Bogdanović: Proces reforme lokalne samouprave u Crnoj Gori je u odmakloj fazi

Bogdanović je naglasio riješenost lokalne smouprave u rješavanju problema nezaposlenosti, kao jednom od najvećih aktuelnih izazova za nosioce vlasti na lokalnom, ali i na nacionalnom nivou
4 komentar(a)
Aleksandar Bogdanović, Konferencija gradonačelnika Jugoistočne Evrope, Foto: Prijestonica Cetinje
Aleksandar Bogdanović, Konferencija gradonačelnika Jugoistočne Evrope, Foto: Prijestonica Cetinje
Ažurirano: 02.03.2016. 16:17h

Proces reforme lokalne samouprave u Crnoj Gori u odmakloj je fazi, ocijenio je gradonačelnik Cetinja, Aleksandar Bogdanović.

On je, na Konferenciji gradonačelnika Jugoistočne Evrope, čiji je ovogodišnji domaćin Grac, kazao da se proces reforme lokalne samouprave u Crnoj Gori danas nalazi u odmakloj fazi, i da u njoj participiraju brojni subjekti lokalnog, nacionalnog i međunarodnog nivoa.

„U proteklom vremenu smo samostalno ili saradnjom sa međunarodnim krugovima uspjeli da realizujemo niz projekata, kojima je naš grad danas prepoznat po inovativnim aktivnostima, nerijetko i jedinstvenim na prostoru čitave države“, istakao je Bogdanović.

Jedan od instrumenata koji su doprinijeli takvom stanju su, kako je kazao, mogućnosti pristupa različitim vidovima fondova Evropske unije i partnerstva sa međunarodnim institucijama.

On je naglasio riješenost lokalne smouprave u rješavanju problema nezaposlenosti, kao jednom od najvećih aktuelnih izazova za nosioce vlasti na lokalnom, ali i na nacionalnom nivou.

"Zbog ograničenih finansijskih resursa, vjerujem da je prioritet u našem radu valorizacija prirodnih potencijala kroz javno privatno partnerstvo i privlačenje privatnog kapitala“, kazao je Bogdanović.

On je podsjetio da je Prijestonica prošle godine sa privatnim partnerom stavila u funkciju u turističke svrhe Lipsku pećinu - prvi speleološki objekat za turističke posjete u Crnoj Gori.

To je, prema njegovim riječima, realizovano bez finansijske participacije lokalne uprave "a ostvareni su izuzetni finansijski i drugi multiplikativni efekti na lokalno stanovništvo".

Bogdanović je kazao da je lokalna uprava uspostavila kvalitetan pravni i administrativni okvir, podsticajan za investitore zbog čega je, prema njegovim riječima, Cetinje danas prepoznato kao posebno stimulativna sredina u toj oblasti.

„Izrađena je prostorno–planska dokumentacija za cjelokupno gradsko područje, što nam je poslužilo i kao okvir za kreiranje dvije biznis zone – koje su danas u funkciji braunfild i grinfild investicija“, obajasnio je Bogdanović.

On je saopštio da je donešena Odluka o podsticajima za zapošljavanje lokalnog stanovništva.

„Time smo ponudili i podsticajne pakete i za one koji žele ulagati van biznis zona, a u pravcu poboljšanja turističke ponude i razvoja ruralnog područja", istakao je Bogdanović.

Konferencija je organizovana u okviru Programa partnerstva Svjetske banke - sa ciljem podrške gradovima Jugoistočne Evrope u procesu modernizacije i reformi, i promovisanju lokalnog razvoja i održivog rasta.

Bogdanović se na konferenciji sreo sa gradonačelnicima Graca, Oklahome i Viljnusa, sa kojima je razgovarao o budućoj saradnji.

Ispred Zajednice opština Crne Gore, na panelu je učestvovao predsjednik opštine Bijelo Polje, Aleksandar Žurić.

Bonus video: