Smolović: U Pljevljima ćemo realizovati projekte za potrebe pogona za preradu otpadnih filtera ulja i goriva

Kako je kazao, trenutno se otpadni filteri ulja i goriva sakupljaju u autoservisima i industriji i šalju u inostranstvo za dalju preradu

3199 pregleda 0 komentar(a)
Foto: GP URA
Foto: GP URA

Kandidat za odbornika sa liste "Temelj za bolja Pljevlja" Građanskog pokreta URA Srđan Smolović saopštio je da će ta partija realizovati projekte za potrebe pogona za preradu otpadnih filtera ulja i goriva, kao i otpadnih guma.

"Nakon što pljevaljska URA postane dio vlasti, realizovaćemo projekte za potrebe pogona za preradu otpadnih filtera ulja i goriva, kao i otpadnih guma. Kao što je svima poznato, Pljevlja imaju najviše problema sa crnim ekološkim tačkama na nivou naše države, i njihovo postepeno saniranje, naš je prioritet", saopštio je on.

Kako je kazao, trenutno se otpadni filteri ulja i goriva sakupljaju u autoservisima i industriji i šalju u inostranstvo za dalju preradu.

"Proces prerade je jako jednostavan i ne zahtijeva neko posebno znanje i obuku. Otpadni filteri se prvo ubacuju u hidroizolovani bazen gdje se djelimično cijede. Potom se ubacuju u peć koja ih grije na nekih 600 do 800 stepeni, a sljedeći korak je hlađenje i utovar na transportno sredstvo i takav materijal se prodaje kao otpadno željezo", saopštio je on.

On je naveo da postoje dvije vrste procesa kojima se mogu preraditi otpadne gume koje ćemo inicirati.

"Jedan je tretman pomoću pirolize, a drugi - čistom mehaničkom preradom. Kod tretmana pomoću pirolize - guma samo djelimično sagorijeva, a iz autoklava izlazi para. Ostatak procesa se svodi na postupnu kondenzaciju te pare, preko izmjenjivača toplote i tehničke vode. Krajnji produkt je ulje od gume koje se transportuje do rafinerije. Ako se ne želi proizvoditi ulje, onda se umjesto kondenzacije dodaje vazduh i sve sagorijeva u kotlarnici u cilju proizvodnje struje ili tople vode za grijanje, što bi Pljeviljma mnogo značilo. Mehaničkom preradom se kao produkt procesa dobijaju gumeni granulat, čelik i vlakna. Postoji i proces izrade ploča od reciklirane gume, koje se koriste, recimo, kod dječijih igrališta. Gumeni granulat se koristi za izradu tegova, a gumene podloge za štale, radionice, autoservise… Vlakna se mogu prodavati fabrikama, a čelik otpadima željeza", konstatovao je Smolović.

Prema njegovim riječima, sve te resurse Pljevlja mogu da iskoriste.

"Naša je namjera da pronađemo adekvatnu lokaciju i uz pomoć Vlade izgradimo pogon za preradu otpadnih filtera ulja, goriva i guma u našem gradu. Mi imamo viziju, i znamo kako. Pljevlja zaslužuju zdravu životnu sredinu, a naše učestvovanje u vlasti to će, uz razvoj zajednice u kojoj će mladi ljudi imati razloga da ostaju i žive, imati kao primarni cilj", saopštio je Smolović.

Bonus video: