi dok je u cjevovodu za vodosnabdijevanje Nikšića 870 litara u sekundi
215 pregleda 2 komentar(a)
Zeta, otpad, kanalizacija, Foto: Jelena Jovanović
Zeta, otpad, kanalizacija, Foto: Jelena Jovanović
Ažurirano: 10.02.2017. 12:09h

„Projekat prevođenja rijeke Zete u Krupačko jezero još jedan je dokaz da je u Crnoj Gori profit iznad svega. Mimo procedure u oktobru 2016. potpisan je ugovor ukupne vrijednosti 24 miliona eura sa nikšićkom firmom ‘Mehanizacija i programat’ o izvođenju građevinskih radova na realizaciji ovog projekta bez predhodno sprovedene javne rasprave”, navodi se u saopštenju Anke Vukićević iz Demos-a.

Podsjeća da je poziv za javnu raspravu, koja je održana 16.decembra prošle godine, upućen preko sajta Elektroprivrede i Agencije za zaštitu životne sredine i da to nije dovoljno da bi se informisao prosječan građanin.

“Nikšić je ostao bez Opačice i Mrkošnice,Gračanica i Bistrica više i nijesu rijeke. Dovedeni smo u situaciju da jedinu nikšićku rijeku branimo od potpunog nestanka. Rijeku koja je po analizama Instituta za vode pri tehničkom fakultetu u Minhenu 1982.imala najkvalitetniju vodu u Crnoj Gori. Postojao je i plan da se na izvoru u Gornjem Polju otvori fabrika za flaširanje vode”, ističe Vukićević.

U Elaboratu procjene uticaja optimalnog korišćenja voda gornje Zete, napominje ona, kao nesporna činjenica se navodi da će do najvećih promjena u životnoj sredini doći na samom vodotoku rijeke Zete, dok u projektnoj dokumentaciji nigdje nije navedeno do koje tačke će se rijeka uzvodno od brane potopiti i pretvoriti u vještačko jezero.

“Nizvodno od brane uticaj na životnu sredinu je daleko dramatičniji jer će koritom rijeke teći daleko manje vode nego što je njen prirodni tok ili uopšte neće teći ništa.Nivo vode u akumulaciji će se držati na stalno visokom nivou tako da će se voda rijeke Zete prelivati u svakom momentu kada nivo vode u Krupcu to bude dozvoljavao”, upozorava Vukićević.

Planirano je da 300 dana u godini protok vode niže od brane bude 1.300 litara u sekundi dok je u cjevovodu za vodosnabdijevanje Nikšića 870 litara u sekundi. Ta računica, smatra odbornica Demos-a upravo govori o odgovornosti onih koji su odlučili da Zetu prevedu u Krupac i da protok u rijeci bude samo za jednu trećinu veći od protoka u cjevovodu.

“Tu više rijeke neće biti, neće je spasiti ni nekakvi ‘biološki minimumi’ koje nauka biologija ne poznaje. Riblji fond potočne pastrmke smanjiće se za 90 odsto, a prekidom riječnog toka biće onemogućena uzvodna i nizvodna migracija ne samo riba već kompletnog živog svijeta u rijeci.Realizacijom ovog projekta koji nije usaglašen sa zakonskom regulativom rijeka djetinstva mnogih Nikšićana postaće mrtva Rijeka”, zaključuje Vukićević.

Bonus video: