Koprivica: Afera "Gornja Zeta" je nova "Limenka", koštaće građane više od sedam miliona

Poslanik Demokrata je poručio da će se ta partija "svim pravnim i demokratskim sredstvima boriti da razobliče ovu aferu i spriječe pljačku građana neviđenih razmjera"
5846 pregleda 13 komentar(a)
Koprivica, Foto: Demokratska Crna Gora
Koprivica, Foto: Demokratska Crna Gora

Afera ,,Gornja Zeta", odnosno projekat optimalnog korišćenja vode Gornje Zete države i Elektroprivrede Crne Gore, crnogorske građane će koštati više od sedam miliona eura, kazao je na današnjoj pres konferenciji Demokratske Crne Gore poslanik i potpredsjednik te partije, Momo Koprivica.

Koprivica je na konferenciji, kako je saopšteno iz Demokratske Crne Gore, ovaj projekat nazvao "novom 'Limenkom'" i označio ga kao "pljačku građana, namještaljku kojom od građana Crne Gore treba otuđiti preko sedam miliona eura, posredstvom uvećanja računa za ionako najskuplju struju u regionu".

"Još 1968. godine kreiran je idejni projekat, da bi se tek prije tri godine (4. jula 2016. godine) nakon brojnih manipulacija o realizaciji projekta priča ponovo pokrenula otvaranjem postupka, od strane EPCG, javne nabavke po tenderskoj dokumentaciji broj 75/16 za nabavku radova na realizaciji ovog projekta", naveo je Koprivca, kazavši da su se na tender prijavili Konzorcijum „MPB“ (kojeg čine AD „Mehanizacija i programat Nikšić“, kao nosilac i „Bi Kod“ d.o.o. Podgorica, kao član) i Konzorcijum iz Novog Mesta iz Slovenije.

"U septembru 2016. godine doneseno je rješenje o izboru najpovoljnije ponude u korist Konzorcijuma „MPB“ na čelu sa a.d. „Mehanizacija i programat Nikšić“ koje je tajkunska firma DPS-a, a čije je vlasništvo podijeljeno na način da 66,3% pripada ofšor firmi „Urende limited“ sa Gibraltara, a 13,9% visokom funkcioneru DPS-a iz Nikšića, Dušanu Đuroviću", kazao je poslanik Demokrata.

U sve je, dodaje Koprivica, "bila umiješana i, ko drugo, do Prva banka sa kojom je „Mehanizacija i programat“, za potrebe ovog posla, zaključila ugovor o kreditu u iznosu od čak tri miliona eura 5. oktobra 2016. godine, da bi šest dana kasnije bio zaključen i ugovor o izvođenju građevinskih radova sa Konzorcijumom „MPB“, čija je ukupna cijena, bez PDV-a, 20 miliona eura."

Na sumnju, kaže Koprivica, navodi činjenica da je datum početka radova 15 dana od potpisivanja Ugovora, a rok za završetak radova 23 mjeseca od uvođenja u posao izvođača, a da su od zaključenja ugovora prošla 32 mjeseca, a da "apsolutno ništa nije urađeno, niti je, uopšte, započet posao."

Poslanik Demokrata je rekao da se 17. jula 2017. godine EPCG obratila Direktoratu za građevinarstvo sa zahtjevom za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova za izradu tehničke dokumentacije za ovaj projekat, što, kako je kazao, "dalje znači da u momentu zaključenja ugovora nijesu bili obezbijeđeni urbanističko-tehnički uslovi za izradu dokumentacije, da se nakon frapantnog protoka cijelih devet mjeseci EPCG obratila za uslove, i to nenadležnom organu."

„Skandalozno neznanje ili opasna namjera, a sve govori da je ovo drugo“, kazao je Koprivica.

On je pitao i zašto je „Mehanizacija i programat“ tek 5. oktobra 2017. godine pozvala EPCG da je uvede u posao, zašto su čekali godinu dana, te šta su radili u međuvremenu.

"Pritom, da stvar bude još skandaloznija, EPCG uopšte nije reagovala na poziv i nije uvodila izvođača, tajkunsku firmu DPS-a u posao, zbog čega tajkunska firma podnosi tužbu protiv EPCG, pokreće sudski postupak pred Privrednim sudom u Podgorici. U sporu, čiji je sudija bio, gle čuda, Blažo Jovanić, 25. januara 2019. godine donijeta je presuda Privrednog suda, predmet P br. 449/18 kojom je utvrđeno da je EPCG odgovorna i da ima plati odštetu tajkunskoj firmi DPS-a „Mehanizacija i programat“, u iznosu od 7 196 464,43 eura! Takođe, prema presudi, EPCG dužna je i da plaća zateznu kamatu počev od 25. januara 2019. godine i da nadoknadi sudske troškove postupka tajkunskoj firmi DPS-a u iznosu od 19.464,57 eura," kazao je Koprivica.

On je rekao da su i ugovor i sudski spor "jedna obična farsa zato što se u tender i zaključenje ugovora ušlo bez ispunjenja elementarnih zakonskih uslova", zato što su, tvrdi on, obje strane znale da zakonski uslovi i ne mogu biti ispunjeni, zato što su "ignorisane primjedbe stručnjaka, te interesi, stavovi, bojazni građana Gornjeg polja i Bjelopavlićke ravnice, zato što su se obije strane ponašale kao da ugovor ne postoji."

„Opravdano se postavlja pitanje“, kaže Koprivica, „kako je tajkunska firma DPS-a, uopšte mogla očekivati da započne posao, a da nije ispunila ni osnovne uslove predviđene ugovorom?“

„Njihov cilj“, zaključio je poslanik i potpredsjednik Demokrata, „nije ni bio izvođenje građevinskih radova u vezi sa vodama Gornje Zete, već, isključivo, uzimanje novca iz džepa građana i prebacivanje istog u tajkunske fondove.“

"Povrh svega, tajkunska firma je u tužbi navela da je zbog ovog projekta morala da kupi mašine i opremu u vrijednosti od 820.000 eura, te da je zbog toga na gubitku, kao da im kupljene mašine i oprema neće služiti za sve sljedeće poslove, radove i projekte, a ne samo za ovaj, tako da nisu ni štetovani", rekao je Koprivica.

Na kraju je pozvao državno tužilaštvo da "ispita aferu „Gornja Zeta“ koja predstavlja flagrantno kršenje zakona, reprizu ,,Limenke" i kriminalno-koruptivni slučaj kojim se poigralo sa sedam miliona eura novca svih građana" i najavio da će se Demokrate "svim pravnim i demokratskim sredstvima boriti da "razobliče ovu aferu i spriječe pljačku građana neviđenih razmjera."

Bonus video: