Đurović podržali oni koji su je i birali

Protiv smjene predsjednice Skupštine bili DPS, SDP, GP URA, manjinske partije, SNP i Branka Bošnjak. Mandić nije dobio ultimativnu potvrdu da će ona raspisati prijevremene predsjedničke izbore

37738 pregleda 103 komentar(a)
Pojedinci žele destabilizaciju države i njenih institucija: Đurović, Foto: Boris Pejović
Pojedinci žele destabilizaciju države i njenih institucija: Đurović, Foto: Boris Pejović

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović (SNP) preživjela je sinoć provjeru povjerenja u Skupštini nakon što je na tajnom glasanju većina odlučila da ona ostane na tom mjestu.

Od 77 važeći glasačkih listića, za njenu smjenu glasalo je 32 poslanika, dok je protiv bilo 45. “Vijestima” je potvrđeno da su protiv smjene glasali poslanici njenog SNP-a i manjinskih partija, kao i GP URA, DPS, SDP i Branka Bošnjak, potpredsjednica Skupštine iz Pokreta za promjene.

Izuzev potpredsjednice Skupštine Bošnjak, to je ista većina koja je i izabrala Đurovićevu nakon političkog sporazuma kojim je formirana manjinska Vlada Dritana Abazovića.

Inicijativu za razrješenje su ljetos podnijeli poslanici Demokratskog fronta, Demokrata, Demosa, Radničke partije, Prave i Ujedinjene Crne Gore, jer je navodno prekršila skupštinski Poslovnik. Oni su smatrali da je mimo njega zakazala dvije vanredne sjednice, na čijem dnevnom redu je bio izbor dijela članova Sudskog savjeta i izmjene zakona kojima je Zeta dobila status opštine.

Kao što nalaže Poslovnik Skupštine, za smjenu predsjednice se izjašnjavalo na tajnom glasanju, većinom prisutnih poslanika.

Prije glasanja jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić zatražio je od Đurovićeve da javno odgovori da li je, ako predsjednik države Milo Đukanović protivustavno raspusti Skupštinu, spremna da istovremeno sa prijevremenim parlamentarnim izborima raspiše i predsjedničke. Predsjednica, kako je rekla, ne očekuje da će Đukanović postupiti neustavno i raspusti skupštinu. “Braniti predsjednika države neću, ne verujem da će to uraditi. Ako do toga dođe, spremna sam da sve uradim u skladu sa Ustavom i zakonom”, rekla je ona.

Mandić je insistirao na odgovoru “da” ili “ne”, nudeći zauzvrat da DF povuče inicijativu, ali je Đurovićeva ponovila odgovor.

Prije glasanja, ona je sa skupštinske govornice poručila da je ponosna na to što je bila na čelu parlamenta, posebno jer je druga žena u istoriji na tom mjestu.

”Trudila sam se da imam ravnopravam tretman prema svim poslanicima i poslanicama, bez obzira na bilo koju pripadnost. Pokušavala sam biti promoter istinske evropske Crne Gore”, kazala je ona.

Navela je da joj je bila izuzetna čast i zadovoljstvo što je imala priliku da vodi Skupštinu i da nakon šest godina za isti sto okupi sve predsjednike parlamentranih partija da razgovaraju oko važnih pitanja. “Možda su nas neke druge stvari pretekle i neke dogovore pokvarile, ali vjerujem da ćemo uspjeti da izaberemo sudije Ustavnog suda”. Ona je rekla da je izbor Sudskog savjeta mnogo važniji od političkog nadgornjavanja.

Dodala je i da je inicijativa za njenu smjenu u neskladu sa ustavnim principom vladavine prava, te da pojedini žele destabilizaciju države i njenih institucija.

Rasprava o smjeni Đurović počela je 2. septembra, ali je prekinuta na zahtjev Poslaničkog kluba DF-a, koji je predložio pauzu zbog pregovora “stare većine” o formiranju vlade.

U tom paketu bio je i dogovor oko pozicije šefa parlamenta, pregovori su trajali danima, potpisan je i sporazum stare-nove većine.

Rasprava je nastavljena juče, jer danas počinje redovno jesenje zasjedanje pa vanredna sjednica mora biti okončana.

U obrazloženju inicijative piše da je osnovna obaveza šefa parlametna da dosljedno sprovodi norme koje propisuju Ustav, zakoni i Poslovnik Skupštine, a da je predsjedavanje Đurovićeve obilježilo “kontinuirano kršenje akata kojima se uređuje način funkcionisanja Skupštine”.

”Nedopustivo je da onaj ko je zadužen da se stara o dosljednom sprovođenju procedura u najvišem zakonodavnom domu, krši iste, sprovodi anarhiju, onemogućava započeti dijalog o deblokadi institucija u pravosuđu i tužilaštvu i izradi izbornog zakonodavstva, direktno ugrožavajući evropski put Crne Gore. Takođe, ona je na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost svojim glasom presudno uticala da se smijeni prethodni načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore”, piše u obrazloženju.

U februaru ove godine tadašnja parlamentarna većina GP URA, DPS-a, SDP-a i manjinskih stranaka smijenila je predsjednika Skupštine Aleksu Bečića (Demokrate). Poslanik te partije Momo Koprivica je nakon glasanja kazao da je Đurović ostala na poziciji zahvaljujući DPS-u, navodeći da je ovo proizvod “zakulisanih dogovora”.

Bošnjak: Gorak ukus kad žena ne ostane puni mandat na funkciji

U vezi sa smjenom predsjednice parlamenta sinoć su je branile jedino koleginice, poslanice. Božena Jelušić (GP URA) kazala je da ona neće glasati za smjenu poslanice koja je, kako je rekla, djelovanjem i ponašanjem pokazala i odmjerenost i trpeljivost i koja je podnijela mnoge uvrede bez potrebe da uzvraća istom mjerom i koja je radila posao nimalo lošije od prethodnih muškaraca koji su bili na čelu Skupštine.

Milosava Paunović (SNP) rekla je da treba ostati u duhu prethodne sjednice, kada je stara parlamentarna većina bila jedinstvena i odbila predlog predsjednika države Mila Đukanovića. Ona je dodala da građani od njih očekuju jedinstvo.

Branka Bošnjak je kazala da stvara gorak ukus to što žena kad dođe na čelo Skupštine, ne ostane na toj funkciji puni mandat.

Bonus video: