Vuković: Vlada usvojila pravce razvoja do 2021, cilj je dugoročno povećanje kvaliteta života građana

Vuković je, kako je saopšteno iz Vladine Službe za odnose sa javnošću, navela da Pravci razvoja za taj period ključne prioritete ekonomske politike usmjeravaju ka dinamiziranju ekonomskog rasta i povećanju konkurentnosti ekonomije
344 pregleda 0 komentar(a)
Iva Vuković, Foto: Screenshot (YouTube)
Iva Vuković, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 28.12.2017. 19:22h

Vlada je danas usvojila Pravce razvoja od naredne do 2021. godine, kojima je utvrđen strateški cilj razvoja odnosno dugoročno povećanje kvaliteta života građana, saopštila je generalna direktorica Direktorata za ekonomsku politiku i razvoj u Ministarstvu finansija Iva Vuković.

Ona je, nakon sjednice Vlade, kazala da je riječ o krovnom razvojnom implementacionom dokument.

„Pravcima razvoja utvrđen je strateški cilj razvoja Crne Gore, a to je povećanje kvaliteta života građana u dugom roku. Formalno su utvrđena četiri prioritetna sektora razvoja, a to su turizam, energetika, poljoprivreda i prerađivačka industrija”, rekla je Vuković.

Prema njenim riječima, identifikovano je 19 oblasti politika za koje su utvrđeni prioriteti, predložene investicije i razvojne mjere.

Vuković je, kako je saopšteno iz Vladine Službe za odnose sa javnošću, navela da Pravci razvoja za taj period ključne prioritete ekonomske politike usmjeravaju ka dinamiziranju ekonomskog rasta i povećanju konkurentnosti ekonomije.

“Projektovana stopa rasta za naredni period iznosi 2,8 odsto, javne finansije ulaze u zonu suficita i on će biti korišćen za refinansiranje državnog duga, koji će se postepeno smanjivati i biće na 50,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP)”, kazala je Vuković.

Prema njenim riječima, tri prioritetna pravca razvoja su pametni, održiv i inkluzivni rast.

“Pametan rast podrazumijeva jačanje konkurentnosti ekonomije kroz unaprijeđenje poslovnog ambijenta, razvoja malih i srednjih preduzeća, povećanje produktivnosti, kao i privlačenje stranih direktnih investicija”, rekla je Vuković.

Održiv rast, kako je dodala, podrazumijeva tranziciju ka ekomomiji koja obezbjeđuje efikansnost odnosno održivo korišćenje resursa, zaštitu životne sredine i razvoj novih tehnologija.

“Inkluzivni rast podrazumijeva povećanje zaposlenosti, odnosno obezbjeđenje visokog stepena zaposlenosti uz uključivanje svih starosnih dobi, ulaganje u vještine i obuke, modernizaciju tržišta rada i sistem socijalne zaštite uz uvažavanje standarda EU”, zaključila je Vuković.

Bonus video: