Naučnici oživjeli drevne mikrobe sakrivene na dnu okeana

Jedna naučna ekspedicija je prije deset godine krenula u istraživanje dubina Tihog okeana i uzela je uzorke starih naslaga sakrivenih oko 100 metara ispod okeanskog dna, što je gotovo 6.000 metara ispod površine vode

7858 pregleda 9 komentar(a)
Okean u kome su otkriveni mikrobi, Foto: Beta
Okean u kome su otkriveni mikrobi, Foto: Beta

Naučni su uspjeli da "probude" mikrobe stare više od 100 miliona godina sakrivene ispod okeana, na mjestu koje nije odgovarajuće za život, navodi se u studiji koju je danas prenio časopis Nejčer komjunikejšen (Nature Communications).

Rezultati istraživanja otkrivaju nevjerovatnu mogućnost jednom od prvih i najprimitivnijih oblika života na Zemlji da opstane tokom nekoliko desetina miliona godina praktično bez kiseonika, ni hrane. Mikrobi su "probuđeni" u laboratoriji.

Jedna naučna ekspedicija je prije deset godine krenula u istraživanje dubina Tihog okeana i uzela je uzorke starih naslaga sakrivenih oko 100 metara ispod okeanskog dna, što je gotovo 6.000 metara ispod površine vode. Neke od tih naslaga su stare više od 100 miliona godina.

Ekipa naučnika, koju je predvodila japanska agencija podmorskih nauka i tehnologije, izabrala je suptropski dio Južnog Pacifika. To je najmanje aktivna zona cijelog okeana, jer je izuzetno siromašna hranljivim materijama i tako a priori vrlo malo pogodna za život.

Naučnici su uzorke stavili u inkubaciju, kako bi mikrobi "izašli". Na veliko iznenađenje, istraživači su uvidjeli da nisu otkrili fosilne djelove naslage, već mikrobe koji su preživjeli i koji čak imaju sposobnost da rastu i da se razmnožavaju.

"U početku sam bio skeptičan, ali se ispostavilo da je 99,1 odsto mikroba na starim naslagama starim 101,5 miliona godine još živo i čak spremno da jede", rekao je glavni autor studije Juki Morono.

"Sada znamo da ne postoji ograničeno doba za organizme u biosferi ispod morske površine. To mjesto je odlično za istraživanje ograničenosti života na Zemlji", rekao je naučnik.

Tragovi kiseonika na naslagama su omogućili mikrobima opstanak, a pri tome mikrobi nisu trošili energiju. Mikrobi na površini ne mogu da opstanu u takvim uslovima, navodi se u studiji.

Ranija istraživanja su pokazala da bakterije mogu da opstane u najmanje "gostoprimljivim" djelovima Zemlje i to bez kiseonika. Nova studija dokazuje izvanrednu otpornosti tih organizama.

Bonus video: