Učili smo pogrešnu anatomiju praistorijskih životinja

"Njihov kičmeni stub je strukturalno potpuno drugačiji od predstave koju smo imali u posljednjih 150 godina", kazao je prof. Džon Hačinson
337 pregleda 0 komentar(a)
Dinosaurus, Foto: Bbc.co.uk
Dinosaurus, Foto: Bbc.co.uk
Ažurirano: 16.01.2013. 15:50h

Udžbenici iz biologije bi mogli da pretrpe izmjene kada je riječ o pojedinim praistorijskim stvorenjima jer su istraživači ustanovili da je naše shvatanje anatomije prvih četvornožnih životinja pogrešno.

Istraživači su ustanovili da djelovi kičme, za koje su mislili da su okrenuti prema glavi, zapravo treba da budu okrenuti

Novi 3D modeli fosilnih ostataka pokazuju da su dosadašnji prikazi položaja kičmenog stuba tih zvjeri bili postavljeni naopačke. Studija, objavljena u časopisu "Nature", mogla bi da promijeni naše shvatanje načina na koji je kičmeni stub evoluirao. Stručnjaci su ovo zaključili proučavajući neke od prvih tetrapoda, poput ihtiostege i akantostege.

Ove primitivne četvoronožne životinje pobuđuju veliko interesovanje paleontologa budući da su to prve životinje koje su izašle iz okeana, utirući put svim budućim kopnenim kičmenjacima.

Bombardovanje iks-zracima

Proučavanje anatomije ovih životinja je od ključnog značaja za razumijevanje ove tranzicije. Istraživači sa Kembridž univerziteta i Kraljevskog veterinarskog koledža su uz pomoć Evropskog postrojenja za sinhrotronsko zračenje bombardovali ove 360 miliona godina stare fosile visoko-energetskim iks-zracima, što im je omogućilo da stvore detaljne kompjuterske rekonstrukcije tih praistorijskih životinja.

"Čitava njihova anatomija prenijeta je u nasljeđe na potonje životinje"

"Njihov kičmeni stub je strukturalno potpuno drugačiji od predstave koju smo imali u posljednjih 150 godina. Prikaz u udžbenicima je samim tim pogrešan", kazao je za BBC prof. Džon Hačinson sa Kraljveskog veterinarskog koledža.

Istraživači su ustanovili da djelovi kičme, za koje su mislili da su okrenuti prema glavi, zapravo treba da budu okrenuti prema zadnjem dijelu životinje i obrnuto.

Hačinson je naveo da novi podaci pružaju dodatna objašnjenja o tome kako su se ove najranije životinje uspele iz vode na kopno.

"Čitava njihova anatomija prenijeta je u nasljeđe na potonje životinje, što je uticalo na kasniju evoluciju kičme kod svih kopnenih životinja, pa i čovjeka", dodao je on.

Bonus video: