Forca: Vršenje nadzora nekoliko puta dnevno u istom objektu, sa ciljem da se kazni, nije u skladu sa načelom prevencije

"Što se Ulcinja tiče u saznanju smo da se u našem gradu trenutno nalazi 80 inspektora, te samim tim najviše inspektora proporcionalno broju stanovnika, što je apsurd, jer mislimo da nije Ulcinj jedini grad gdje ima nepravilnosti", saopšteno je iz te partije

10693 pregleda 12 komentar(a)
Ulcinj (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Ulcinj (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Vršenje nadzora u objektima čak i po nekoliko puta dnevno u istom objektu, sa ciljem da se isti kazni nije u skladu sa načelom prevencije i srazmjernosti, saopštili su iz Nove Demokratske Snage - FORCA.

Iz te partije su reagovali na navode Uprave za inspekcijske poslove koji su kazali da cilj nadzora nije u kažnjavanju, već u uvođenju privrednih subjekata u legalne tokove.

Iz Force su, kako navode, saglasni da je cilj i svrha inspekcijskog nadzora prevencija i uvođenja subjekata u legalne tokove, ali da smatraju da Uprava za inspekcijske poslove "ne shvata pravo značenje pojmova prevencije i srazmjernosti".

"Naime što u Upravi za inspekcijske poslove dobro znaju radi otklanjanja nepravilnosti inspektorima stoje na raspolaganju razne mjere kao što su: ukazivanje na utvrđene nepravilnosti i odredi rok za njihovo otklanjanje; naredi preduzimanje odgovarajućih mjera i radnji u roku koji odredi", kazali su iz te partije.

Ističu i da bi radi javnosti bilo uputno da Uprava za inspekcijske poslove dostavi podatak u koliko slučajeva je postupljeno na gore navedeni način, prije nego što je izrečena novčana kazna.

"Iz razloga što smatramo da je novčana kazna koja se izriče subjektu nadzora, mjera koja se izriče izuzetno i to samo u slučajevima kada se na gore navedeni način ne može postići svrha inspekcijskog nadzora, a to je kako i sama Uprave za inspekcijske poslove navodi u svom saopštenju, suzbijanje svih vidova nelegalnog poslovanja, bilo da se radi o suzbijanju sive ekonomije, radu bez odobrenja, ne prijavljenim radnicima itd", piše u saopštenju Force.

Oni smatraju da bi svaki pošteni preduzetnik i privrednik "zasigurno postupao savjesno i otklonio neregularnosti kada bi bile izrečene mjere koje smo naprijed naveli".

Navode i da "neće biti da se budžet države mora puniti od kazni, od kojeg posredno i inspektori dobijaju platu, već se budžet države puni plaćanjem taksi i poreza".

"Što se Ulcinja tiče u saznanju smo da se u našem gradu trenutno nalazi 80 inspektora, te samim tim najviše inspektora proporcionalno broju stanovnika, što je apsurd, jer mislimo da nije Ulcinj jedini grad gdje ima nepravilnosti. Ovoliki broj inspektora zasigurno se ne nalazi u Ulcinju radi preventive, već naprotiv, u namjeri da bi se što više privrednika Ulcinja kaznilo. Bilo bi dobro kada bi Uprava za inspekcijske poslove kada već daje podatak koliko je kazni naplaćeno, tj. 93.000,00 eura, da dostavi i podatke koliko je izrečenih kazni, jer smatramo da taj iznos premašuje iznos od 300.000,00 eura koji smo naveli u ranijem saopštenju, a koju informaciju smo dobili od građana, obzirom da naplaćena kazna ne znači da je toliko i izrečenih kazni", saopšteno je iz partije.

Mišljenja su i da imajući u vidu ekonomsko-socijalne i medicinske uslove koji su zahvatili našu državu, "Uprava za inspekcijske poslove mora pokušati da što više u budućnosti primjenjuje načelo srazmjernosti, jer će neselektivno i nesrazmjerno kažnjavanje, primorati privrednike da zatvore svoje objekte i voditi ih čak u stečaj, što sigurno neće doprinijeti budžetu države".

"Na samom kraju obavještavamo širu javnost da nismo za to da se ne poštuju zakoni i da se ne uvede red u poslovanju, već smatramo da je pristup i način rješavanja ovih problema od strane Uprave za inspekcijske poslove pogrešan", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: