CDT: Osam opština nije usvojilo ni objavilo budžet za 2016, iako ih zakon obavezuje

Iz CDT-a su naveli da su te opštine iskoristile drugu zakonsku mogućnost i donijele odluku o privremenom finansiranju za period od tri mjeseca
1 komentar(a)
Dragan Koprivica, Foto: Arhiva Vijesti
Dragan Koprivica, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 28.01.2016. 12:51h

Crnogorske opštine, njih osam, još nije usvojilo ni objavilo budžet za ovu godinu, iako ih zakon na to obavezuje, saopšteno je iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

"Opštine Andrijevica, Kolašin, Petnjica, Herceg Novi, Cetinje, Plav, Gusinje i Ulcinj su bile dužne da prije početka godine donesu budžet i objave ga na zvaničnoj veb stranici i u Službenom listu", navodi se u saopštenju.

Iz CDT-a su naveli da su te opštine iskoristile drugu zakonsku mogućnost i donijele odluku o privremenom finansiranju za period od tri mjeseca.

"Tu odluku donosi Skupština Opštine i bazira se na tome da odgovorna osoba u Opštini odobrava sredstva u iznosu od jedne dvanaestine izdataka iz prethodne godine", kazali su iz CDT-a.

Za samo dvije opštine CDT je uspio da nađe obrazloženje za donošenje odluke o privremenom finansiranju.

"Opština Kolašin je pojasnila da je račun budžeta deblokiran tek polovinom novembra, pa za mjesec i po nije bilo moguće realizovati plaćanje po Sanacionom planu i planirati budžet za ovu godinu, dok je Opština Herceg Novi navela da je pokrenuto više postupaka za valorizaciju nepokretne imovine čiji će se pozitivni finansijski efekti odraziti na budžetske prihode", kazali su iz CDT-a.

Zato je, kako navode, Opština odlučila da odluku o budžetu za ovu godinu donese nakon završetka tih postupaka.

Iako tu opciju zakon omogućava, u CDT-u smatraju da je u suprotnosti sa principima dobrog upravljanja koji se bazira na otvorenosti i odgovornosti lokalnih samouprava, kao i na njihovoj budžetskoj transparentnosti.

"Na ovaj način građani i zainteresovana javnost nemaju uvid u ukupan iznos budžeta za ovu godinu, kao ni u planirane projekte i izdvajanja koja su od značaja za funkcionisanje lokalnih zajednice", dodali su iz CDT-a.

U CDT-u smatraju da je to znak da nema redovnog funkcionisanje opština, pa su lokalne samouprave dužne da javnosti objasne zašto su donijele ovakve odluke i zašto nijesu usvojile budžete.

Ekonomski analitičar, Vasilije Kostić, smatra da takva situacija nije dobra, ali da ne znači da opštine koje nijesu donijele budžete za ovu godinu obavezno imaju problem sa redovnim finansiranjem.

“To se sasvim opravdano može pretpostaviti, ali se sa višim stepenom izvjesnosti može pretpostaviti da te opštine imaju problem sa prvom fazom u donošenju budžeta – pripremom i planiranjem”, kazao je Kostić.

Ovu fazu, kako je dodao, ne bi bilo značajno navoditi da ne upućuje na suštinu problema, a to je neadekvatan proces planiranja koji u stvari čini srž donošenja budžeta i koji odlučujuće utiče na blagovremeno definisanje finansiranja i trošenja budžeta odnosno njegovog usvajanje.

“Ukoliko sa procesom planiranja ima problema, onda će se problem javiti u raznim oblicima, pa i u ovom o kome govorimo. Tome u prilog dijelom ide i sama odluka o privremenom finansiranju po kojoj opštine finansijski funkcionišu do usvajanja budžeta”, kazao je Kostić.

On je poručio da neusvajanje budžeta u zakonskom roku nikako ne smije biti praksa, jer cijena toga može biti visoka.

Bonus video: