Sindikat Rudnik uglja Pljevlja najavio radikalne mjere ukoliko se zatvori TE Pljevlja

"Rudnik uglja i TE Pljevlja imaju oko 1.200 zaposlenih, i da njihova dalja egzistencija kao i njihovih porodica zavisi od daljeg rada TE Pljevlja i Rudnika uglja"

3662 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Goran Malidžan
Foto: Goran Malidžan

Sidnikalna organizacija Rudnika uglja u Pljevljima najavila je preduzimanje radikalanih mjera ukoliko država, kako se to najavljuje prethodnih dana, odluči da umjesto ekološke rekonstrukcije zatvori Termoelektranu Pljevlja.

To je kazao predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Pljevlja Miladin Sekulić, istakavši da će to uraditi "ukoliko bude neophodno kako bi zaštitili interese zaposlenih i interese Pljevalja".

"Ovim putem želimo da ukažemo da bi svako razmišljanje kao i djelovanje koje dovodi u pitanje dalji rad TE Pljevlja bilo pogrešno i imalo bi dalekosežne posljedice. Energetska stabilnost Crne Gore bila bi dovedena u pitanje, a budućnost Pljevalja u smislu daljeg razvoja i funkcionisanja takođe bi bila dovedena u pitanje. Ono što je važno napomenuti da Rudnik uglja i TE Pljevlja imaju oko 1.200 zaposlenih, i da njihova dalja egzistencija kao i njihovih porodica zavisi od daljeg rada TE Pljevlja i Rudnika uglja", naveo je Sekulić u sopštenju.

Funkcionisanje grada, istakao je on, u najvećoj mjeri zavisi od ova dva preduzeća kroz uplate poreza na nepokretnosti, uplate po osnovu koncesije, kao i uplate eko takse u godišnjem iznosu od 1,5 miliona eura.

"Moramo istaći, da zaposleni iz navedenih preduzeća prihoduju oko 11 miliona eura na godišnjem nivou po osnovu uplate zarada, i da najveći dio novca od pomenute sume završi u našem gradu. Pa na osnovu navedenog postavljamo logično pitanje, da li bi bilo trgovine u mjeri kao do sada i kako bi dalje funkcionisale uslužne djelatnosti u Pljevljima ukoliko bi došlo do zastoja u radu ova dva preduzeća. Smatramo, da što se tiče privrednih subjekata u Pljevljima i njihovog daljeg rada u poslednjim decenijama odlučivala je Podgorica ,i uvijek je to bilo na štetu našeg grada. Prije svega moraju se zapitati zaposleni u Rudniku uglja i TE Pljevlja, kao i svi naši sugrađani, da li treba da dozvolimo da nam ljudi sa lošom namjerom ugase ono od čega u najvećoj mjeri živimo i egzistiramo”, rekao je Sekulić.

Apelovao je da se što prije otpočne sa predviđenim ekološkim remontom TE Pljevlja uz primjenu najvećih ekoloških standarda.

"Takođe podržavamo otvaranje novih privrednih subjekata u našem gradu i samim tim otvaranje novih radnih mjesta,ali se na tome mora ubrzano raditi. Ukoliko se nastavi trend iseljavanja iz Pljevalja, smatramo da će biti kasno za pokretanje bilo kakvih projekata koji donose nova radna mjesta,a svi zajedno smo svjedoci koliko je bilo obećanja za novim radnim mjestima u prethodnom periodu.I na kraju poruka svima koji misle da se o Pljevljima može odlučivati bez Pljevljaka, da to neće moci ovoga puta", poručio je Sekulić.

Bonus video: