Počinje kontrola prodaje meda na tržištu

Kontrola prodaje meda na tržištu biće posebno pojačana na lokacijama koje su prepoznate kao sumnjive, a koje se nalaze duž saobraćajnica, u blizini vjerskih objekata i drugim mjestima atraktivnim tokom turističke sezone
146 pregleda 1 komentar(a)
Podgorički Dani meda, Foto: Zoran Đurić
Podgorički Dani meda, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 19.06.2018. 14:23h

Inspekcija Uprave za bezbjednost hrane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja pokrenuće, kako je najavljeno, snažnu i organizovanu akciju kontrole prodaje meda na tržištu, u cilju zaštite zdravlja potrošača i brenda crnogorskog meda.

"Ovo je dogovoreno na jučerašnjem sastanku potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutina Simovića sa članovima Upravnog odbora Saveza pčelarskih organizacija, održanom u Kući meda, a kojem su prisustvovali predstavnici Uprave za bezbjednost hrane", saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane.

Konstatovano je da su rezultati prošlogodišnjih aktivnosti na kontroli tržišta meda ohrabrujući, ali da se moraju nastaviti još odlučnije. Posebno iz razloga što su rezultati kontrola potvrdili da postoji ozbiljan problem. Tokom 2017. godine kontrolisan je značajan broj objekata, a od 57 uzoraka uzetih za laboratorijsku analizu, čak 34 uzorka nijesu ispunjavala propisane zahtjeve kvaliteta.

Kontrola prodaje meda na tržištu biće posebno pojačana na lokacijama koje su prepoznate kao sumnjive, a koje se nalaze duž saobraćajnica, u blizini vjerskih objekata i drugim mjestima atraktivnim tokom turističke sezone.

"Crnogorski med je poznat kao veoma kvalitetan, sa nizom specifičnosti koje ga izdvajaju u odnosu na ostale. Zbog toga je veoma cijenjen od strane potrošača. To je i razlog što se na tržištu nude i vještačke tvorevine umjesto pčelinjeg meda i uvezeni med pod nazivom “crnogorski”, “domaći” ili drugim sličnim nazivima koji potrošače dovode u zabludu da je riječ o medu porijeklom iz Crne Gore. Takav med predstavlja opasnost po zdravlje potrošača, s obzirom na to da je riječ o proizvodima koji nemaju dokaz o zdravstvenoj ispravnosti. Takođe, prodaja meda koji nije pčelinji i meda koji se nelegalno stavlja na tržište predstavljaju nelojalnu konkurenciju za domaće registrovane pčelare koji ulažu dosta truda i sredstava u unapređenje svoje djelatnosti i pozicioniranje na tržištu, posebno turističkom", rekli su iz Uprave.

Dodaju da su, kroz aktivnosti i politike koje sprovodi Ministarstvo poljoprivrede i u saradnji sa Savezom pčelarskih organizacija Crne Gore, a sve u cilju podizanja i brendiranja kvaliteta meda koji se proizvodi u Crnoj Gori i uopšte unapređenja sektora pčelarstva, postavljeni dobri temelji da se i na planu rješavanja ovog problema postignu još bolji rezultati.

Aktivnosti na kontroli tržišta meda, u cilju zaštite brenda crnogorskog meda i zaštite zdravlja potrošača biće dio kontinuiranih aktivnosti inspekcijskih organa.

Potrošači da paze gdje kupuju med

Iz Uprave apeluju i na potrošače da vode računa o tome gdje i kod koga kupuju med.

"Ne treba da kupuju med u privremenim objektima, gdje je med direktno izložen sunčevoj svjetlosti i često zagrijan i na temperaturama iznad 45 stepeni Celzijusovih, što ga čini nekvalitetnim i nebezbjednim, jer nastaju promjene kvalitativnog sastava i drugih svojstava meda. Potrošači ne treba da kupuju ni med bez adekvatne deklaracije. Deklaracija mora sadržati naziv pčelara, njegov kontakt, broj kontrolnog pregleda itd. Preporuka je da se med kupuje kod provjerenih pčelara, a u cilju dodatne sigurnosti potrošači mogu kontaktirati lokalna pčelarska udruženja ili Savez pčelara", kazali su iz Uprave.

Bonus video: