Populacija velikih slatkovodnih vrsta opala za čak 97 odsto od 1970.

Najčešći uzrok pada populacije je ubijanje životinja zbog mesa, kože i jaja
2333 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Pixabay
Ilustracija, Foto: Pixabay

Populacija velikih slatkovodnih vrsta, od soma do raže, smanjena je za 97 odsto od 1970. godine, piše danas Gardijan.

Populacija velikih vrsta koje su nekada dominirale svjetskim rijekama i jezerima drastično je smanjena u posljednjih 50 godina, rezultati su najnovije studije.

Neke vrste slatkovodne megafaune već su proglašene izumrlom, kao što je delfin iz rijeke Jangce, a veliki broj drugih je na ivici izumiranja, od džinovskog soma iz Mekonga, raže i indijskih krokodila do evropske jesetre, navodi se u izvještaju u časopisu "Biologija globalnih promjena".

Samo tri velike kineske kornjače mekog oklopa danas su žive i sve su mužjaci.

Širom Evrope, Sjeverne Afrike i Azije populacija slatokovodnih vrsta je opala za 97 odsto od 1970. godine. Najčešći uzrok pada populacije je ubijanje životinja zbog mesa, kože i jaja, kao i čovjekova žeđ za pijaćom vodom za usjeve, mnogobrojne brane, ali i sve raširenije zagađenje.

Prema procjenama naučnika, populacija 126 vrsta u 72 zemlje smanjena je za 88 odsto.

Mnoge od tih vrsta predstavljaju suštinski važnu vrstu u svojim ekosistemima, kao što su dabrovi, a naučnici kažu da će njihov gubitak uticati na floru i faunu i više miliona ljudi koji životno zavise od vodotoka.

Naučnici navode da su džinovski som, težine od oko 300 kilograma, šaran i raža, po kojima je poznata rijeka Mekong u jugoistočnoj Aziji, pred izumiranjem. Međutim, i druge vrste nestaju širom svijeta.

"Nekada veoma raširena evropska jesetra praktično je nestala u svim velikim evropskim rijekama, osim u rijeci Garoni u Francuskoj“, navodi se u istraživanju.

Populacija evroazijskog dabra, koji je suštinski važan za prirodu i staništa, skoro je prepolovljena, iako je ova vrsta vraćena u Britaniji, Češkoj, Estoniji, Finskoj i drugim mjestima, piše list.

Bonus video: