Dodijeljene nagrade na Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga

Priznanja uručena najboljim izdavačima, autorima, institucijama i projektima iz regiona

6643 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Nova knjiga
Foto: Nova knjiga

Nakon sedam dana izuzetno bogatog književnog i pratećeg programa 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja završen je svečanom dodjelom nagrada i posebnih priznanja u sajamskom prostoru u TC Big Fashion. Uz značajan broj zvanica i predstavnika književnog svijeta proslavljeno je još jedno uspješno izdanje Sajma koji je za 19 godina postojanja postao jedna od najcjenjenijih kulturnih manifestacija u Crnoj Gori.

Prisutne je na početku svečanosti pozdravio direktor izdavačke kuće Nova knjiga Predrag Uljarević koji je istakao da je Sajam knjiga ponovo, devetnaesti put, bio živa tačka susreta gdje su se pisci sretali sa čitaocima, čitaoci sa izdavačima i drugim čitaocima.

“Drago mi je da se ovaj Sajam knjiga i obrazovanja ponovo potvrdio kao velika kulturna manifestacija i jedan od najvećih književnih festivala u Crnoj Gori i regionu. Zajedno s piscima i izdavačima iz Bugarske, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Rumunije i, naravno, Crne Gore, još jednom smo se potvrdili kao veliki regionalni događaj u oblasti izdavaštva i književnosti, kulture i obrazovanja. Pored izdavača, s nama su bile i najvažnije kulturne i obrazovne insitucije. Širok izbor knjiga iz svih oblasti književnosti i humanistike bio je praćen najvećim odzivom posjetilaca otkako je ovaj Sajam knjiga i obrazovanja osnovan. Na 19. Podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja učestvovalo je preko 30.000 posjetilaca, preko 250 pisaca, književnih kritičara i prevodilaca, preko 120 izdavača iz Crne Gore i regiona. Zahvaljujem svima koji su u ovom Sajmu knjiga prepoznali mjesto i izazov za sebe,” naveo je Uljarević.

Dok su prethodnih sajamskih dana čitaoci uporno tragali za knjigama i dok su se smjenjivali sajamski programi žiri Podgoričkog sajma knjiga u sastavu akademik Siniša Jelušić, predsjednik žirija, prof. dr Slavica Perović i akademski slikar Marina Vešović vrijedno je radio tragajući za najboljim knjigama, najboljim edicijama, izdavačkim poduhvatima, kao i najljepšim štandovima.

“Teško nam je bilo da žiriramo jer je bilo obilje knjiga, a trebalo je izabrati one prave, one najbolje, sa žaljenjem da će ostati mnogo dobrih koje nećemo uzeti u obzir i nagraditi ovog puta, ali možda ćemo ih nagraditi nekog drugog puta. Nadam se da su posjetioci uspjeli da prođu kroz knjige, da kupe knjige, da osjete knjige, da opipaju knjige. Ovaj Sajam je koncipiran u modernom i postmodernom ključu gdje je krovna kategorija kultura koja obuhvata i književnost i muziku i teatar i druge grane koje se divno saobražavaju na ovakvoj manifestaciji upravo pod ovim krovom koji jeste sajamski, ali koji jeste kulturni, koji jeste obrazovni i naučni,” poručila je predstavnica žirija Sajma, prof. dr Slavica Perović.

Žiri sajma prepoznao je izuzetne projekte i pojedince, a nagrade su dodijeljene u deset kategorija, uz posebna priznanja.

Najbolji izdavač – Hena Com (Zagreb)

Nagrada za najbolju ukupnu izdavačku produkciju pripala je renomiranoj hrvatskoj izdavačkoj kući Hena Com, koja već gotovo tri decenije objavljuje djela domaćih i svjetskih književnika. Među autorima su Elif Šafak, Han Kang, Persival Evert, kao i domaći pisci poput Anta Tomića i Tene Štivičić. Nagrada je uručena Uzeiru Huskoviću, u znak priznanja za predan rad u povezivanju pisaca i čitalaca.

Izdavački poduhvat – tri nagrađena izdanja

Tri značajna izdanja podijelila su ovu prestižnu nagradu:

JU Umjetnička kolonija Danilovgrad za Monografiju umjetničke kolonije Danilovgrad, koja dokumentuje skulptorski opus kolonije od 1973. do 2024. godine.

Nova Pobjeda d.o.o. za knjigu Kale – tvrđave Osmanskog carstva u Crnoj Gori autora Radojice Raša Pavićevića, koja predstavlja dragocjeni doprinos očuvanju fortifikacijskog nasljeđa.

Naklada Ljevak za knjigu Drvo, priče o pjesmama, koju je priredio Đorđe Matić, a koja literarno reinterpretira stihove Džibonija.

Najbolja edicija – Filozofska biblioteka (Naklada Jesenski & Turk)

Zagrebački izdavač Jesenski & Turk nagrađen je za svoju Filozofsku biblioteku, ediciju savremene i klasične literature iz oblasti filozofije, društvenih i humanističkih nauka, prepoznatljive po tematskoj širini, aktuelnosti i vrhunskoj obradi.

Najbolje opremljena knjiga – dvije nagrade

CID je nagrađen za monografiju Magična Crna Gora očima stranaca autora Sveina Mønneslanda, luksuzno ilustrovano izdanje koje oživljava viđenje Crne Gore kroz oči stranih posmatrača.

Matica crnogorska i Nacionalna biblioteka Crne Gore za fototipsko izdanje Cetinjskog psaltira iz XV vijeka, koje predstavlja istinski podvig očuvanja kulturne baštine.

Dječije stvaralaštvo – Vulkan izdavaštvo

Beogradski izdavač Vulkan, kroz ediciju Vulkančić, prepoznat je za doprinos razvoju rane pismenosti kod djece. Posebno je naglašena serija My baby and me – my first animals, kao didaktički vrijedan materijal.

Regionalna kulturna razmjena – Arhipelag (Beograd)

Izdavačka kuća Arhipelag, pod rukovodstvom Gojka Božovića, dobila je nagradu za izuzetan doprinos regionalnoj kulturnoj saradnji, uz pohvale za dosljednost u promociji visokokvalitetne literature.

Najbolje opremljen štand – Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“ i Opština Nikšić

Štand Narodne biblioteke iz Podgorice pohvaljen je kao metafora prostora za učenje i čitanje, dok je štand Opštine Nikšić impresionirao sveobuhvatnim prikazom kulturnih institucija i vizuelnim identitetom.

Za stvaranje novih čitalaca – Izdavačka kuća Darkwood

Darkwood iz Beograda prepoznat je za revitalizaciju strip kulture i privlačenje mlađe publike strip izdanjima svih vodećih škola – od evropskih do japanskih manga klasika.

Unapređenje obrazovnog procesa – Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Podgorica

Zavod je nagrađen za svoj sveobuhvatan izdavački rad, koji prevazilazi klasične udžbenike i uključuje izvanredne edicije poput Savremenika, čime se obogaćuje obrazovni sistem u Crnoj Gori.

Posebna priznanja

Ambasador Republike Bugarske, Stefan Dimitrov, za doprinos međunarodnoj kulturnoj saradnji.

Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje, za prezentaciju studentskog grafičkog stvaralaštva.

Narodna biblioteka Budve, za očuvanje i promociju lokalne kulturne baštine.

Zoran Milovanović (MTEL), za doprinos organizaciji Sajma knjiga i obrazovanja.

Bonus video: