Bečić: Klasičnim nasiljem pokušavaju da usvoje zakon o zabrani glasanja građanima Zete na izborima u Podgorici

"Ova antievropska i antidemokratska vlast gura zemlju u totalni pravni, politički i institucionalni haos i anarhiju"

36320 pregleda 25 komentar(a)
Bečić, Foto: Luka Zeković
Bečić, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 29.07.2022. 17:41h

Lider i poslanik Demokratske Crne Gore, Aleksa Bečić kazao je da se "klasičnim nasiljem, sazivanjem sjednice danas za sjutra bez saglasnosti svih šefova poslaničkih klubova, gaženjem Poslovnika, pokušavaju usvojiti zakon o zabrani glasanja građanima Zete na predstojećim lokalnim izborima u Podgorici".

"Nakon što je i Ustavni sud potvrdio da su uveli zemlju u pravnu anarhiju usvajanjem Zakona o bježaniji od izbora, čelnici razbijene parlamentarne većine nastavljaju sa izazivanjem pravnog i političkog haosa. Klasičnim nasiljem, sazivanjem sjednice danas za sjutra bez saglasnosti svih šefova poslaničkih klubova, gaženjem Poslovnika, pokušavaju usvojiti Zakon o zabrani glasanja građanima Zete na predstojećim lokalnim izborima u Podgorici", naveo je Bečić.

On je podsjetio da je SNP prvo potpisao Predlog zakona, pa zatim glasao protiv uvrštavanja sopstvenog predloga u dnevni red, a nakon toga povukao potpis čime je pao predlog zakona.

"Da bi sada vhuncem perfidnosti odigrao ključnu ulogu u pravnom nasilju za račun DPS i URA kako bi se građanima Zete onemogućilo glasanje na lokalnim izborima u Glavnom gradu. Ova antievropska i antidemokratska vlast gura zemlju u totalni pravni, politički i institucionalni haos i anarhiju. Gaženje Ustava, zakona, anarhija, revanšizam, blokade institucija. Šta učini od zemlje za samo tri mjeseca vlast koja je sebe nazivala evropskom? Ova vlast mora otići u prošlost i ovaj haos se mora hitno zaustaviti dok još nije sve izgubljeno", zaključio je Bečić.

Demokrate: Đurović, kao poslanica SNP-a, protivno članu 85 Poslovnika zakazala sjednicu Skupštine Crne Gore

Iz Demokratske Crne Gore su saopštili da je predsjednica Skupštine Danijela Đurović protivno članu 85 Poslovnika zakazala sjednicu Skupštine Crne Gore

"I, naravno, kao i svaki put do sada – kad god smo najavili neku prevaru, na kraju uvijek budemo u pravu. Kad smo najavili prevaru zvanu manjinska vlada, kojoj je put utaban još onim Memorandumom, vrijeme je pokazalo da smo bili u pravu. Tako i ovog puta. Rekli smo da je gospođa Đurović, kao poslanica SNP-a, protivno članu 85 Poslovnika zakazala sjednicu Skupštine Crne Gore u roku kraćem od sedam dana prije dana održavanja, jer nije imala dogovor u Kolegijumu predsjednika, i predvidjeli da će, pritom, namjerno ostaviti više od 24 časa kako bi njihovi partneri iz DPS-a dopunili dnevni red sa predlogom akta kojim žele da Zetu odvoje od Podgorice. Ne samo da je odvoje (jer smo među prvima i mi bili za samostalnu opštinu Zeta), već da joj oduzmu dobar dio teritorije iz političkih i kalkulantskih razloga i motiva što blažeg poraza DPS-a na izborima u Glavnom gradu. I to se desilo", ističe se u saopštenju Demokrata.

Oni su dodali da je "DPS desetak minuta prije isteka roka za koji oni smatraju da mogu da vežu svoj predlog, a koju mogućnost im je ostavila predstavnica SNP-a, predao Predlog za dopunu Dnevnog reda sjednice koja je zakazana za subotu".

"A da je sve učinjeno "na brzinu" najbolja je potvrda to što su u tom aktu naveli da je sjednica zakazana za 30.07.2020. godine, prije tačno dvije godine. Međutim, DPS-ov predlog za dopunu dnevnog reda nije samo prevarno smišljen u trouglu sa GP URA i SNP-om, već je u svemu protivan Poslovniku Skupštine Crne Gore", piše u saopštenju Demokrata.

Iz te partije su rekli da nije tačno je da se saglasno članu 92 predlog za izmjenu predloženog dnevnog reda može dostaviti predsjedniku Skupštine najkasnije 24 sata prije sata određenog za početak sjednice.

"Međutim, akti koji se predlažu za uvrštavanje u dnevni red moraju biti dostavljeni poslanicima najkasnije 15 dana prije dana održavanja sjednice, u skladu sa članom 136 Poslovnika. Izuzetno, ovo se može učiniti i u roku kraćem od 15 dana, ali u tom slučaju primjenjuju se norme Poslovnika koje se odnose na hitni postupak donošenja zakona (članovi 151-153 Poslovnika), što ovdje nije traženo. Sve i da jeste, i u tom slučaju bi prekršili načelni rok od 7 dana, jer su predlozi dva zakona koji se ovom dopunom žele staviti na dnevni red u skupštinsku proceduru predati 27. jula, dakle svega 3 dana prije dana održavanja zakazane sjednice. Dakle, bilo kako bilo, ne postoje norme Poslovnika koje nijesu spremni da prekrše ili koje već nijesu prekršili. No uzalud. Saglasno Poslovniku, u ovom redovnom zasijedanju Skupštine nije moguće staviti na dnevni red predloge zakona kojima bi se obećanje SNP-a i URA-e prema DPS-u ispunilo. Kao što smo govorili da je odlaganje izbora neustavno, za šta nam je čak i ovakav Ustavni sud, čast izuzecima, dao za pravo, tako vam i sada poručujemo – ovo ne može i ovo ne smije proći, ako iole želimo da budemo percipirani kao država vladavine prava, a sve zarad našeg evropskog puta", poručile su Demokrate.

Bonus video: