Zuberima vraćen dio imovine u Ulcinju

Imovina porodici Zuber-Gregović oduzeta je u periodu od 1948. do 1958. godine, a po obimu i vrijednosti najveća je u Crnoj Gori u odnosu na ostale zahtjeve koji su bivši vlasnici pokrenuli pred nadležnim komisijama
50 pregleda 7 komentar(a)
Zuberi, Foto: Vijesti online
Zuberi, Foto: Vijesti online
Ažurirano: 13.01.2015. 13:02h

Nasljednicima nekadašnjeg brodovlasnika i bankara Lala Zubera, koji žive u Herceg Novom, vraćen je dio imovine koji su potraživali u Ulcinju, odnosno dio Kino bašte na Pristanu.

Portal Ul-info prenosi da su Zuberi Komisiji za restituciju u Baru predali dokumenta u kojima se navodi da je na teritoriji Opštine Ulcinj njihov predak posjedovao devet građevina, jugoistočne zidine Starog grada i još neke druge objekte u ruševnom stanju.

Vrijednost ukupne imovine koju Zuberi potražuju u Crnoj Gori procjenjuje se na 67,5 miliona eura.

Imovina porodici Zuber-Gregović oduzeta je u periodu od 1948. do 1958. godine, a po obimu i vrijednosti najveća je u Crnoj Gori u odnosu na ostale zahtjeve koji su bivši vlasnici pokrenuli pred nadležnim komisijama.

Nasljednici Lala Zubera i Anastasije Gregović, sin Ivan Zuber i kćerke Dijana Declić, koja je italijanska državljanka i Lidija Ranganath, državljanka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) kod nadležnih opštinskih, a kasnije i regionalnih, komisija vode postupke za povraćaj i obeštećenje oduzetih imovinskih prava još od 2004. godine.

Lale Zuber je rođen na Cetinju, a u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) je živio 20 godina, gdje se bavio transportom voća iz centralne u sjevernu Ameriku.

Vratio se u Crnu Goru 1920. godine i donio sav kapital. Bavio se transportom, saobraćajem, povezao luke u Kotoru, Baru, Herceg Novom, Petrovcu i Rijeci Crnojevića i Virpazaru i osnovao prvu kompaniju koja se bavila brodskim transportom u Crnoj Gori.

Kompanija, u koju je bilo zaposleno 500 ljudi, imala je 37 brodova koji su povezivali Crnu Goru sa Turskom, Italijom, a postojala je linija i za SAD.

Zuber je posjedovao imovinu na Cetinju, u Kotoru, Budvi, Petrovcu i Ulcinju. Nakon Drugog svjetskog rata sva imovina je nacionalizovana i oduzeta, kao i neke nekretnine poput privatne kuće u Petrovcu.

Bonus video: