Studija: Politika i lažne vijesti prijete vakcinaciji širom svijeta

Rezultati studije pokazuju da je povjerenje u vakcine u Evropi nisko u poređenju s drugim regijama svijeta

1265 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Politička polarizacija i onlajn dezinformacije prijete programima vakcinacije u cijelom svijetu, a povjerenje javnosti uveliko varira među zemljama, pokazala je globalna studija sprovedena u 149 zemalja.

Rezultati studije, objavljeni u medicinskom časopisu Lanset (The Lancet), temelje se na podacima više od 284.000 odraslih osoba upitanih smatraju li vakcine važnim, sigurnim i učinkovitim.

Studija je otkrila kako skepticizam prema bezbjednosti vakcine raste uporedo s političkom nestabilnošću i vjerskim ekstremizmom, prenosi Hina.

"Od ključne je važnosti za nove prijetnje bolestima, poput pandemije kovida-19, da redovno nadgledamo stavove javnosti", rekla je Hajdi Larson, profesorica u londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu koja je vodila istraživanje. "Percepcije o vakcinama mnogo su nestabilnije nego što su bile. Sveukupno, u svijetu postoji puno povjerenja u vakcine. Ali nemojte to uzimati zdravo za gotovo. Povjerenje ide gore-dolje, vrlo je promjenjivo."

Rezultati studije pokazuju da je povjerenje u vakcine u Evropi nisko u poređenju s drugim regijama svijeta, s udjelom u rasponu od 19 odsto u Litvaniji do 66 odsto u Finskoj. Ipak, povjerenje javnosti u vakcine poraslo je u nekim evropskim zemljama od 2015. godine, uključujući Francusku, Italiju, Irsku i Britaniju.

Irak, Liberija i Senegal imali su najveći udio ispitanika u 2019. godini koji su se složili da su vakcine važne.

Studija je otkrila šest zemalja u kojima je povjerenje u vakcine značajno opalo od 2015. godine. U Indoneziji, Pakistanu, Srbiji, Azerbejdžanu, Avganistanu i Nigeriji udio ljudi koji se snažno ne slažu da su vakcine bezbjedne znatno se povećao. To je, ocijenila je voditeljka studije, povezano s trendovima u političkoj nestabilnosti i vjerskom ekstremizmu u tim zemljama.

U nekim zemljama postoji veća polarizacija osjećaja koji idu u krajnosti - ili se izrazito ne slažu s vakcinacijom ili se u potpunosti slažu.

Bonus video: