HRA predlaže promjene u Predlogu zakona o Ustavnom sudu

0 komentar(a)
Ustavni sud, Foto: Luka Zeković
Ustavni sud, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 18.01.2015. 13:04h

Akcija za ljudska prava (HRA) dostavila je svim poslanicima 13 predloga amandmana na Predlogu zakona o Ustavnom sudu, o kojem će skupštinski odbori raspravljati naredne sedmice.

"Parlament Crne Gore će u toku naredne nedjelje raspravljati u odborima o Predlogu zakona o Ustavnom sudu. HRA je u petak, svim poslanicima dostavila 13 predloga amandmana na Predlog zakona”, kaže se u saopštenju te organizacije.

Oni smatraju da su ti amandmani suštinski neophodni da bi Ustavni sud postao djelotvorniji, efikasniji i transparentniji.

Iz HRA su ukazali da se protive predlogu Vlade da se skrati rok za podnošenje ustavne žalbe sa 60 na 30 dana, kao i da se iz zakona potpuno izbaci rok za odlučivanje Ustavnog suda, koji je bio propisan na 18 mjeseci.

"Ovi predlozi ne doprinose djelotvornoj zaštiti prava građana, već podilaze neažurnosti Ustavnog suda koja je do sada bila skandalozna. Podsjećamo da je Ustavnom sudu bilo potrebno čak pet godina da odluči o neustavnoj odredbi Zakonika o krivičnom postupku, a o nekim ustavnim žalbama i tri godine”, kaže se u saopštenju.

Iz HRA su ukazali da su prema njihovom iskustvu, mnogi građani izgubili priliku da zaštite svoja osnovna prava, samo zato što su zakasnili da u roku od dva mjeseca (koji se sad skraćuje na pola) podnesu ustavnu žalbu.

Oni su predložili veće nadležnosti Ustavnog suda u odnosu na uklanjanje posljedica kršenja prava pojedinačnim aktom, radnjom ili propuštanjem u vidu odlučivanja o pravičnom zadovoljenju (naknadi štete), povraćajem u pređašnje stanje, kao što ih imaju i drugi ustavni sudovi u region.

"Smatramo da nije pravedno, ni u skladu s ustavnim načelom jednakosti pred zakonom, predloženo rješenje da samo ona osoba koja inicira ispitivanje ustavnosti i zakonitosti zakona ili propisa posle ima pravo da traži izmjenu pojedinačnog akta (npr. rješenja, presude), koji je donijet na osnovu tog propisa koji se ispostavi kao neustavan ili nezakonit, već da to pravo treba da imaju svi građani oštećeni neustavnim zakonom ili drugim propisom”, dodali su iz HRA.

Oni su predložili da se pojača obaveza saradnje sa Ustavnim sudom davanjem ovlašćenja sudu da naloži oduzimanje dokumentacije u slučaju kada se izbjegava obaveza da mu se ona preda, i propisivanjem prekršaja za propuštanje saradnje sa sudom.

Kako su naveli, javnost rasprave treba propisati kao pravilo, a ne kao izuzetak, kako je predloženo, da bi se unapredila transparentnost rada Ustavnog suda.

"U odnosu na postupak izbora sudija Ustavnog suda, nije dobro rješenje da nadležni skupštinski odbor Skupštini predlaže samo onoliko kandidata koje onda Skupština može samo da izabere ili ne, i da odbor to čini prostom većinom glasova, jer se tako obesmišljava ustavno rješenje da parlament bira kandidate 2/3 odnosno 3/5 većinom glasova svih poslanika”, dodali su iz HRA.

Prema njihovim riječima, postupak izbora sudija nije dovoljno preciziran, navodeći da je šteta što nije usvojen detaljno razrađen predlog profesorke Jasne Omejec, predsjednice Ustavnog suda Republike Hrvatske, koju je ministarstvo pravde angažovalo kao eksperta na izradi nacrta zakona.

"Imajući u vidu da je zaštita ljudskih prava pred Ustavnim sudom posljednji krug zaštite ljudskih prava unutar države, HRA od 2008. godine redovno pokušava da u javnim raspravama podstakne nadležne da se ustavna žalba propiše kao djelotvoran pravni lijek za sve vidove kršenja ljudskih prava i da se pojača nadležnost Ustavnog suda u odnosu na saniranje posljedica kršenja ljudskih prava”, dodaje se u saopštenju.

Iz HRA su kazali da je njihov najvažniji predlog od prije šest godina našao mjesto u Predlogu zakona - da ustavna žalba može da se izjavi ne samo protiv pojedinačnog akta, već i protiv pojedinačne radnje ili propuštanja radnje ili donošenja akta, čime se takođe krše ljudska prava, i to su pozdravili kao napredak.

Bonus video: