Najavljeni štrajk radnika Port of Adria bio zakonit: Osnovni sud u Baru odbacio tužbu direktora turske firme

Dio radnika u januaru planirao protest jer menadžment te kompanije nije ispunio dogovor o povećanju plata iz 2023. godine i zbog toga što nije potpisan kolektivni ugovor

Sud rješenjem u januaru zabranio štrajk dok ne odluči o zahtjevu direktora

59877 pregleda 35 reakcija 4 komentar(a)
Sa jednog od ranijih protesta radnika POA, Foto: Sindikat
Sa jednog od ranijih protesta radnika POA, Foto: Sindikat

Najavljeni štrajk u koji su radnici kompanije “Port of Adria” (POA) trebalo da stupe početkom januara ove godine bio je zakonit i u skladu sa propisima. To je odlučio Osnovni sud u Baru koji je odbacio tužbu direktora POA Sedata Kare o ocjeni zakonitosti štrajka, saznaju “Vijesti”.

Dio radnika planirao je štrajk jer menadžment te kompanije nije ispunio dogovor o povećanju plata iz 2023. godine i zbog toga što nije potpisan kolektivni ugovor. Ipak, štrajk je odložen odlukom Osnovnog suda u Baru, do okončanja sudskog postupka po tužbi direktora preduzeća.

Kako su izvori među radnicima ove kompanije kazali “Vijestima”, ovo su za njih dobre vijesti, ali još nemaju konkretan plan rada u vezi štrajka i trebaće vremena da se vidi da li će obustaviti rad ili ne, jer se nekoliko stvari promnijenilo za protekla dva mjeseca.

Izvršni direktor PoA Sedat Kara podnio je tužbu Osnovnom sudu u Baru za ocjenu zakonitosti štrajka, navodeći da dokumentacija nije potpuna. Sud je prihvatio taj zahtjev i tada donio rješenje o zabrani organizovanja štrajka do okončanja pravnog postupka.

Kako su “Vijestima”u januaru, pred štrajk, kazali predsjednici dva sindikata radnika u PoA, Zoran Martinović i Ratko Stanisavljević, u štrajk je trebalo da stupi 145 stalno zaposlenih radnika u toj kompaniji, što je više od polovine jer ta kompanija trenutno broji 280 radnika.

Shodno rješenju suda, poručili su, taj štrajk se odlaže budući da žalba ne odlaže izvršenje ovog rješenja.

U rješenju sudije Sabine Ličine u koje su “Vijesti” imale uvid piše da je to privremena mjera do okončanja postupka, a kao osnov za tužbu izvršni direktor ispred kompanije PoA je naveo da u skladu sa zakonom Odluku o stupanju u štrajk kod poslodavca donosi nadležni organ reprezentativnog sindikata kod poslodavca, gdje je nadležni organ izvršni odbor.

“Poslodavcu nisu dostavljene predmetne odluke izvršnih odbora oba reprezentativna sindikata na osnovu kojih se stupa u štrajk, što je štrajkački odbor bio u obavezi da uradi. Dalje, štrajkački odbor nije dostavio ažurirani spisak zaposlenih koji su u štrajku u roku od 24 sata nakon nastupljenih izmjena u spisku”, dio je razloga tehničke i zakonske prirode koji se navode u rješenju sudije a odnose se na tužbu uprave PoA.

U istom dokumentu su prenesene riječi tuženih sindikata koji su sudiji kazali da su dostavili svu traženu dokumentaciju od početka organizacije štrajka koji je najavljen za 9. januar do ispunjenja zahtjeva.

Kroz dokumentaciju se vidi da su reprezentativni sindikati na zajedničkoj sjednici odlučili da pokrenu štrajk i formiraju štrajkački odbor koji će dalje rukovoditi organizacijom štrajka. Na tužbu poslodavca o nezakonitostima štrajka zbog nemanja pojedinačne odluke izvršnih odbora reprezentativnih sindikata, napomenuli su da je prema Zakonu o štrajku dovoljno da štrajk pokrene jedan reprezentativni sindikat.

Prema Zakonu o štrajku, štrajkom rukovodi štrajkački odbor, što je uredno dostavljeno poslodavcu, a što se vidi iz priložene dokumentacije. Što se tiče ažuriranja spiska zaposlenih koji su se potpisali za štrajk upoznati su sa obavezom ažuriranja, piše u rješenju, te da je svaki potpisnik koji istupi iz spiska za štrajk dužan da lično ili pisanim putem obavijesti o tome štrajkački odbor radi ažuriranja spiska, što kroz navedeni primjer u dokumentaciji dokazuju.

“Da li je neko za vrijeme trajanja pregovora sa poslodavcem ili organizacije štrajka napustio ili stekao uslove za penziju ako ih oni lično ili poslodavac ne obavijeste, ne mogu to znati, jer nisu svi potpisnici štrajka članovi sindikata. Misle da je to prije svega obaveza poslodavca i zaposlenog. Napomenuli su da su bili u saznanju 3. januara, da je jedan radnik u međuvremenu otišao u penziju, i da je Ratko Stanisavljević - kao predsjednik Sindikalne organizacije poslao mejl koleginici iz ljudskih resursa i uputio se lično da bi dobio tu informaciju. Informacija mu do danas nije dostavljena, a mejl je dostavio u prilogu dokumentacije. Iz dostavljene dokumentacije vidi se da je njima cilj da sve bude urađeno po Zakonu”, piše u rješenju sudije u dijelu koji se odnosi na izjavu tuženih, odnosno sindikalaca.

Iz kompanije “Port of Adria” AD nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” koja se tiču štrajka, zahtjeva radnika, dinamike posla u tom slučaju, kao i toga da li će i kada ispuniti zahtjeve radnika.

Zahtjevi štrajka odnose se na dogovor iz 2023. godine, kako su kazali, kada je dogovoreno povećanje plata u iznosu od 40 odsto za sve zaposlene u kompaniji. Naime, plate su od tada uvećane za 20 odsto i zatim oko šest, a planirano povećanje od preostalih 15 odsto je obećano za januar ove godine.

Stanisavljević i Martinović kazali su ranije da poslodavac nije ispunio taj dogovor i da pregovori sa direktorom kompanije nijesu bili uspješni.

Bonus video: