Pejović traži povlastice i novi rok za plaćanje

Vlasnik Uniproma ponudio dva predloga da se izađe iz trenutne situacije i naglasio da odgovor može čekati samo do srijede
102 pregleda 12 komentar(a)
Veselin Pejović, Foto: Luka Zeković
Veselin Pejović, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 06.10.2015. 17:34h

Bord povjerilaca Kombinata aluminijuma, tokom maratonske sjednice juče popodne, nije usvojio izvještaj stečajnog upravnika Veselina Perišića, već ga je vratio na doradu, dok je vlasnik Uniproma Veselin Pejović od povjerilaca i stečajnog upravnika zatražio novi dodatni rok i povlastice za uplatu preostalih 13,98 miliona eura, koji su još na prelaznom računu u Zapad banci, saznaju “Vijesti”.

Pejović tvrdi da KAP nije ispunio ugovorene obaveze, a glavni problem, prema informacijama “Vijesti”, je što u kompaniji fale zalihe vrijedne oko šest miliona eura i dio sad već bivše imovine KAP-a kod Gintaša, koju je prema zapisniku o primopredaji eksproprisao Glavni grad. Gazda Uniproma ponudio je sinoć stečajnoj upravi i povjeriocima dva predloga da se izađe iz ove situacije i naglasio da na njihov odgovor i odluku “može čekati samo do preksjutra”, tj. do srijede.

Prvi predlog Pejovića je da sa prelaznog, “escrow” računa u Zapad banci oslobodi u korist stečajne uprave KAP-a svega sedam miliona eura i da se odobri novi šestomjesečni rok za ispunjenje svih tačaka ugovorenih obaveza. On istovremeno predlaže da se preostalih skoro sedam miliona eura oslobodi u korist matične firme Uniprom kako ne bi morao da plaća mjesečnu kamatu od 110 hiljada eura. Prema drugom predlogu, Pejović traži da mu se odobri novi rok za plaćanje preostalog iznosa koji može biti dodatnih godinu, odnosno, koliko odluči Bord povjerilaca. On je iznoseći drugi predlog upozorio stečajnu upravu i glavne povjerioce da imaju u vidu da 1. januara 2016. ističe socijalni program za 550 radnika KAP-a, “a Uniprom nema dozvolu za rad da bi te radnike preuzeo”.

Svi članovi Borda povjerilaca su se saglasili da se o Pejovićevim predlozima ne mogu direktno izjasniti prije nego što čuju predlog Perišića i mišljenje o predlozima Pejovića. Bordom povjerilaca KAP-a predsjedava zaštitnica imovinskih prava Crne Gore Dragana Đuranović, a članovi su predstavnik Elektroprivrede Miodrag Bulatović i Marko Milanović, predstavnik CEAC-a. Pejović je prema kupoprodajom ugovoru ukupno 28 miliona eura trebalo da uplati najkasnije do 10. septembra.

KAP u minusu 6,83 miliona eura

Vlasnik Uniproma sinoć je prvi put povjeriocima otkrio da KAP u stečaju ima gubitak 6,83 miliona eura, da je u tu kompaniju uloženo sedam miliona, a da troškovi amortizacije iznose 16,14 miliona eura.

Predstavnik EPCG kritikovao je što izvještaj upravnika ne sadrži podatke o razgraničenju sa Montenegrobonusom, potraživanja KAP-a prema toj državnoj kompaniji i što nije dostavljao izvještaje o poslovanju. Perišić se branio da nema obavezu da podnosi finansijske iskaze.

Medojević: Posao za Katnića

KAP se nalazi u zamršenoj mreži dužničko- povjerilačkih odnosa, kojom bi trebalo da se pozabavi specijalni tužilac za organizovani kriminal, Milivoje Katnić, ocijenio je lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

Medojević je “Vijestima” kazao da je Uniprom založio imovinu KAP-a koju tek treba da kupi, kao kolateral, a Zapad banka se tako pojavljuje kao potencijalni vlasnik imovine KAP-a. Vlasnik Uniproma, Veselin Pejović, založio je 49 odsto vlasništva u tom preduzeću u korist turske kompanije Ekin Maden Ticaret ve Sanayi A.S. koja se bavi proizvodnjom obojenih metala i ruda.

Prema riječima Medojevića, davanjem zaloge i turska kompanija se u budućnosti pojavljuje kao mogući vlasnik KAP-a.

“Sigurno da ključni cilj svih tih kompanija nije investiranje u nove proizvodne kapacitete, razvoj novih energetskih izvora i zapošljavanje radnika”, dodao je Medojević, podsjećajući da je počelo rezanje serije A Elektrolize.

Zalog zbog komercijalnih aktivnosti

Iz turske kompanije Ekin Maden Ticaret ve Sanayi A.S potvrdili “Vijestima” da su sa Unipromom zaključili ugovor o zalogu.

“Naš ugovor o zalogu sa Unipromom je povezan sa komercijalnim poslovima sa njima”, odgovorili su iz turske kompanije na pitanja o kakvom poslu se radi i da li to znači da Ekin Maden ulazi na tržište Crne Gore.

Ekin Maden bavi se proizvodnjom obojenih metala i ruda, a posjeduje nekoliko rudnika bakra u Albaniji.

Bonus video: