Medojević: Srbi nijesu uvezeni u Crnu Goru, već su autohtoni građani

Govoreći o identitetskim pitanjima, kojima je dio opozicije uslovio dvotrećinsku većinu neophodnu za izmjene Ustava, on je rekao da je to minimum koji vlast može da ispuni
0 komentar(a)
Nebojša Medojević, Foto: Savo Prelević
Nebojša Medojević, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 18.04.2012. 17:04h

Lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević kazao je da će njegova partija biti spremna na kompromis u dijelu izmjena Ustava koje se odnose na pravosuđe, ako se dođe do dogovora oko identitetskih pitanja.

Nova i SNP uslovile su podršku izmjenama Ustava zahtjevom da se srpskom jeziku vrati status službenog, te vraćanjem trobojke kao narodne zastave.

Medojević je, nakon razgovora sa premijerom Igorom Lukšićem, rekao da Srbi nijesu u Crnu Goru uvezeni “ni iz Čačka, ni iz Subotice, ni iz Kruševca”, već da su autohtoni građani i da se mora napraviti dogovor.

“Ako bi to napravili, čini mi se da sam osjetio pozitivnu klimu, onda bi naravno i PzP pravio neke kompromise oko našeg predloga pravosuđa, koji je radikalniji i teže prihvatljiv nego ova identitetska pitanja”, rekao je Medojević.

Prvo pravosuđe

Lider PzP-a nazvao je crnogorsko pravosuđe ruševinom “kojoj nije dovoljno samo krečenje, kako to misli Vlada”. Lukšić je, osim sa Medojevićem, razgovarao i sa liderima SNP-a i Nove Srđanom Milićem i Andrijom Mandićem.

Medojević, koji je nakon susreta sa premijerom jedini bio raspoložen za razgovor sa novinarima, rekao je da “ruševinu pravosuđa treba raskrčiti i napraviti novu zgradu na novim temeljima”.

”Crnogorsko pravosuđe se više može nazvati 'Prvo pravosuđe' osnovano 1905. godine, jedno akcionarsko društvo koje je u vlasništvu više akcionara. Jedan akcionar je porodica Đukanović, drugi porodica Vujanović, treći Miomir Mugoša, četvrti DPS, peti SDPi šesti je organizovani kriminal”, ocijenio je Medojević.

On je uvjeren da pravosuđe u Crnoj Gori “ne radi kao nezavistan organ u interesu naroda, već odluke donosi na upravnom odboru akcionara od interesa za njih”.

“A izvršni direktori su (Ranka) Čarapić i (Vesna) Medenica koje ne donose odluke u skladu sa Ustavom”, rekao je Medojević.

Uvjeren da je dobro “što nas Evropa gura u kompromis”, Medojević je rekao da je PzP-ov model za izmjene Ustava efikasniji od onog koji nudi Vlada.

“Ali mi imamo 6,3 odsto glasova i moramo uvažavati realnost. Spremni smo da budemo dio konsenzusa”, rekao je Medojević.

Vratiti trobojku, skratiti himnu...

Govoreći o identitetskim pitanjima, kojima je dio opozicije uslovio dvotrećinsku većinu neophodnu za izmjene Ustava, Medojević je rekao da je to minimum koji vlast može da ispuni.

“To je da srpski jezik, kao većinski u Crnoj Gori bude službeni, da narodna zastava označava boje koje su bliskije Srbima u Crnoj Gori, da himnu treba skratiti za dvije strofe i da se radi o pitanjima koja se moraju definisati Ustavom, tako da Srbi u Crnoj Gori ne mogu biti nacionalna manjina”, rekao je Medojević.

Iz Informativne službe Nove saopšteno je da su tokom razgovora Mandića i Gorana Danilovića sa Lukšićem i potpredsjednikom Vlade Duškom Markovićem “konstatovane razlike u političkim polazištima između dvije strane”.

“Predstavnici Nove su ukazali na nedostatke i nedorečenosti ustavnih normi iz 2007., kojima su obespravljene pojedine nacionalne zajednice, zanemarena tradicija i uzurpirana prava najveće jezičke zajednice, a konstatovano je da će obije strane i ubuduće razgovarati potpuno otvoreno i argumentovano na temu evrointegracija i ustavnih promjena”, saopšteno je iz Nove

Bonus video: