Marović još uvijek nije u nadležnosti ministarstava pravde Crne Gore i Srbije

Ministri pravde Crne Gore i Srbije razgovarali su danas u Podgorici o mogućnostima za unaprjeđenje saradnje u procesu pristupanja Evropskoj uniji, jačanja kapaciteta pravosuđa i zajedničke borbe protiv najtežih oblika kriminala
109 pregleda 2 komentar(a)
Nela Kuburović, Zoran Pažin, Foto: Vlada Crne Gore
Nela Kuburović, Zoran Pažin, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 19.04.2018. 14:56h

Tijesna pravosudna saradnja država regiona, uz adekvatnu regionalnu policijsku saradnju, predstavlja ključ uspjeha u borbi protiv organizovanog kriminala, ocijenjeno je na sastanku ministara pravde Crne Gore i Srbije, Zorana Pažina i Nele Kuburović.

Pažin i Kuburović razgovarali su danas u Podgorici o mogućnostima za unaprjeđenje saradnje u procesu pristupanja Evropskoj uniji, jačanja kapaciteta pravosuđa i zajedničke borbe protiv najtežih oblika kriminala.

Ocijenjeno je da ne postoje otvorena pitanja u okviru pravosudne saradnje, kao i da slučaj Marović nije u nadležnosti dva ministarstva, sve dok se ne ispune uslovi za iniciranje zahtjeva za izručenje, saopštilo je Ministarstvo pravde Srbije.

Pažin je izrazio punu spremnost Crne Gore da sa Srbijom podijeli svu ekspertizu i iskustva stečena tokom dosadašnjeg procesa pregovaranja u oblasti vladavine prava.

"Istaknuto je da je saradnja dva ministarstva u oblasti evropskih integracija i razmjena iskustava u sprovođenju strateških dokumenata i zakona od velikog značaja za dalji dinamičan napredak obje zemlje u procesu pristupanja Evropskoj uniji", kaže se u saopštenju.

On je, kako se navodi, zahvalio Kuburović na spremnosti Srbije da Crnoj Gori ustupi informacioni sistem čija će implementacija značajno unaprijediti rad u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija.

Pažin se naročito interesovao za postupanje nadležnih organa Srbije u slučajevima lica koja Crna Gora potražuje putem međunarodnih Interpolovih potjernica.

Naglasio je važnost tijesne regionalne saradnje, kako bi bjeguncima od pravde bilo onemogućeno da utočište pronađu u zemljama regiona.

"U tom smislu ocijenjeno je naročito značajnim postupanje nacionalnih kancelarija Interpola, budući da se mehanizmi međunarodne pravne pomoći aktiviraju, posredstvom ministarstava pravde, tek nakon hapšenja lica koja se potražuju po međunarodnim potjernicama", kaže se u saopštenju.

Ministarka pravde Srbije razgovarala je i sa predsjednicom Vrhovnog suda Vesnom Medenicom o unaprjeđenju sudskog sistema u okviru procesa eurointegracija.

Sagovornice su ocijenile da je potrebno unaprijediti neposrednu saradnju sudova dvije države što bi kako su navele, doprinijelo bržoj i kvalitetnijoj razmjeni informacija prilikom pružanja međunarodne pravne pomoći.

Kuburović i Medenica su se usaglasile da sudije moraju biti nezavisne i nepristrasne u svom sudijskom uvjerenju i donošenju odluka, ali da nezavisnost nikako ne smije da bude prepreka odgovornosti.

Bonus video: