Galenika se nada da će izbjeći stačaj

Farmegra je zbog nemogućnosti da naplati višegodišnji dug podnijela Privrednom sudu predlog za pokretanje stečajnog postupka u Galenici Crna Gora
359 pregleda 0 komentar(a)
Farmegra, Foto: Savo Prelević
Farmegra, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 22.09.2012. 19:48h

Predsjednik Sindikata preduzeća Galenika Crna Gora Veselin Sekulović izjavio je "Vijestima" da 120 radnika očekuju da će Fond za zdravstveno osiguranje uplatiti “nešto novca koji se duguje toj kompaniji”, kako bi se izbjegao stečaj.

"Nadamo se nekoj uplati Fonda u skladu sa nedavnom najavom ministra zdravlja Miodraga Radunovića“, rekao je Sekulović.

Privatna kompanija Farmegra zbog nemogućnosti da naplati višegodišnji dug u iznosu od 1.082.000 eura, podnijela je Privrednom sudu predlog za pokretanje stečajnog postupka u Galenici Crna Gora.

Direktor Farmegre Lazar Komnenić je kazao da je dug Galenike prema njihovoj kompaniji star tri godine, a puna tri mjeseca ne uspijevaju prinudno da naplate dug putem blokade računa

Sekulović je naglasio da se radnicima duguju tri mjesečne zarade, kao i da narednu isplatu očekuju za koji dan.

Nedavno je najavljeno da bi Galenikine apoteke u Crnoj Gori trebalo ponovo da budu otvorene. Ministar Miodrag Radunović je izjavio da je napokon usaglašen sporazum između Fonda za zdravstveno osiguranje i Galenike i postignut dogovor, prema kojem će Fond za zdravstveno osiguranje, ipak, prihvatiti dug toj firmi.

Međutim, još nije poznato na koji način će dug biti izmiren. Do spora je došlo prošle godine kada je Galenika premašila dogovorenu cifru od dva miliona eura u izdatim receptima za čak 1,6 miliona. U martu ove godine je ta kompanija bila prinuđena i da zatvori apoteke, jer je Fond odbijao da prizna dug.

Ukoliko prezadužena Galenika ode u stečaj, njeni radnici dobiće otkaz ugovora o radu i morati na Biro rada. Sekulović očekuje da se to, ipak, neće desiti. On je rekao da je sadašnji direktor Galenike Miodrag Ivanović naslijedio dugove od svog prethodnika Marka Ljušića, a Ljušić od bivše direktorice Mire Vujović koja je stekla pravo i otišla penziju.

Direktor Farmegre Lazar Komnenić izjavio je "Vijestima” da je dug Galenike prema njihovoj kompaniji star tri godine, a puna tri mjeseca ne uspijevaju prinudno da naplate dug putem blokade računa.

“Farmegra ima 61 zaposlenog i taj nedostatak sredstava nam predstavlja problem. Predlog za pokretanje stečaja je bio jedini način na koji smo prinuđeni ne bi li pokušali da izvršimo naplatu”, istakao je Komnenić.

Advokat Farmegre Vladan Bojić u predlogu za pokretanje stečajnog postupka istakao je, između ostalog, da je od dospijeća obaveze izvršnog dužnika proteklo više od zakonom predviđenih 45 dana. Zbog toga su se, dodao je on, stekli uslovi iz Zakona o stečaju da Privredni sud donese rješenje, kojim prihvata njihov predlog ili ako dužnik istakne prigovor protiv predloga, da sud donese rješenje o zakazivanju ročišta za ispitivanje osnovanosti njegovog prigovora.

Dominiraju tri firme

Crnogorsko tržište ljekova je oligopolizovano gotovo deceniju, a takvo je oformljeno još dok je na čelu Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore bio direktor Ramo Bralić, sada ambasador Crne Gore u Turskoj i kadar SDP-a.

Sadašnjem direktoru Kenanu Hrapoviću, manja su ovlašćenja nego što je to slučaj bio u vrijeme Bralića, jer su nabavke ljekova sada centralizovane, a sva plaćanja idu direktno iz državnog trezora.

Tri glavne kompanije koje u državnim nabavkama i u godišnjoj prodaji lijekova privatnim apotekama trenutno uzimaju najveći dio kolača su: Glosarij, Bajfarm i Farmegra.

Glosarij, privatnu kompaniju koja na godišnjem nivou državi proda najviše ljekova, vodi Branislav -Brano Martinović, nekada direktor Bajfarma.

Direktor Bajfarma sada je Oleg Obradović, univerzitetski profesor i bivši direktor Telekoma, koji je u bliskim i često kontroverznim vezama sa režimom Mila Đukanovića i njegovim bratom Acom Đukanovićem.

Farmegra je na trećem mjestu po obimu posla na tržištu lijekova. Ovu kompaniju kao većinski vlasnici, sa 80 odsto, kontrolišu vlasnici firme Industrijaimport Industrijaimpeks Sreten Đikanović i Janko Radunović.

Bonus video: