Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore do sada nije dobilo obavještenja o broju crnogorskih građana u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koji su određeni za deportaciju iz te zemlje, ili detaljima u vezi s bilo kojim pojedinačnim slučajem.
To su “Vijestima” rekli iz resora kojim rukovodi Ervin Ibrahimović, odgovarajući na pitanje koliko je crnogorskih građana planirao da bude deportovano iz SAD, shodno odluci tamošnjeg predsjednika Donalda Trampa.
Al Džazira je, pozivajući se na podatke Imigracione službe SAD iz januara ove godine, objavila da su za deportaciju određeni i državljani bivših jugoslovenskih republika, među kojima je 68 njih iz Crne Gore. Iz Bosne i Hercegovine (BiH) je za deportaciju određeno 185 osoba, Kosova 118, Sjeverne Makedonije 341, Hrvatske 126, Srbije 50 i Slovenije 16.
Iz Ministarstva vanjskih poslova kazali su da su obaviješteni o novim odlukama američkog predsjednika koje se odnose na imigracionu politiku, što podrazumijeva inicijalno upoznavanje svih država s novim propisima.
“Do sada nije bilo obavještenja o broju lica ili detaljima u vezi s bilo kojim pojedinačnim slučajem. Svi državljani Crne Gore, koji se nalaze u Sjedinjenim Američkim Državama i, eventualno, budu u situaciji da im je naloženo napuštanje teritorije SAD, mogu se vratiti u svoju državu, a ukoliko im je potrebna konzularna pomoć, na raspolaganju su im Ambasada Crne Gore u Vašingtonu i Generalni konzulat u Njujorku, koji će im pružiti podršku u skladu s nadležnostima i važećim propisima”, poručili su iz Ibrahimovićevog resora.
Tramp je, od preuzimanja dužnosti 20. januara, intenzivirao hapšenja i deportacije migranata bez dozvole boravka, a proglasio je vanredno stanje na granici SAD i Meksika.
Američki Kongres donio je stroži zakon, prema kom migranti bez važećeg statusa boravka sad mogu da se zadrže u imigracionim centrima ne samo zbog teških krivičnih djela, već i zbog manjih prekršaja. Na primjer, zbog krađe u prodavnici.
Al Džazira prenosi da su hapšenja raščlanjena po zemlji državljanstva i kategorijama kriminalne prošlosti koje uključuju osobe koje imaju krivične presude u SAD, krivične prijave u toku u SAD, zatim one bez presude ili neriješenih optužbi, ali koji su prekršili imigracijske zakone SAD, uključujući prekoračenje viza i kršenje programa Visa Waiver Program.
Ova kategorija uključuje one koji su ponovo prekršili zakon SAD ponovnim ulaskom nakon deportacije, imigracijske bjegunce s izvršnom konačnom naredbom o udaljenju i međunarodne bjegunce koji se traže zbog zločina počinjenih u inostranstvu.
Sa zapadnog Balkana, prema podacima od 24. oktobra 2024. godine, najviše uhapšenih bilo je iz BiH, 113, zatim Albanije 60, Kosova 33, Srbije 26, Sjeverne Makedonije 25, Hrvatske 16 i Crne Gore 12.
Bonus video:
