Šćekić i Miljanić: Nulta stopa tolerancije na korupciju

"Ministri saglasili da je neophodno preispitati zakonska rješenja i izmijeniti zakonsku regulativu koja se odnosi na oblast korupcije i koja je možda omogućila da se u pojedinim oblastima korupcija praktično ozvaniči, što je nedopustivo i ne smije se više tolerisati"

2500 pregleda 3 komentar(a)
Miljanić i Šćekić, Foto: Ministarstvo zdravlja
Miljanić i Šćekić, Foto: Ministarstvo zdravlja

Nulta stopa tolerancije na korupciju i odlučna borba protiv ove pojave, koja je decenijama unazad ušla u sve pore institucija i društva, zadatak je kojim će se ozbiljno baviti Vlada Crne Gore u narednom periodu.

To je ocjena ministra zdravlja Dragoslava Šćekića i ministra bez portfelja Zorana Miljanića, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Miljanić, u čijoj je nadležnosti praćenje sprovođenja politike u oblasti borbe protiv korupcije, istakao je da planirano donošenje nacionalne strategijje za borbu protiv korupcije, u čijoj izradi će učestvovati predstavinici svih institucija, privrede i dio nevladinih organizacija koje su se svojim radom dokazale u ovoj oblasti.

"Pored toga u narednom periodu planirano je formiranje nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, koji će činiti predstavnici šireg opsega institucija iz oblasti u kojima postoji sumnja na korupciju, jer se korupcija može iskorijeniti samo učešćem svih činilaca društva", dodao je Miljanić.

S obzirom na to da je u proteklom periodu zdravstveni sistem vrlo često bio predmet sumnje na korupciju na različitim nivoima, Šćekić je naglasio da je potrebno ozbiljno pristupiti preispitivanju svih segmenata koji se prepoznaju kao mogući momenti koruptivnog ponašanja, dodaje se u saopštenju.

Dodaju da je dao punu podršku donošenju strateških dokumenata i formiranju nacionalnog savjeta, jer se, kako je naglasio, problemu korupcije i organizovanog kriminala, kako u ostalim segmentima društva, tako i u zdravstvenom sistemu, mora pristupiti na najodgovorniji način.

"Ozbiljno i konkretno se moramo baviti ovim problemom, svi u okviru zdravstvenog sistema, ali i ostali nadležni organi, jer moramo pokazati ozbiljnost, kako zbog nas samih, tako i zbog ostvarivanja našeg puta pristupanju Evropskoj uniji", istakao je Šćekić.

U saopštenju se navodi i da su se ministri saglasili da je neophodno preispitati zakonska rješenja i izmijeniti zakonsku regulativu koja se odnosi na oblast korupcije i koja je možda omogućila da se u pojedinim oblastima korupcija praktično ozvaniči, što je nedopustivo i ne smije se više tolerisati.

"Oni su zaključili da se protiv korupcije treba boriti sistemski i da se stvaranjem ozbiljnog zakonodavnog i instituciolnalnog okvira, uz aktivno učešće svih relevantnih sudionika, može doći do rezultata, a to je svakako društvo bez korupcije", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: