Sagovornici "Vijesti" o narko kartelima kao teroristima: Mandić kao Tramp, marketingom na mafiju

Inicijativa šefa Skupštine nalik odluci koju je 21. januara donio novi-stari predsjednik SAD

Više bih volio da je Mandić rekao da će biti povećan broj sudija u Višem sudu, u Vrhovnom, da će se povećati broj sudnica, kaže Božo Prelević

Ideja legitimna, ali služi političkom marketingu... Treba nam fazni veting i mnogo izdašnije ulaganje u pravosudne institucije, poručuje Boris Marić

111816 pregleda 149 reakcija 100 komentar(a)
Predložio da se što prije reaguje i tvrdi da ima podršku Milatovića i Spajića: Mandić, Foto: Skupština
Predložio da se što prije reaguje i tvrdi da ima podršku Milatovića i Spajića: Mandić, Foto: Skupština

Inicijativa Andrije Mandića da narko-karteli budu proglašeni terorističkim organizacijama, izlišna je zato što crnogorski propisi već nude dobru podlogu za borbu protiv mafije, pa bi umjesto toga šef parlamenta trebalo da predloži mjere suštinski neophodne za suprotstavljanje kriminalnim grupama, kao što su provjera imovine sudija i tužilaca, povećanje broja sudija u specijalnom odjeljenju Višeg sudu u Podgorici, poboljšanje uslova rada zaposlenih u pravosuđu...

Tako sagovornici “Vijesti” komentarišu Mandićevu ideju, koju je, kako je saopštio javnosti, predstavio u petak na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost.

On je na mreži “Iks” napisao da je kolegama iz vrhovne komande, šefovima države i Vlade Jakovu Milatoviću i Milojku Spajiću, predložio da se Nacionalna strategija bezbjednosti dopuni u dijelu “političkog uticaja organizovanog kriminala”, kao i da se “transnacionalni karteli za šverc droge” proglase terorističkim organizacijama.

“Uzimajući u obzir bezbjednosne rizike i prijetnje, kao i jaki uticaj struktura transnacionalnog organizovanog kriminala na institucije države, iskazao sam stav da je neophodno što prije moguće pristupiti usvajanju posebnog zakona o borbi protiv terorizma. Ovaj zakon bi stvorio nova pravna oružja i osnažio kapacitete državnih organa u borbi protiv terorizma, te omogućio sprovođenje važnih javnih politika i eliminisao opstrukcije u izvršavanju naših obaveza iz poglavlja 23 i 24 u pregovorima s EU (Evropska unija)”, naveo je Mandić.

Njegova inicijativa nalik je odluci (izvršna direktiva, koja ne zahtijeva odobrenje Kongresa) koju je 21. januara donio novi-stari predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp, da narko-kartele označi kao “strane terorističke organizacije”. To je, kako pišu tamošnji mediji, dio šire strategije Trampove administracije za suzbijanje protoka droga i ljudi preko južne granice SAD.

"Suvišan predlog"

Pravnik i bivši generalni sekretar Vlade Boris Marić, rekao je “Vijestima” da je Mandićeva ideja legitimna, ali da prvenstveno služi političkom marketingu. Ocjenjuje da postojeća normativna rješenja pružaju dobru osnovu za borbu protiv organizovanog kriminala, pa stoga kaže da predlog prvog čovjeka Skupštine smatra - suvišnim.

“Ono na čemu se mora raditi je jačanje kapaciteta bezbjednosnog i pravosudnog sektora. Treba nam fazni veting (provjera imovine sudija i tužilaca, njihovih eventualnih veza s kriminalom, te njihovih profesionalnih kompetencija prim. aut.) i mnogo izdašnije ulaganje u te institucije, kako u opremu, tehniku, prostore neophodne za rad, tako i u kadar svih profila. Sadašnji budžeti ovih institucija nedovoljni su za potrebne reforme”, tvrdi Marić.

“Građani će se naslušati priča o jurišanju na kriminal”: Marić
“Građani će se naslušati priča o jurišanju na kriminal”: Marićfoto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Sagovornik konstatuje da suštinske reforme nisu politički profitabilna platforma, i da će se zato građani naslušati priča o brzim rješenjima, jurišanju na organizovani kriminal i korupciju, bez, napominje, da se ima nadležnost za to, s površnim znanjem, predlozima javnih politika bez utemeljenja u struci...

“Jer nemamo institucije sposobne da odgovore na ove izazove i svojim autoritetom u javnosti objasne potrebu ili iluzornost pojedinih predloga. Svakako je potreban dijalog, i ovo je tema za ozbiljnu retrospektivu prethodnih decenija, kao i za istraživanje o nivou kriminalizacije crnogorskog društva danas”, poručuje Marić.

Prema Vladinom dokumentu “Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori - SOCTA MNE 2024”, u državi je registrovano aktivno djelovanje 11 visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa (OKG), od kojih najveći broj ima preko 30 članova. U dokumentu je napisano da je dominantna kriminalna aktivnost tih organizacija krijumčarenje kokaina na međunarodnom nivou, i da su one “i dalje zadržale trend udruživanja s kriminalnim grupama s područja drugih država zapadnog Balkana”.

"Ako mačka ne lovi, svejedno je..."

Advokat i nekadašnji ministar policije Srbije Božo Prelević, navodi da narko-karteli i terorističke grupe nisu isto, i da se veoma razlikuju. Objašnjava da je cilj narko-grupa profit, a terorizma da, terorističkim aktima, koji se odnose na veći broj nepoznatih ljudi, izazove nemire i nerede, skrene pažnju na sebe, te eventualno proizvede pad vlasti.

“Ne možete miješati te dvije stvari”, dodaje on.

Prelević ocjenjuje da ni sudovi, ni tužilaštvo ne bi dobili neka posebna sredstva i instrumente za rad stavljanjem narko-organizacija u terorističke, ali da bi možda neko marketinški profitirao. Kaže da bi mnogo više volio da je Mandić rekao da će biti povećan broj sudija u Višem sudu (u Podgorici), u Vrhovnom sudu, da će se povećati broj sudnica...

“Meni ovo djeluje kao - ‘sad ćemo ovo ovako da zovemo’. Dobro - i? Nije pitanje kako to zovete, nego kako se protiv toga borite - da li ćete da imate povećan broj agenata, tužilaca i sudija koji će to da procesuiraju? Mislim da su i u crnogorskim zakonima velike kazne i za jedno i za drugo krivično djelo. Kako je rekao nekadašnji kineski predsjednik (Deng Sjaoping): ‘Nebitno je da li je mačka crna ili bijela, ako lovi miševe’. Farbajte mačku u šta god hoćete, ali ako ona ne lovi - svejedno je koje vam je boje...”, kazao je Prelević “Vijestima”.

“Karteli i terorističke grupe nisu isto”: Prelević
“Karteli i terorističke grupe nisu isto”: Prelevićfoto: Printscreen/Youtube

A da bi “mačka lovila miševe”, navodi on, narko-grupe u Crnoj Gori, ali i u Srbiji, “moraju da budu miševi”. Međutim, napominje da su se one “ugojile” i da djeluju “opasnije od mačaka”.

“Kad pogledate prepiske iz “Skaj” aplikacije, vidjećete da su se one ugojile zato što su ih vlasti hranile ili zaštititle, kako god”, konstatuje Prelević, prvi ministar policije u Srbiji nakon smjene režima Slobodana Miloševića.

"Neke aktivnosti OKG mogu biti terorizam"

Mandić je nakon sjednice vrhovne komande saopštio i da bi se, u izradi zakona o borbi protiv terorizma, stručna crnogorska javnost, “eminenti poznavaoci bezbjednosnih prilika, kao i predstavnici građana” vodili “najboljom međunarodnom praksom i iskustvima, gdje posebno ističemo SAD, sa čijim nadležnim državnim organima i bezbjednosnim agencijama treba uspostaviti neposrednu saradnju u ovoj oblasti”.

Napisao je da, uz izradu inovirane nacionalne strategije i zakona, smatra neophodnim da Specijalno policijsko odjeljenje i glavni specijalni tužilac što prije počnu s radom u novim adekvatnim prostorijama, kako bi se na taj način riješili prigovori kad je u pitanju efektivnost rada tih organa.

“Članovi Savjeta snažno su pozdravili ovu inicijativu, i zajedno smo odlučili da joj posvetimo posebnu pažnju na narednoj sjednici koja će se održati vrlo brzo. Takođe, period koji je pred nama iskoristili bismo da o ovoj inicijativi prvenstveno razgovaramo s predstavnicima EU i SAD”, dodao je.

“Vijesti” od Evropske komisije očekuju odgovor na pitanje da li podržavaju Mandićevu inicijativu.

Boris Marić navodi da je ta ideja, s druge strane, izazovno pravno pitanje. Kaže da narko-karteli, sa svojim filijalama, imaju određene aktivnosti koje se mogu podvesti pod neki od oblika terorizma - poput oružanih obračuna, podmetanja eksplozivnih naprava, organizovanja atentata na predstavnike državne vlasti...

“Mada i postojeće zakonodavstvo daje mogućnost da se neki oblici vršenja krivičnih dijela od strane organizovanih kriminalnih grupa podvedu pod terorizam. Sjetimo se ubistva premijera u Srbiji (Zoran Đinđić)... Međutim, da bi kompletno djelovanje narko-klanova proglasili terorizmom, potrebna je značajna zakonska aktivnost i izmjena i dopuna cijelog niza zakona”, zaključuje on.

U dokumentu SOCTA ne navodi se povezanost OKG s terorizmom, već piše da je “primjena najtežih oblika nasilja, manifestovana kroz bezobzirnu eliminaciju protivnika u kriminalnim aktivnostima, a sve sa ciljem ne samo preuzimanja monopolskog položaja, već i s ciljem osvete i totalnog revanšizma i potpune eliminacije pripadnika suprotstavljenih kriminalnih grupa”, i dalje jedan od ključnih segmenata u djelovanju “visokorizičnih kriminalnih organizacija”.

“Teza da visokorizične kriminalne grupe koriste korupciju kao metod rada, potvrđena je kroz njihovu infiltraciju i stvaranje saradničkih pozicija u organima za sprovođenje zakona i organima obavještajno-bezbjednosnog sektora, koje su vremenom transformisane, tako da su neki službenici organa za sprovođenje zakona postali članovi ili vođe pojedinih segmenata djelovanja u okviru visokorizičnih kriminalnih grupa...”, piše, između ostalog, u dokumentu.

Šta je predviđeno Trampovom direktivom

U naredbi koju je donio Tramp, piše da su narko-karteli prijetnja nacionalnoj bezbjednosti SAD na drugačiji način od “tradicionalnog organizovanog kriminala”.

Kako je objavio vašingtonski “NPR” (“Nacionalni javni radio” - “National public radio”), američka vlada već posjeduje različite pravne mehanizme koje može da koristi u borbi protiv kartela. Taj medij navodi da bi ovakva klasifikacija (proglašenje katrela za terorističke orgnizacije) dodatno proširila takve opcije.

“NPR” piše da bi najznačajnija dodatna mjera, prema stručnjacima, bila mogućnost podizanja optužbi za “materijalnu podršku terorističkoj organizaciji”. Prema američkom zakonu, krivično je djelo pružati materijalnu podršku organizaciji koja je označena kao teroristička. Materijalna podrška može uključivati novac, oružje, smještaj, falsifikovana dokumenta, pa čak i telefonsku karticu.

U kontekstu narko-kartela, tužioci bi, kako navodi “NPR”, ovu mjeru mogli primijeniti na širok spektar aktera - od članova kartela, preko uličnih bandi u SAD koje preprodaju drogu, do svih koji im pružaju finansijsku ili logističku podršku. “NPR” ocjenjuje da bi posljedice ove direktive mogle biti dalekosežne.

“Američke firme koje posluju s meksičkim kompanijama koje su pod kontrolom kartela, bile bi izložene pravnim sankcijama. Migranti često plaćaju krijumčarima koji su povezani s kartelima, kako bi prešli američko-meksičku granicu. To bi moglo poslužiti kao osnov za američke vlasti da zabrane ulazak tim migrantima u SAD”.

S druge strane, bivši šef međunarodnih operacija u američkoj DEA (Uprava za borbu protiv droge - Drug Enforcement Administration) Majk Vidžil je u intervjuu za “NPR” rekao da Trampova naredba neće promijeniti ništa.

“Jer se sve mjere koje bi bile preduzete pod ovom oznakom, već sprovode. Prvo, američkoj vladi to omogućava da zaplijeni bankovne račune i imovinu ovih grupa u Sjedinjenim Državama, ali ne i u inostranstvu, samo unutar SAD. Drugo, sankcionisalo bi američke građane ako imaju bilo kakve poslovne veze s organizacijama koje su označene kao terorističke. I treće, pokušalo bi da spriječi ulazak tih grupa u Sjedinjene Države”, rekao je Vidžil, navodeći da se sve to već radi decenijama, i nazvavši direktivu “političkim teatrom”.

Bonus video: