Dovoljno snijega može "pasti" za 80 sati: Purić tvrdi da će sa dva topa moći da osnježavaju jednu stazu

Planiramo nabavku topova posljednje generacije, koje odlikuju veliki kapacitet proizvodnje snijega, smanjena potrošnja električne energije i ekonomičnost u održavanju, istakao Marinko Purić

86362 pregleda 46 reakcija 25 komentar(a)
Za vještački snijeg neophodna voda i niske temperature (ilustracija), Foto: Shutterstock
Za vještački snijeg neophodna voda i niske temperature (ilustracija), Foto: Shutterstock

Oko osamdeset sati biće potrebno topovima koje namjerava da kupi Turistički centar (TC) “Durmitor” da stvore dovoljno vještačkog snijega kako bi u funkciji bila staza duga oko 600 metara u podnožju skijališta “Savin kuk” i dio platoa sa dječjim ski-parkom.

Izvršni direktor TC “Durmitor” Marinko Purić kazao je “Vijestima” da će se vještački osnježavati do 20.000 kvadrata, a staza u širini od 25 metara.

Najavljeno je da će skijalište “Savin kuk” u narednih mjesec i po raspisati tender za nabavku dvije mašine za vještačko osnježavanje, nakon što su od Ministarstva turizma dobili 182.000 eura za taj posao.

Predviđeno je osnježavanje staze 'Snowboard', kao i dijela centralnog platoa skijališta sa dječjim ski-parkom. Okvirna površina za osnježavanje je između 18.000 i 20.000 kvadrata...

Purić je ranije kazao da očekuju da će već u decembru ove godine imati vještačko osnježavanje na pomenutom dijelu skijališta, te da trenutno prikupljaju dokumentaciju kako bi krenuli u realizaciju projekta.

Skijalište “Savin kuk” prošle sezone nije ni otvarano zbog nezapamćene nestašice prirodnog snijega. Snijega je od polovine januara falilo i ove godine...

Falilo snijega nakon 20. januara: staza koju namjeravaju da osnježavaju
Falilo snijega nakon 20. januara: staza koju namjeravaju da osnježavajufoto: Slavko Radulović

Akumulacija za vještačko osnježavanje već je obezbijeđena, a voda je do Ski-centra dovedena sa Modrog jezera.

Purić je naveo da je u tom bazenu 55.000 kubnih metara vode.

“Predviđeno je osnježavanje staze ‘Snowboard’, kao i dijela centralnog platoa skijališta sa dječjim ski-parkom. Okvirna površina za osnježavanje je između 18.000 i 20.000 kvadrata. Kapacitet pojedinačnog topa zavisi od njegovih karakteristika, kao i spoljnih parametara, poput temperature i vlažnosti vazduha, temperature vode, jačine i smjera vjetra, što sve utuče na količinu snijega koju pojedinačni top može da proizvede u trenutnim uslovima, ali generalno možemo reći da topovi kakve želimo na skijalištu imaju protok od 6 do 40 kubika vode na sat, te budući da je akumulacija kapaciteta 55.000 kubika, u njoj ima znatno više vode od potrebne količine za rad opreme koju želimo da nabavimo. Ukupna površina staze koju želimo da osnježavamo je 15.000 kvadrata. Urađene kalkulacije pokazuju da su dva topa dovoljna za osnježavanje ove staze, u prihvatljivom vremenskom roku. Želimo da naglasimo da stazu ‘Snowboard’ opslužuje ski-lift, što u nekim izuzetno nepovoljnim uslovima za prozvodnju vještačkog snijega omogućava i osnježavanje samo dijela staze, odnosno njeno skraćenje, što opet omogućava da skijalište radi”, naglasio je on.

Neophdno 30 centimetara

“Vijesti” su Purića pitale da li će nabavkom topova moći da postignu zacrtano, koja je snaga mašina i da li na ovom mjestu postoji dovoljno vode za taj posao.

Prema informacijama koje je redakcija dobila od upućenih izvora, količina snijega po kubnom metru može drastično da varira, i to od 100 kilograma kada je suv, do 800 kada je vlažan.

Purić je pojasnio da je za sigurno skijanje potreban snježni pokrivač debljine 30 centimetara, ali i da niz parametara utiče na količinu snijega koju topovi mogu proizvesti, te da u prosječnim uslovima očekuju da će im za formiranje snježne podloge trebati oko 80 radnih sati.

Naglasio je da u akumulaciji ima dovoljno vode za osnježavanje, kao i da se u kontinuitetu napaja iz Modrog jezera.

“U zavisnosti od karakteristika topa i vremenskih uslova, količina vode potrebna za rad pojedinačnog topa u 24 časa može varirati od 144 do 960 kubika. Za osnježavanje planiramo koristiti topove za proizvodnju vještakog snijega nekog od renomiranih svjetskih proizvođača, posljednje generacije, koje odlikuju veliki kapacitet proizvodnje snijega, smanjena potrošnja električne energije i ekonomičnost u održavanju. Generalno možemo reći da je u nekim prosječnim uslovima potrebno oko 80 radnih sati, sa dva topa, da bi se formirao željeni snježni pokrivač”.

Vlada je krajem prošle godine usvojila informaciju o finansiranju izgradnje i održavanja višenamjenske sportske i rekreativne infrastrukture na skijalištu “Savin kuk”. Iako se o vještačkom osnježavanju priča duži niz godina, ovo je prvi put da Ministarstvo turizma izdvaja novac za tu namjenu.

Pomoć države

Iz resora kojim rukovodi Simonida Kordić su “Vijestima” početkom februara kazali da manjak snijega prethodne dvije godine nije dao prostor za odvijanje zimske turističke sezone, niti za rekreaciju i zimske sportove. Zato je, kako tvrde, trebalo pokrenuti projekat izgradnje tehnološki savremenog sistema za vještačko osnježavanje dijela skijališta na Savinom kuku, posebno jer na tom mjestu već postoji vještačka akumulacija.

Ministarstvo turizma je krajem januara prvi put raspisalo i javni poziv za dodjelu podsticaja za razvoj poslovanja skijališta u Crnoj Gori za 2025. godinu, u ukupnoj vrijednosti od 300 hiljada eura. Cilj ovih podsticaja je da se vlasnicima skijališta vrati dio novca koji su investirali u skijališnu infrastrukturu i rad skijališta, kako bi se poboljšala ova turistička ponuda. Maksimalni iznos novca koji skijalište može dobiti je 80 hiljada eura uz određene uslove. Pravo na ove subvencije imaju skijališta koja su registrovana kod resora i koja, između ostalog, redovno izmiruju poreske obaveze. Trenutnu aktivnu registraciju ima sedam ski-centara, od čega dva državna - “Savin kuk” na Žabljaku i “Kolašin 1600”, jedno opštinsko - “Turjak” na Hajli u Rožajama i četiri privatna - “Vučje” kod Nikšića, “Javorovača” na Žabljaku (koje godinama nije u funkciji), “Kolašin 1450” i “Lokve” u Beranama.

Predmet subvencije su opravdani troškovi koji podrazumijevaju investicije u novu opremu u cilju uređenja, održavanja i opremanja skijališta u skladu sa standardima i minimalno-tehničkim uslovima za uređenje, održavanje i opremanje skijališta, pružanje usluga na skijalištu iz Zakona o skijalištima.

Ministarstvo će zahtjeve za učešće u programu primati do 20. februara, dok je krajnji rok za podnošenje zahtjeva za refundaciju odobrenih aktivnosti 5. mart.

Iako je Vlada počela da ulaže u vještačko osnježavanje, prema Nacionalnoj strategiji za klimatske promjene iz 2015. godine, klimatske promjene su najveća prepreka razvoju zimskog turizma u Crnoj Gori. Država je razvijanjem skijališta sa stazama ispod 1.800 metara nadmorske visine ignorisala Strategiju...

Prema Strategiji, snježne padavine će se do 2030. godine smanjiti za 25 odsto, a nakon toga i za 50 procenata. Dokumentom se predlaže pomjeranje skijaških staza na visine iznad 1.800 metara i ulaganje u sisteme za vještački snijeg.

Podnožje skijališta “Savin kuk” nalazi se na oko 1.500 metara nadmorske visine, a žičara izlazi na više od 2.000 metara iznad nivoa mora.

Unesko preporučio da se skijalište ne širi

Prema Prostornom planu posebne namjene za durmitorsko područje (PPPN), skijalište “Savin kuk” obuhvata zonu postojećeg i planirano je kao destinacija kvalitetne ponude - prvenstveno posjetiocima koji se bave sportom.

U informaciji koju je usvojila Vlada, navodi se da je planirana i modernizacija infrastrukture - izgradnja novih terena, staza i žičara.

Od toga se, ipak, odustalo, kako bi se ispoštovale preporuke i zaključci Uneska za svjetsku baštinu, Nacionalni park “Durmitor”, nakon što su predstavnici te institucije i Savjetodavne misije Centra za svjetsku baštinu posjetili lokaciju 2018. i 2019.

“Treba istaći da prostor Durmitora na kojem se nalazi skijalište i druga sportska infrastruktura koja je u izgradnji, odnosno površina zahvata Nacionalnog parka iznosi 325,19 kilometara kvadratnih, a površina zaštićene zone Nacionalnog parka 595,24 kvadratnih kilometara”, navodi se u dokumentu.

Bonus video: