Radnici Duvanskog blokirali kapiju firme

Trenutno na ulazu u DKP nekoliko radnika vode žestoku raspravu sa izvršnim direktorom Slavoljubom Vukašinovićem
5 komentar(a)
Ažurirano: 18.10.2013. 13:18h

Tridesetak radnika Duvanskog kombinata u stečaju blokiralo je ujutro glavnu kapiju na ulazu u sjedište te kompanije i zabranilo odvoz gotovih proizvoda (cigareta) sve dok im se precizno ne saopšti kada će im biti isplaćene zaostale tri, odnosno,četiri zarade, jubilarne nagrade i povezan radni staž.

Sve do ponedjeljka, kada je zakazan novi veliki zbor radnika, prema riječima predstavnika Sindikata DKP-a Radovana Kostića u smjenama će radnici istrajati da blokada izvoza proizvoda bude potpuna.

“U ponedjeljak ćemo odlučiti o daljim koracima, a razmišljamo o tome da sve članove porodica dovedemo na protest u DKP”, otkrio je “Vijestima” Kostić uz napomenu da će tražiti hitan sastanak sa premijerom Milom Đukanovićem, predsjednikom Skupštine Rankom Krivokapićem i predstavnicima EU u Crnoj Gori.

Radnicima administracije DKP-a duguje se i julska zarada, a ostalim radnicima proizvodnje posljednje tri.

Na ulazu u DKP nešto poslije 11 časova nekoliko radnika žestokim riječima i gestikulacijama obraćalo se izvršnom direktoru u ostavci, Slavoljubu Vukašinoviću i ostalim predstavnicima menadžmenta .

Predsjednik Sindikata DKP Zoran Prelević izrazio je protest zbog nebrige Vlade Crne Gore koja DKP-u ove sedmice nije odobrila nove akcizne markice proizvodnju domaćih brendova, kako se to očekivalo.

“Pitamo se da li gašenje fabrike cigareta prva opcija Vlade i države. Čini nam se da sve ide u tom pravcu i pitamo se da li u Vladi postiji lobi kojise trudi da se DKP što prije ugasi, a radnici što prije pošalju kući”, istakao je Prelević.

On je uz napomenuo da su “maćehinski odnos Vlade prema radnicima DKP-a i nebriga prešli svaki prag tolerancije”.

“Dosta nam je svega, a radnici su prepušteni sebi. Po osnovu povračaja PDV-a trebalo je da nam se kroz izdavanje akciznih markica vrati oko 500.000 eura neophodnih za proizvodnju domaćeg programa. To bi omogućilo nesmetan nastavak proizvodnje i nove dvogodišnje ugovore sa stranim partnerima, koji bi omogućili DKP-u da izađe iz stečaja. Međutim, na sceni su birokrate koje ne zaslužuju svoje udobne fotelje u Vladi, koje žele da ih sačuvaju bez želje da daju doprinos oporavnku crnogorske ekonomije”, poručio je Prelević.

Direktor Vukašinović nije bio raspoložen za izjave, a menadžer za ljudske resurse Nebojša Stanković kazao da mu nije jasno šta menadžment treba još da uradi kako bi pokazao državi i Vladi da rade častan posao.

„Posljednje četiri godine činimo sve da DKP opstane. Nažalost, imamo birokrate u državi koji ne znaju svoj posao i čuvaju svoje fotelje koje ne zaslužuju. Sve ovo što nama rade to čine iz svog znanja ili neznanja jer nikada nijesu radili u proizvodnji i da se uruši DKP“, smatra Stanković.

On je naveo da imaju sve pretpostavkle za opstanak kompanije, ugovore za 2014. i 2015. Godinu, ali u Vladi nema sluha za opstanak DKP-a.

„Ako je percepcija Vlade da se DKP ugasi dobro bi bilo da nam to kažu i da se više niko od nas ne muči“, zaključio je Stanković.

Vujadinović: Podržavamo štrajk, ali ne režirane predstave

Među okupljenima na kapiji nijesu bili radnici iz Novog sindikata DKP-a, koje predvodi Željko Vujadinović. Vujadinović je rekao "Vijestima" da podržavaju „svaki vid protesta uključujući i štrajk, ali ne podržaju režirane predstave od strane Sindikata koji predvodi Zoran Prelević.

„Jer su Prelević i njegov sindikat zajedno sa menadžmentom najodgovorniji za sve što se u firmu dešava.Bili su plaćeni da ćute zanemarujući činjenicu da plate kasne već nekoliko mjeseci. Stoga zahtijevamo ostavku kompletnog menadžmenta i pozivamo nadležne organe da ispitaju poslovanje DKP-a. Gdje su pare od enormnog izvoza na koji se ne plaća porez“, pita se Vujadinović.

On tvrdi da se na račun plaćanja penala zbog toga što stara fabrika još nije preseljena svakog mjeseca topi stečajna masa u visini od 95.000 eura mjesečno, a u korist Blagote Radovića, vlasnika Zetagradnje.

„Ko mu je omogućio između ostalog da prodaju zemljišta za 13,2 miliona koje je po slobodnoj procjeni vrijedjelo 50 miliona eura. Uz to mi treba da platimo i račune za rušenje objekata“, kaže Vujadinović.

Galerija

Bonus video: