"Institucije i opštine i dalje krše zakon"

Iz CDT-a podsjećaju da te institucije i opštine imaju zakonsku obavezu da od dana raspisivanja izbora sedmodnevno na veb stranicama objavljuju putne naloge i analitičke kartice, dok su privredna društva dužna da u istom periodu objavljuju izdate putne naloge.
0 komentar(a)
CDT, Centar za demorkatsku tranziciju, Foto: Cdtmn.org
CDT, Centar za demorkatsku tranziciju, Foto: Cdtmn.org
Ažurirano: 09.08.2016. 09:09h

Dio institucija i lokalnih samouprava i dalje u propisanom roku ne objavljuje obavezne podatke o potrošnji javnih sredstava u predizbornom periodu, čime krše Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, saopšteno je iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

CDT je, nakon isteka sinoćnjeg roka, pretraživao internet stranice 38 institucija (Skupština, Generalni sekretarijat Vlade, Predsjednik, ministarstva, samostalni organi uprave), 23 opštine i 13 privrednih društava (sa najvećim obrtom/brojem zaposlenih) čiji je osnivač i/ili vlasnik država i provjeravao da li su objavljeni podaci o putnim nalozima i analitičke kartice o potrošnji.

Istraživački tim CDT-a, kako navode, detaljno je provjerio veb sajtove institucija, opština i ovih preduzeća kroz pretragu vijesti, rubrika, banera i upisivanjem ključnih riječi u pretraživač.

Iz CDT-a podsjećaju da te institucije i opštine imaju zakonsku obavezu da od dana raspisivanja izbora sedmodnevno na veb stranicama objavljuju putne naloge i analitičke kartice, dok su privredna društva dužna da u istom periodu objavljuju izdate putne naloge.

„U četvrtoj sedmici od uvođenja ove obaveze smanjio se broj institucija/opština/preduzeća koje ne objavljuju tražene podatke, ali stanje i dalje nije zadovoljavajuće kada je u pitanju objavljivanje analitičkih kartica na veb stranicama opština“, ocijenjeno je iz CDT-a.

CDT je utvrdio da putne naloge nijesu objavila dva ministarstva (Ministarstvo kulture i Ministarstvo poljoprivrede), tri samostalna organa uprave (Državni arhiv, Uprava za javne nabavke, Uprava za mlade i sport) i dvije opštine (Budva i Ulcinj).

„Iako je moguće da neki organi u ovom periodu nijesu izdavali putne naloge, to na svojim veb stranicama nijesu naveli. Još nije riješeno pitanje objavljivanje podataka za Opštinu Gusinje i Upravu za ugljovodonike, koje nemaju veb stranicu“, kaže se u saopštenju.

Iz CDT-a navode da od 13 privrednih društava (Aerodromi Crne Gore, Elektroprivreda Crne Gore, Plantaže, Morsko dobro, Montenegro Airlines, Željeznička infrastruktura, Pošta Crne Gore, Željeznički prevoz, Nacionalni parkovi, Rudnik uglja, Luka Bar, Montenegro Bonus, Crnogorski elektroprenosi sistem), čije su sajtove pretraživali, putne naloge nijesu objavili Morsko dobro, Nacionalni parkovi i Luka Bar.

Kako se navodi, analitičke kartice nijesu objavila tri samostalna organa uprave (Državni arhiv, Agencija za zaštitu životne sredine, Uprava za mlade i sport i pet opština (Andrijevica, Herceg Novi, Rožaje – uz napomenu da ne radi server trezora, Budva, Plav).

CDT će, kako su najavili, i ove sedmice Agenciji za sprječavanje korupcije podnijeti prigovore protiv institucija koje ne poštuju rokove i obavezu objavljivanja.

„Podsjećamo da je zaprijećena prekršajna sankcija za pravno lice koje ne objavljuje putne naloge od 5.000 do 20.000 EUR, a od 200 do 2.000 EUR za odgovorno lice u državnom organu koji u propisanim rokovima ne objavljuje analitičke kartice“, dodaju iz CDT-a.

Iz te organizacije su naglasili da, nepoštovanjem zakona, institucije, opštine i preduzeća otvaraju prostor za sumnje u zloupotrebe državnih resursa tokom izborne kampanje i dodatno urušavaju povjerenje u izborni proces.

Bonus video: