Medojević: DF će graditi državu blagostanja

DF poziva sve preduzetnike koji žele da svoje ideje i svoj rad ugrade u svoju Crnu Goru, njenu izvjesnu perspektivu i osiguraju njen razvoj i prosperitet svoje djece, da im se pridruže 27.09. na protestima
32 komentar(a)
Ažurirano: 09.08.2015. 10:08h

Od samog početka realizacije primitivnog neoliberlanog koncepta u Crnoj Gori, na djelu je bio nesklad izmedju retorike Vukotica i Djukanovica o slobodnom tržištu, liberalizaciji, deregulaciji, mikro državi, i njihovih ličnih interesa gdje se vremenom pokazala snažna sklonost ka državnoj imovini, kontroli državnih politika, intervencijama i monopolu, kazao je funkcioner Demokratskog fronta Nebojša Medojević.

"Zaglušujuća buka oko neoliberalnih reformi, skrenula je pažnju javnosti sa glavnog procesa refromi, prenosa moći kroz prenos svojine, sa države i društva, na odabrane pojedince-tajkune , bliske vlasti koji su vremenom, umjesto državnog monopola, sada kreirali visokomonoplsko i netržišno okruženje zasnovano na sprezi vlasti i države i novonastale klase kapitalista, tzv tajkuna", kazao je Medojević.

Medojević kaže da su ubrzana dezindustrijalizacija zemlje i fokus na tzv “strane investicije” koje su se uglavnom zasnivale ili na obimnim garancijama i konvesijama od strane Vlade ili rasprodajom zemljista, stvorili novu klasu biznismena-špekulanata, koji nijesu bili niti sposobni, niti zainteresovani za upravljanje i razvoj kompanija "koje su dobili na poklon", već su se uglavnom orjentisali na preprodaju vriejdne imovine (zemljišta, zgrada, opreme) ili malverzacije sa kreditima.

"Zato danas, skoro da ne postoji nijedna uspješna, razvijena privatna kompanija, koja funkcioniše na zdravim tržišnim osnovama i predstvalja značajan generator radnih mjesta, proizvodnje i izvoza. Jednostavno, režimski tajkuni i banke su danas vlasnici ekonomije i uglavnom se bave rješavanjem kompleksih međusobnih dužničko-povjerilačkih odnosa, stečajevima, sudskim postupcima, a cijenu plaćaju otpušteni radnici i budžet države", kaže Medojević.

On dodaje da se zdrava preduzetnička elita, sa idejama i progresivnom razvojnom kulturom teško razvija u kontaminiranom netržišnom ambijentu, kojim dominiraju privilegovani monopolisti bliski režimu.

"Preduzetnik sa zdravom tržišnom idejom, danas u Crnoj Gori, nema nijednu adresu iza koje stoji država gdje bi se mogao obratiti za podršku. Bilo da se radi o razradi ideje i izradi projekata, obezbjeđivanju dugoročnih izvora finainsranja sa razumnim grejs periodom i niskom kamatom, formiranju klastera za zajedničke nastupe na domaćem i stranom tržištu, pomoć pri apliciranju za povoljna sredstva međunarodnih finaijskih institucija ili EU, informacije o savremenim tehnologijama i sl. Vlada kao da ne postoji kada su u pitanju problemi i podrška razvoju preduzetništva u Crnoj Gori. Vidjeli smo da Investiciono-razvojni fond, umjesto da prioritet stavlja na kreditiranje proizvodnih programa ili programa iz poljoprivrede i proizvodnje hrane, dodjeljuje kredite ljudima bliskim režimu za adaptacije kafića i restorana, ili za direktne kupovine glasova na izborima", poručio je Medojević.

Medojević podsjeća da se država Crna Gora od 2006. godine zadužila oko 1,7 milijardi eura, a ništa od tog novca nije otišlo u finasiranje domaćih preduzetničkih projekata koji bi zaposlili radnu snagu, koristili domaće resurse i proizvodili robu, bilo za supstituciju uvoza bilo direktno za izvoz.

"Sve su pojeli i popili ili partijski paraziti u birokratiji, čiji je broj porastao za 120% ili je nestalo u korupcionaćškim transakcijama između Vlade i tajkuna. Visok nivo državnog duga, bi bio održiviji, da smo največi dio kredita uložili u zdrave biznis ideje domaćih preduzetnika, koji bi uz organizovanu, pametnu, poštenu i transparetnu podršku države odbacivali profit i stvarali novu vrijednost, koja bi mogla da dovede do novih izvora budžetskih sredstava. Ako bi takvi preduzetnički projekti uz drzavnu pomoć, odbacivali u nekom srednjem roku državi profit veći od kamate na kredite koje uzimamo, državni dug bi se smanjivao i postao održiv. Samo države sa jakom izvozno orjentisanom proizvodnjom mogu izdržati visoki spoljni dug, na duži rok, bez prijetnji po budžetski deficit i likvidnost budžeta", kaže Medojević

Medojević kaže da Demokratski front planira temeljnu promjenu modela ekonomskog razvoja i snažan i održiv povratak države u regulisanje konkurecnije na malom tržištu i u projektovanju i podršku razvoju.

"Umejsto pljačke, kriminala, rasprodaje resursa, korupcje i odliva profita iz zemlje, DF će graditi državu blagostanja sa snažnom prorazvojnom ekonomkom stregijom i politikama. Razbijanje stvorenih monopola, nemilosrdni obračun sa krupnim švercom, pranjem novca, izgradnjom efiaksnog sisetma podrške razvoju preduzetništva, ali i sistema kontrole platnog prometa i finansijskih tokova, uvođenje reda i transparetnosti u poslovanje privatnih firmi i njihovih poslovnih izvještaja, dubinaska refroma privrednog zakonodavstva i sudova, prorazvojna poreska politika, uvođenje jeftine eletronske uprave sa smanjivanjima procedura i diskrecionog uticaja birokratije, ukidanje nefiskalnih i parafiskalnih opterećenja, racionalizacija državne uprave i pojeftinjenje troškova države, rasprodaja viška automobila, poslovnih prostora, uvođenje pristojnog i domaćinskog ponašanja javnih službenika je ponuda DF preduzetnicima", poručuje Medojević.

Funkcioner DF kaže da ova partije nudi partenrstvo za demokratsku, pravnu, razvijenu, poštenu i pravednu Crnu Goru.

"Razvoj se mora bazirati na kreiranju zdravog jezgra nacionalne industrije i DF će iskoristiti sve ustavne, zakonske, pravne, i druge mehanzime da ponovo vrati pod državnu kontrolu EPCG; KAP, Željezaru, rudnike Boksita i uglja, Telekom i tako kreira jedan efikasan profitabilan rudrasko/metalursko/energetski reprolanac koji će multilicirati efekta racionalne i održive potrošnje resursa i stvoriti realne prtpostavke za dinamičan razvoj zdravog preduzetništva koji će biti kompelmentaran sa funkcionisanjme ovog jezgra. Kreiranje jednog zdravog jezgra nacionalne privrede podrazumijevaće i zadržavanje državne kontrole nad eksloatacijom gasa i nafte u crnogorksom podmorju, kako bi stotine milijardi eura prirodnog bogatsva maksimalno ostajale u Crnoj Gori, na način kako to rade Norvežani", kaže Medojević.

On poručuje da će DF posebnim razvojnim i poreskim olakšicama, subvencijama i infarstruktnim ulaganjima, stimulisati ulaganja na sjeveru, gdje se upravo i nalaze najvažniji resursi i gdje treba da se i najviše osjete efekti njihove politike i ulaganja.

"Obnova drvoprerade, proizvodnje namješataja, prerade voća i povrća, proizvodnja zdrave hrane, dinamična izgradnja novih HE na Pivi i Komarnici otvoriće nebrojene prilike domaćim i insostranim investirima da, na pošten i transparetan način, doprinesu obnovi i razvoju Crne Gore. Osnivanjem razvojne banke, Fonda rizičnih ulagnja, Agrobanke, Vlada DF ce obezbjediti institucionanu finansijsku podršku novom konceptu razvoja koji će se bazirati na radu, proizvodnji i izvozu. Koncept rasprodaje i jeftinih radnih mjesta i trajnog siromaštva, zamjenićemo snažnim razvojem industrije, energetike, poljoprivrede, drvoprerade, kroz profitabilna preduzeća u državnom i privatnom vlasništvu, sa dobro plaćenim radnim mjestima, uz domaću pamet i razvijene tehnologije. Crna Gora će postati prepoznata po razvoju, inženjerima, gradnji, pogonima, zadovoljnim i zaštićenim stručnim radnicima, a ne po mafiji, švercu, bjelsovjetsim prevarantima, eksloataciji i poniženim radnicima" jasan je Medojević.

DF poziva sve preduzetnike koji žele da svoje ideje i svoj rad ugrade u svoju Crnu Goru, njenu izvjesnu perspektivu i osiguraju njen razvoj i prosperitet svoje djece, da im se pridruže 27.09. na protestima.

"Sloboda traži ljude. A samo slobodni preduzetnik moze razvijati svoj biznis i svoju zemlju. Vidimo se na ulici. Ova investicija ne može propasti" poručuje Medojević.

Bonus video: