Blažić: Nekome ne odgovara da Tužilaštvo radi svoj posao

„Prosto je nevjerovatno da do te mjere mogu da idu da eliminišu i dovode u pitanju jednu funkciju koja je u gotovo u svim zemljama Evrope ustavna kategorija“
0 komentar(a)
Đorđe Blažić, Foto: Arhiva Vijesti
Đorđe Blažić, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 28.03.2012. 11:35h

Izmještanje tužilaštva u zakonodavnu sferu dovelo bi do njegove apsolutne političke kontrole, ocijenio je profesor Đorđe Blažić.Tužilački savjet u utorak je saopštio da je iznenađen Predlogom amandmana na Ustav Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, prema kom Tužilaštvo ne bi bilo ustavna kategorija.Blažić je agenciji MINA rekao da se nastavlja urušavanje pravnog sistema države, i to svakog puta sve drastičnije. To je, smatra on, počelo još donošenjem takozvanog kompromisnog Ustava, u kome su političke stranke trgovale zarad svojih, a ne nacionalnih interesa.„Prosto je nevjerovatno da do te mjere mogu da idu da eliminišu i dovode u pitanju jednu funkciju koja je u gotovo u svim zemljama Evrope ustavna kategorija“, kazao je Blažić. Prema njegovim riječima, nevjerovatno je obrazloženje da Ustavni odbor želi da izbaci tužilaštvo iz Ustava pod tezom da to nije državni organ. Blažić je naveo da i student prve godine koji je položio Uvod u pravo zna šta su državni organi. „Tužilaštvo je par ekselans državni organ, ono apsolutno ne može biti ništa drugo. Je li to neznanje ili loša procjena ja sada ne mogu da ocijenim, ali čini mi se da je u pitanju loša namjera“, pojasnio je on.

Blažić je naveo da i student prve godine koji je položio Uvod u pravo zna šta su državni organi

Blažić je rekao da se zakoni mijenjaju zbog pojedinaca ili grupa, zbog kompanija u kojima „gospoda iz državne vlasti“ ima određeni nivo kapitala. „Ali ovo je prevršilo svaku mjeru“.„Nemam racionalni komentar, pogotovo ne pravnički, jer nema ni jednog razloga da se to uradi. Ako se desi da se Tužilaštvo izmjesti u zakonodavnu sferu, to znači da postoji apsolutna politička kontrola tužilaštva“, ocijenio je on.Kako je kazao, zakon o tužilaštvu može se mijenjati praktično od sjednice do sjednice parlamenta, i biti prilagođavan raznim potrebama.

Očigledno da nekome u državi ne odgovara da tužilaštvo vrši svoju funkciju

Blažić smatra da tužilaštvo ni sada, kada je ustavna kategorija, ne ostvaruje ni približno funkcije koje bi trebalo da ostvaruje, niti se bavi krucijalnim pitanjima koja i Evropa traži, a kamoli kada bude samo zakonska kategorija.„Ovo je klasična manipulacija državnom institucijom i njeno svođenje na potpuno periferni status. Jer zakonodavni status je u odnosu na ustavni maltene periferni“, precizirao je on.Prema riječima Blažića, očigledno da nekome u državi ne odgovara da tužilaštvo vrši svoju funkciju, premda su za takvo stanje u dobroj mjeri krivi i ljudi koji rade taj posao.„Kada imate partitokratski sistem, kada imate kvazi-institucije sistema, koje su u funkciji državno-partijskih oligarha, tajkuna i organizovanog kriminala, onda možete misliti šta će se desiti kada tužilaštvo bude zakonska kategorija“, zaključio je on

Bonus video: