Studija: Buster protiv omikrona smanjuje hospitalizaciju starijih za 81 odsto

Studija je usredsređena na Fajzer vakcine, ali ima razloga za optimizam i u odnosu na Modernu, pošto je tehnologija slična i vakcinacija ima sličnu efikasnost, kazao je autor studije

3013 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Nove buster Fajzer vakcine protiv kovida-19 smanjuju za 81 odsto hospitalizaciju Izraelaca starijih od 65 godina, pokazali su nedavno objavljeni rezultati izraelske studije.

Ta studija o ažuriranim Fajzer vakcinama, koje su ljetos odobrene, pokazala je da se rizik od smrti smanjuje za 86 odsto, ali se taj podatak smatra manje pouzdanim indikatorom o efikasnosti od statistike hospitalizacije, prenose izraelski mediji.

Rezultati istraživanja, prvog većeg u svijetu o „bivalentnim vakcinama“ protiv različitih sojeva koronavirusa, objavljeni su na internetu 3. januara, ali još nisu recenzirani.

Nema, međutim, podataka o tome koliko su efikasnije nove vakcine u poređenju sa prvobitnim, prije nego što su prilagođene za omikron soj.

Umjesto toga, studija se bavi praktičnijim pitanjem koje se postavlja u zemljama u kojima se „bivalentne vakcine“ daju i gdje se stariji ljudi ohrabruju da redovno prime buster.

„Poruka je da ako imate više od 65, buster vam daje dodatnu zaštitu.Ta ekstra zaštita se dodaje onoj od ranijih vakcina i može da vas drži podalje od bolnice i spasi vam život“, rekao je autor studije, doktor Ronen Arbel.

On je objasnio da je studija usredsređena na Fajzer vakcine, ali da ima razloga za optimizam i u odnosu na Modernu, pošto je tehnologija slična i vakcinacija ima sličnu efikasnost.

Studija je označila bivalentne bustere „efikasnim i osnovnim sredstvom“ za smanjenje rizika od smrti oboljelih od kovida i obolijevanja kod starijih od 65 godina.

Doktor Arbel je ocijenio da je relevantnost studije globalna i nada se da ističe značaj bustera onima koji utiču na politiku i javnosti.

Kako je naveo, namjerno nije ispitana stopa zaražavanja, jer danas glavni cilj i važnost vakcine nije izbegavanje infekcije, već smanjenje ozbiljnosti bolesti i broj smrtnih slučajeva.

Za novu studiju analizirani su anonimizovani podaci članova najveće izraelske zdravstvene službe Klalit starijih od 65 koji su primili prvobitne vakcine protiv kovida, više od 500.000 ljudi.

Upoređivani su podaci hospitalizacije i smrtnih slučajeva kod onih koji jesu i onih koji nisu primili buster od 24. septembra, kada su ažurirane vakcine postale standardne u Izraelu.

Rezultati istrživanja su ohrabrujući, imajući u vidu da je bivalentna vakcina odobrena iako su podaci o njenoj efikasnosti bili ograničeni, ocijenio je doktor Doron Necer, jedan od autora studije.

Oni pokazuju nedvosmisleno da je vakcina protiv omikrona povezana sa smanjenjem rizika od hospitalizacije i smrtnosti od koronavirusa, uključujući mnoge nove sojeve.

Bonus video: