Dakićevci: Lukšič da kaže sudbonosno DA presudi

Predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca fabrike, Milan Vukčević rekao je da su radnici danas na zboru u krugu fabrike donijeli jednoglasno zaključke
4 komentar(a)
Ažurirano: 29.08.2012. 11:19h

Bivši radnici i povjerioci podgoričke fabrike “Radoje Dakić” od naredne srijede danonoćno će štrajkovati ispred zgrade Vlade i biće tamo, kako su kazali, sve do ispunjenja zahtjeva na koje čekaju već nekoliko godina.Predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca fabrike, Milan Vukčević rekao je da su radnici danas na zboru u krugu fabrike donijeli jednoglasno zaključke o daljim aktivnostima i odlučili da se od naredne srijede neće micati ispred zgrade Vlade dok im se zahtjevi ne ispune. “Tražimo da država preuzme imovinu i garantuje isplatu presuđenog iznosa svim povjeriocima i bivšim radnicima “Radoja Dakić”, da se odmah isplati protivvrijednost za nekretnine na kojima je po Detaljnom urbanističkom planu predviđena izgradnja objekata od opšteg društvenog interesa, kao i da se za preostalu imovinu pod hitno raspiše međunarodni javni tender”, kazao je Vukčević agenciji Mina-business.On je poručio da njihovi protesti nijesu upereni ni protiv koga, već sa njima oni hoće da se izbore za funkcionisanje pravne države.

“Očekujemo da nam premijer Igor Lukšić kaže sudbonosno DA presudi i da bude kum u rješavanju dugogodišnjeg problema fabrike”, poručio je Vukčević.On je dodao da su radnici današnji protest nastavili ispred upravne zgrade preduzeća, gdje su, kako je kazao, najavili da će poslati zahtjev za obeštećenje i poslati pismo zakupcima da 34 odsto kapitala šalju na adresu zaposlenih jer je toliko njihovog vlasništva u preduzeću.Radnici “Radoja Dakića” od početka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona eura. Glavnica duga iznosi oko 30 miliona eura, pripadajuće kamate koje je potvrdio Viši sud još sedam miliona eura, a pravo na isplatu ima 1,65 hiljada bivših radnika.Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona eura koje ne mogu da prodaju. Kompanije Zetagradnja i Čelebić su 27. oktobra prošle godine odustale od kupovine tog zemljišta, površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona eura.Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su činili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal kompani i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona eura.

Bonus video: