Šulc: Nepredvidivost poreske politike jedan od najznačajnijih problema Crne Gore

“Opšti savjet je - ne mijenjajte previše pravila igre tokom trajanja same igre. To treba da se primijeni na svim poljima regulacije i Vladine politike”, smatra Šulc
2 komentar(a)
Rudiger Šulc, Foto: Savo Prelević
Rudiger Šulc, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 03.01.2015. 13:06h

Ukupna investiciona klima u Crnoj Gori je, kako smatra predsjednik Savjeta stranih investitora, Rudiger Šulc, dobra, ali veliki problem ostaju nepredvidivost poreske politike i neefikasnost i sporost administracije u sprovođenju propisa.

Šulc smatra da je Crna Gora, bez sumnje, zemlja sa velikim investicionim mogućnostima.

“Ipak, kao u svakoj drugoj ekonomiji, postoje argumenti za i protiv kada je riječ o privlačenju stranih direktnih investicija (SDI). Na dobroj strani su politička i monetarna stabilnost i veliki prirodni resursi države”, rekao je Šulc u intervjuu agenciji Mina-business.

Oblasti u kojima su potrebna poboljšanja su, kako je naveo, administrativne procedure u vezi sa osnivanjem biznisa, poreskoj politici i zakonodavstvu i tržištu rada.

Na pitanje koje su najznačajnije barijere za strane investitore, Šulc je odgovorio da nepredvidivost poreske politike ostaje jedan od najznačajnijih problema sa kojima se suočavaju u Crnoj Gori.

“Na primjer, 2013. godine je na poslovnu zajednicu značajno uticalo iznenadno povećanje dvije najznačajnije poreske stope, odnosno porez na dodatu vrijednost (PDV) se povećao sa 17 na 19 odsto i porez na dohodak fizičkih lica od devet do 15 odsto za plate iznad prosjeka”, precizirao je Šulc.

Prema njegovim riječima, sa neočekivanim promjenama u poreskom režimu ili zakonskom okviru i vladavini prava, kompanijama je teško da prave bilo kakve planove i validne pretpostavke za posao.

“Opšti savjet je - ne mijenjajte previše pravila igre tokom trajanja same igre. To treba da se primijeni na svim poljima regulacije i Vladine politike”, smatra Šulc.

Neefikasnost i sporost administracije u sprovođenju propisa

On je naveo da bez predvidivog poslovnog okruženja i zakonske sigurnosti, nije moguć održivi poslovni razvoj.

“Takođe je razumljivo da su investicije povezane sa imovinom i dobrima. Mora biti jasno da ako dobijete dozvolu da počnete posao povezan sa određenom imovinom, da je ona jednostavno dodijeljena”, rekao je Šulc.

Pored tih promjena u poreskoj politici, Šulc smatra da neefikasnost i sporost administracije u sprovođenju propisa ostaje veliki problem za strane investitore.

“Moramo da promijenimo ovaj duboko ukorijenjeni mentalitet u administraciji koji nije u skladu sa globalnom poslovnom praksom. Najinteresantnija situacija u tom pogledu bila je kada je Centralni registar privrednih subjekata (CRPS), koji radi u okviru Poreske uprave (PU), zahtijevao od podnosioca prijave da dostavi dokaz o redovnom plaćanju poreza koje izdaje isto tijelo koje ga traži”, objasnio je Šulc.

Nerazvijena infrastruktura izazov za svakog ko posluje u Crnoj Gori

Još jedan problem je, kako je dodao, povezan sa dugim privrednim sporovima i sudskim slučajevima koji mogu da potpuno obesmisle namjeru predlagača, čime se ugrožavaju sami temelji vladavine prava.

“Eliminišući takve vrste barijera sigurno bi se pomoglo Crnoj Gori da se pozicionira kao atraktivnija poslovna destinacija. Nerazvijena infrastruktura je takođe izazov za svakog ko posluje u Crnoj Gori, ali nadamo se da se dio tog problema može riješiti najavljenom izgradnjom autoputa Bar-Boljare”, kazao je Šulc.

On je ocijenio i da radno zakonodavstvo takođe nedovoljno podstiče razvoj tržišta i trebalo bi da se promijeni, prije svega dio koji se odnosi na postupak utvrđivanja povrede radne obaveze.

“Savjet stranih investitora je prošle godine objavio novu verziju Bijele knjige sa ukupno 92 preporuke, sa fokusom na pet oblasti – vladavinu prava, korporativno upravljanje, poreze, izgradnju nekretnina i tržište rada i zapošljavanje”, podsjetio je Šulc.

Savjet, kako je kazao, smatra da je ukupna investiciona klima dobra, ali je potrebno uraditi više i to je njihov način da pomognu poboljšanju poslovnog okruženja u Crnoj Gori.

“Novac ide tamo gdje je profit i što više zemlje u okruženju rade na privlačenju novih investitora, moramo i mi da uradimo više”, rekao je Šulc.

Razgovaraće i s opštinama

On je naveo da u planovima Savjeta za ovu godinu spada organizovanje velikog broja sastanaka između investitora i odgovarajućih organa državne uprave.

“Hoćemo da razgovaramo i o poslovnom okruženju sa opštinama, koje su značajno uključene kada je riječ o predvidivosti poslovnih mogućnosti i uspostavljanja biznis zona sa posebnim, preferencijalnim režimom”, najavio je Šulc.

On je naveo da će pratiti 92 preporuke i ocijeniti Vladine namjere u vezi sa njima, a u slučaju da Savjet nije zadovoljan rezultatima, u narednom periodu će insistirati na poboljšanju tih oblasti.

“Takođe je obavezno izdavanje Bijele knjige 2015, a i nove verzije našeg biznis vodiča, kao pomoć za strance koji dolaze u Crnu Goru i razmišljaju da tu investiraju”, saopštio je Šulc.

Prema njegovim riječima, kako članstvo Savjeta stranih investitora raste, stalno se uključuju novi utisci i ideje.

“Takođe, organizujemo predavanja na fakultetima, imamo diskusije sa investitorima i posredujemo između administracije i članova u slučaju eventualnih problema”, zaključio je Šulc.

Bonus video: