Novaković Đurović: Odluka Spajića legitimna, popis nije tema sjutrašnje sjednice Vlade

“Kao što smo više puta rekli, 43. Vlada je stvorila sve preduslove da se popis održi. Vidjeli smo najavu mandatara (Milojka Spajića) da će se popis odložiti. To je odluka nove vlade i ona je sasvim legitimna”

17098 pregleda 19 komentar(a)
Novaković Đurović, Foto: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma
Novaković Đurović, Foto: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma
Ažurirano: 24.10.2023. 17:13h

Odluka o odgađanju popisa, koju je najavio mandatar Milojko Spajić, sasvim je legitimna, kazala je ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović, dodajući da je aktuelna Vlada stvorila sve preduslove za održavanje popisa.

Ona je je novinarima u Ljubljani, tokom foruma Ministara država članica EU strategije za Dunavski region, kazala da popis nije tema sjutrašnje sjednice Vlade.

“Kao što smo više puta rekli, 43. Vlada je stvorila sve preduslove da se popis održi. Vidjeli smo najavu mandatara (Milojka Spajića) da će se popis odložiti. To je odluka nove vlade i ona je sasvim legitimna”, navela je Novaković Đurović.

Upitana da li misli da će Spajić imati vremena da donese odluku, ona je rekla da je to pitanje za većinu koja treba da uputi inicijativu za zakazivanje sjednice Skupštine i izglasavanje predsjednika parlamenta i nove vlade.

“Sudeći po najavama, očigledno je da postoji plan i vremenska mogućnost da dođe do odlaganja popisa”, navela je Novaković Đurović.

Ona je kazala da je jako važno da Crna Gora, ne samo radi njenog EU puta, uzme u obzir sve preporuke koje dolaze iz Evropskog parlamenta.

Novaković Đurović je kazala da Zapadnom Balkanu, a najviše Crnoj Gori, nedostaje jasna vizija politike proširenja koja podrazumijeva vremenski okvir.

“Raduje me da su i članice EU optimistične da u tom najavljenom vremenskom okviru do 2030. godine imamo novu vremensku perspektivu”, navela je Novaković Đurović.

To, kako je rekla, znači da do tada zemlje kandidatkinje moraju da završe svoje unutrašnje reforme.

Novaković Đurović je kazala da je sigurna da Crna Gora to može i da treba da bude sljedeća članica EU.

“Pitali ste me da li nova vlada može da ispuni te rezultate, tu nijesam preveliki optimista, iz prostog razloga što nijesam puno ni čula da je pitanje evropske agende na listi prioriteta prilikom dogovora u vezi sa formiranjem nove vlade”, rekla je Novaković Đurović.

Ona je dodala da tu vrstu garancije ne pružaju ni akteri, koji će činiti novu vladu ili će joj pružiti manjinsku pordršku, a kojima EU nije prioritetno spoljnopolitičko pitanje.

Upitana da li problematizuje imenovanje Andrije Mandića na čelo parlamenta, ona je rekla da nijednog trenutka nije rekla da je bilo koje personalno rješenje problem.

“Govorim samo o konceptu, dakle šta su bili prioriteti i predmet razgovora tokom formiranja nove vlade, a to nijesu bila prioritetno evropska pitanja”, navela je Novaković Đurović.

Novaković Đurović: EU da postavi jasnu viziju proširenja i rokove za prijem novih članica

Evropska unija (EU) treba da postavi jasne rokove za prijem novih članica i da jasno stavi do znanja da za zemlje kandidate ne postoje alternative za pristupanje, ocijenila je koordinatorka radom Ministarstva evropskih poslova, Ana Novaković Đurović.

Ona smatra da će se na taj način osigurati kredibilitet i jasnoća procesa proširenja.

Iz Generalnog sekretarijata Vlade rekli su da je Novaković Đurović učestvovala na dvanaestom godišnjem Forumu EU strategije za Dunavski region koji je održan na Brdu kod Kranja, u Sloveniji.

U okviru Foruma Novaković Đurović je učestvovala na Panelu na visokom nivou “EU Strategija za Dunavski region i proces proširenja EU”.

Novaković Đurović, koja je i ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, rekla je da je Vlada fokusirana na sprovođenje tekućih reformi koje će rezultirati boljim kvalitetom života svih građana.

„U tom pravcu, snažan naglasak stavljamo na zaštitu životne sredine i borbu protiv klimatskih promjena“, rekla je Novaković Đurović.

Ona je navela da je Vlada posvećena sprovođenju međunarodnih mjera koje će Crnu Goru brendirati kao istinski ekološku državu, „u skladu sa našim Ustavom i odlučni da nastavimo da razvijamo zemlju u skladu sa principima zelene ekonomije, čiste energije i zaštite životne sredine“.

Na sastanku ministara država zaduženih za sprovođenje strategije, Novaković Đurović je istakla da makroregionalne strategije igraju ključnu ulogu u procesu proširenja EU promovišući regionalnu saradnju, jačanje upravljanja, podsticanje ulaganja u infrastrukturu i jačanje regionalne kohezije.

Ona je podsjetila da je Crna Gora prioritete i ciljeve strategije ugradila u svoje nacionalne politike i planove, kao i da su domaće strategije usklađene sa ciljevima strategije.

Prema riječima Novaković Đurović, strategija podstiče zelenu i digitalnu tranziciju u Crnoj Gori omogućavajući usklađivanje sa standardima i politikama EU.

„Njena primjena pruža mogućnosti Crnoj Gori da unaprijedi svoje ekološke propise, investira u obnovljive izvore energije i zelenu infrastrukturu, razvija digitalnu infrastrukturu i sisteme e-uprave, promovišući ekonomski rast, održivost životne sredine i digitalizaciju”, kazala je Novaković Đurović.

Ona je poručila da održivi ekonomski razvoj u velikoj mjeri zavisi od ulaganja u infrastrukturne projekte koji se odnose na transport, energiju i zaštitu životne sredine, i da je ključni aspekt za to adekvatno i predvidivo finansiranje koje uključuje i zemlje pristupnice na ravnopravnoj osnovi.

Govoreći o potrebi da se i sama EU pripremi za nova proširenja, Novaković Đurović je kazala da je važno da proces pristupanja i u narednom periodu bude zasnovan na individualnim zaslugama i postignućima svake od država.

Ona je, kako se navodi, istakla da je važno stvoriti uslove za postepenu, ali brzu integraciju u različitim sektorskim oblastima, omogućiti zemljama kandidatima da učestvuju na jedinstvenom tržištu EU, da imaju pristup strukturnim fondovima EU i da imaju pristup mehanizmima prilagođavanja klimatskim promjenama, uključujući finansijski instrumenti Evropskog zelenog dogovora.

Na Forumu su, osim predstavnika Evropske komisije, ucestvovali predstavnici vlada Mađarske, Njemačke, Češke, Hrvatske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Austrije, Slovenije, Slovačke, Srbije, Rumunije, Ukrajine, Moldavije i Crne Gore.

Bonus video: