Papiri i softver, pa razmjena podataka: Neizvjesno kada će Crna Gora izaći sa "crne liste" OECD

Razgovaraju sa Svjetskom bankom o tehničkoj pomoći da bi proces automatske razmjene podataka sproveli u što skorijem roku

66628 pregleda 3 komentar(a)
Poreska uprava, Foto: BORIS PEJOVIC
Poreska uprava, Foto: BORIS PEJOVIC

Poreska uprava (PU) treba ovog ili narednog mjeseca da pokrene procedru za nabavku softvera za sistem automatske razmjene međunarodnih finansijskih informacija (AEOI) i za tu nabavku sprema dokumentaciju.

Ovo je zvanično rečeno “Vijestima” iz PU kojom rukovodi vršilac dužnosti direktora Sava Laketić.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u julu je Crnu Goru dodala na listu jurisdikcija (država i teritorija) koje ne ispunjavaju standarde poreske transparentnosti jer nije počela da automatski razmjenjuje informacije između poreskih vlasti u nastojanju da se smanji utaja poreza (AEOI), što je bila obavezna da se uradi do kraja 2023. godine.

AEOI se odnosi na automatsku razmjenu informacija između međunarodnih poreskih vlasti u nastojanju da se smanji globalna utaja poreza i poveća poreska transparentnost. Ovo uključuje informacije koje se odnose na finansijske račune, podatke o kriptoimovini, poreska rješenja, prekogranične aranžmane i slično, pojedinaca i firmi.

Iz PU nijesu precizirali kada očekuju da ispune sve što treba da bi počela sa primjenom AEOI.

“Cilj uspostavljanja razmjene podataka na globalnom nivou jeste da se spriječe poreske utaje putem automatske razmjene podataka o finansijskim računima između poreskih institucija zemalja koje su potpisale sporazum o saradnji sa OECD-om, među kojima je i Crna Gora. Za potrebe automatske razmene, OECD je definisao standard koji se primenjuje na subjekte koji su rezidenti država I koje su implementirale zajednički standard izveštavanja u svoja nacionalna zakonodavstva. Standardom su definisani subjekti koji su dužni da dostavljaju informacije po osnovu široko postavljenih kriterijuma. Jedan od prioriteta Poreske uprave jeste sprovođenje automatske razmjenje podataka čiji je proces u toku, odnosno priprema dokumentacije za nabavku softvera za sistem automatske razmjene međunarodnih finansijskih informacija (AEOI) je u završnoj fazi. Proces njegove nabavke očekuje se u toku ovog ili narednog mjeseca”, kazali su iz PU.

Kako bi se proces automatske razmjene podataka impementirao u što skorijem roku,kako navode iz PU, razgovarali su sa Svjetskom bankom o eventualnoj tehničkoj pomoći u vidu konsultanta koji će, koristeći najbolje prakse, definisati procedure za realizaciju iste.

Crna Gora je u oktobru 2019. godine potpisala protokol o pristupanju Multilateralnoj konvenciji o međusobnoj administrativnoj pomoći u oblasti poreskog sistema (MCAA) sa OECD-om, koji je stupio na snagu 1. maja 2020. godine, a kojim je jasno iskazana potreba za unapređenjem međunarodne saradnje, koja podrazumijeva i uspostavljanje sistema razmjene informacija uključujući i automatsku razmjenu informacija.

Vlada je u februaru 2023. usvojila Informaciju o potrebi obezbjeđivanja budžetskih sredstava za nabavku, implementaciju i održavanje informacionog sistema “automatske razmjene informacija-aeoi” u cilju pružanja međunarodne administrativne pomoći u oblasti poreskog sistema. Riječ je o sumi od 300.000 eura.

OECD u julu je Crnu Goru dodao na listu jurisdikcija (država i teritorija) koje ne ispunjavaju standarde poreske transparentnosti jer nije počela da automatski razmjenjuje informacije između poreskih vlasti u nastojanju da se smanji utaja poreza što je bila obavezna da se uradi do kraja 2023.

Bonus video: