Novo istraživanje: Ostaci pronađeni u grobnici u Španiji vjerovatno pripadaju biskupu iz devetog vijeka

O Teodomirovom postojanju se žestoko raspravljalo sve do 1955. godine, kada je španski arheolog Manuel Šamoso Lamas otkrio nadgrobni spomenik ispod katedrale Santijago de Kompostela na kome je ispisano njegovo ime

11434 pregleda 2 komentar(a)
Vjeruje se da su drevne kosti pronađene ispod poda katedrale Santijago de Kompostela one episkopa Teodomira iz devetog veka., Foto: Reuters
Vjeruje se da su drevne kosti pronađene ispod poda katedrale Santijago de Kompostela one episkopa Teodomira iz devetog veka., Foto: Reuters

Ostaci pronađeni u grobnici na sjeverozapadu Španije vjerovatno pripadaju biskupu iz devetog vijeka za koji se vjeruje da je pomogao u stvaranju Kamina de Santijaga, jednog od najpopularnijih hrišćanskih hodočašća, pokazalo je novo istraživanje, prenosi agencija Rojters.

Kamino de Santijago (Put za Santijago) je ruta koju prelaze hodočasnici iz Španije i cijele Evrope koji vodi u Santijago de Kompostelu, grad gdje se nalaze mošti Svetog apostola Jakova.

Kombinacija analize kostiju, ugljenika, analize stabilnih izotopa i DNK testiranja dala je podatke koji "potkrepljuju mogućnost" da su ljudske kosti pronađene 1955. godine bile kosti episkopa Teodomira, navodi se u članku objavljenom u utorak u časopisu "Antikviti".

Usmeno predanje, kaže da je Teodomir otkrio grob svetog apostola Jakova između 820. i 830. godine poslije božanskog otkrovenja u današnjoj Sanitjago de Komposteli, glavnom gradu španskog regiona Galicija.

Vijest o otkriću stigla je do kralja Alfonsa II iz susjedne oblasti Asturije, koji je sa svojim dvorom krenuo od Ovijeda do Santijaga.

Kraljevsko hodočašće od 146 km uspostavilo je ono što je danas poznato kao "Primitivni put", najstariji put kojim su se koristili hodočasnici iz Kamina, ili Put Svetog Jakova.

O Teodomirovom postojanju se žestoko raspravljalo sve do 1955. godine, kada je španski arheolog Manuel Šamoso Lamas otkrio nadgrobni spomenik ispod katedrale Santijago de Kompostela na kome je ispisano njegovo ime.

Prvobitno istraživanje kostiju zaključilo je da vjerovatno potiču od starijeg odraslog muškarca, ali tri decenije kasnije nova procjena zasnovana na fotografijama nalazišta je proglasila da pripadaju ženi staroj između 50 i 70 godina.

Najnovija studija, koju je vodio Patki Perez-Ramalo sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju, kombinovala je različite analitičke metode u pokušaju da ponovo stvori životnu priču pojedinca.

Datiranje sa ugljenikom-14 pokazuje da je osoba umrla nakon 45. godine, a crte kostiju ukazuju na to da je imala slabu građu i da je obavljala malo fizičkog rada tokom svog života, što je u skladu sa životnim stilom visokog sveštenstva tokom tog perioda.

Perez-Ramalo je za list El Pais rekao da postoji "98 odsto vjerovatnoće da je to Teodomir".

Bonus video: