Mjesečeni cjenovni barometar "Vijesti": Poskupjelo voće i povrće

Krastavci i paradajz poskupjeli na pijaci i u malom marketu u Podgorici, u velikom trgovačkom lancu isti prozivodi pojeftinili

83257 pregleda 98 reakcija 28 komentar(a)
Poskupjelo na pijaci (ilustracija), Foto: Luka Zeković
Poskupjelo na pijaci (ilustracija), Foto: Luka Zeković

Kupovina svih proizvoda u podgoričkom malom marketu i na pijaci, čije cijene “Vijesti” mjesecima prate, sada je oko dva eura skuplja nego što je bila prije mjesec dana, a glavni razlog za to su - više cijene voća i povrća.

Korpa namirnica sredinom januara u maloj trgovini koštala je 32,1 euro, a trenutno stoji 34,3 eura. Na pijačnoj tezgi je voće i povrće koštalo 4,6 eura prije mjesec dana, a danas treba izdvojiti 6,9 eura. Za mjesec, euro su poskupjeli krastavci, a 80 centi paradajz.

Sa druge strane, “Vijesti” su kao i pri ranijim odlascima u veliki market primjetile da na policama nijesu obilježeni svi proizvodi koji su dio Vladine akcije “Limitirane cijene”. Tako već treći mjesec u nizu ovu oznaku ne nose mlijeko i jogurt, iako su obuhvaćeni akcijom, dok su banane, deteržent za suđe i toalet papir uredno označeni.

Tržišna inspekcija je zbog nepoštovanja mjera trgovce do sada kaznila za više od 66.000 eura...

To su neki od rezulata koje je pokazao mjesečni cjenovni barometar “Vijesti”, kojim je praćeno kretanje cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra 2023. godine, i to sredinom mjeseca, kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad. Riječ je o različitim namirnicama, istog proizvođača, identične vrste i gramaže, kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.

Da jedan broj građana nije zadovoljan visokim cijenama i ponašanjem velikih trgovačkih lanaca, pokazala su i dva nedavna bojkota. Podaci Poreske uprave su pokazali da su kroz prvi bojkot 31. januara, građani na državnom nivou “skresali” promet navjećim marketima za 50 odsto, dok im je poslovanje 8. februara smanjeno 30 odsto. Trgovci su prethodno kazali da su ove udare nadoknadili većim prometom ostalim radnim danima...

Krastavci dominiraju

Prvi put u više mjeseci “Vijesti” su zabilježile i veće promjene cijena na pijaci. Tako je, u odnosu na januar, kilogram krastavaca sada skuplji za euro, pa košta 2,2 eura. Korigovana je i cijena paradajza, pa je skuplji za 80 centi nego ranije. Jabuke su skuplje za 30 centi nego sredinom januara, dok i banane koštaju 20 centi više.

Po kilogram ovog povrća i voća je prije mjesec koštao ukupno 4,6 eura, dok ga danas treba platiti 6,9 eura.

Kada je u pitanju veliki market, u posljednih mjesec jaja su poskupjela 40 centi, pa sada za deset komada treba izdvojiti 2,3 eura, dok su prethodno koštala 1,9 eura. U odnosu na januar, blago skuplja je i stiješnjena šunka.

Veliki market nije pratio trend pijace pa je u njemu zabilježen kilogram paradajza, koji je jeftiniji 65 centi nego što je bio. Tu namirnicu je sredinom januara trebalo platiti 2,6 eura, dok sada za nju treba dati 1,95 eura. Jeftiniji su i krastavci za 30 centi, koliko su jeftinije i banane kojima je cijena na decembarskom nivou. Kilogram jabuka košta kao i ranije.

Kupovina svih namirnica čije cijene “Vijesti” prate u velikoj trgovini u januaru je koštala malo više od 45 eura, dok je danas za iste artikle potrebno platiti 44,3 eura. U velikom marketu kao ni ranije, nisu bili označeni svi proizvodi koji su obuhvaćeni državnom akcijom “Limitirane cijene”, pa su ovu oznaku nosila tri od pet artikala koji su je trebali imati.

U malom marketu cijene voća i povrća su u posljednjim mjesec osjetno porasle, a posebno krastavaca koji su euro skuplji nego što su bili. Tako ih sada umjesto ranijih dva, treba platiti tri eura. Skuplje su i jabuke i to 40 centi, dok su po 30 centi poskupjele banane i paradajz. Većih korekcija osim tih u malom marketu ovaj put nije bilo, dok je deterdžent za suđe sada skuplji za 20 centi. Taj artikal je u januaru koštao 2,5 eura, a sada 2,7 eura. Blago je skuplja i pasta za zube.

U malom marketu u posljednjih mjesec dana među svim praćenim proizvodima uopšte nije bilo sniženja cijena. Mali market je tako u odnosu na januar, danas pri kupovini svih proizvoda skuplji za više od dva eura. Sredinom prošlog mjeseca za tu potrošačku korpu je trebalo platiti 32,1 euro, dok sada ista košta 34,3 eura.

“Limitirane cijene” su pokrenute 6. septembra i planirano je da traju do kraja januara, ali je Vlada taj rok produžila do 30. aprila. Kroz ovu akciju su ograničene marže za 67 prehrambenih i higijenskih proizvoda, u trgovinama na veliko i malo. Marža je razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni robe. Tako su marže za sektor prehrane u trgovinama na veliko i malo ograničene na 10 odsto, dok su za higijenske proizvode ograničene na maksimalno 10 odsto, u trgovini na veliko i 15 odsto u trgovini na malo.

Državna akcija je prvobitno uključivala 66 proizvoda (51 prehrambeni i 15 higijenskih), ali je Vlada krajem novembra usvojila odluku i blago proširila spisak tako što je korigovala postojeći i dodala mu par domaćih mliječnih proizvoda. U “Limitrane cijene” su sada uvršteni domaći jogurt i kisjelo mlijeko svih gramaža, pa su na listi ukupno 52 prehrambene namirnice.

Osim ovih, na snazi je i ranija mjera za ograničenje marži na pet osnovnih prehrambenih namirnica, odnosno na suncokretovo ulje, kristalni šećer, brašno tip 400 i 500 i kuhinjsku so. Novom Vladinom odlukom je iz grupe prehrambenih izvučeno i među ovih pet, uvršteno litarsko kravlje mlijeko u kesi. To znači da ovu listu sada čini šest namirnica. Maksimalna marža na ove proizvode u trgovini na veliko je pet odsto, dok u je u trgovinama na malo ograničena na sedam odsto.

Prema podacima Uprave za statistiku Monstat, cijene proizvoda i usluga u decembru prošle godine su bile 0,1 odsto niže nego u novembru, a najveći uticaj na negativnu mjesečnu inflaciju imao je pad cijena povrća, voća, obuće i proizvoda za ličnu njegu. U odnosu na decembar 2023. godine, cijene iz dvanaestog mjeseca prošle godine su u prosjeku ipak više za 2,1 odsto, dok su u poređenju godišnje inflacije više za 3,3 odsto.

Bonus video: