“Kažnjeni” poslanici opozicije neće na glasanje?

Iz DPS-a i SD-a “Vijestima” nezvanično kazali da je sastanak opozicionih stranaka, na kom je trebalo da razgovaraju o daljim potezima, trebalo da bude održan prekjuče, ali da je odgođen

23838 pregleda 95 reakcija 12 komentar(a)
Opozicione klupe bile prazne prethodnih dana: Detalj iz parlamenta, Foto: Luka Zekovic
Opozicione klupe bile prazne prethodnih dana: Detalj iz parlamenta, Foto: Luka Zekovic

Iako je opozicionim poslanicima isteklo 8 od 15 dana mjere udaljenja iz plenarne skupštinske sale, ni iz jedne od njihovih stranaka ne otkrivaju kako će djelovati tokom ostatka “kazne” koju im je izrekao šef parlamenta Andrija Mandić, ni da li će dolaziti na glasanje, na šta imaju pravo, ni hoće li raspravama prisustvovati oni njihovi predstavnici koji nisu sankcionisani.

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata (SD) “Vijestima” su nezvanično kazali da je veliki broj poslanika opozicije prethodne sedmice bio van države, te da je sastanak opozicionih stranaka, na kome je trebalo da razgovaraju o daljim potezima, trebalo da bude održan prekjuče, ali da je odgođen.

Iz Građanskog pokreta (GP) URA listu su rekli da je njihov stav da zasad neće prisustvovati glasanjima, dok ne istekne petnaestodnevna mjera.

Mandić je na sjednici kolegijuma predsjednika Skupštine, održanoj prethodnog ponedjeljka, izrekao većini opozicionih predstavnika mjeru udaljenja iz plenarne sale zbog toga što su nedavno onemogućavali održavanje sjednice na kojoj je trebalo da se odlučuje o državnoj kasi.

Ta odluka zaobišla je Borisa Mugošu iz Socijaldemokrata (SD), Dritu Lolu, Nikolu Janovića, Nikolu Milovića i Nikolu Rakočevića iz DPS-a, Mehmeda Zenku iz Demokratske unije Albanaca, te nezavisne poslanice Jevrosimu Pejović i Radinku Ćinćur.

“Vijesti” su pokušale da kontaktiraju većinu poslanika kojima nije izrečena mjera, da bi ih pitale o njihovim daljim potezima, ali oni nisu odgovarali na pozive.

Poslanica Pejović, koja učestvuje u radu Skupštine, prekjuče je “nereagovanje opozicije”, okarakterisala kao saradnju DPS-a i Mandićeve Nove srpske demokratije, “koja je krunisana posljednjom transakcijom - ‘vi nama Budvu, a mi ćemo zažmuriti na usvajanje budžeta i zaduživanje države’”.

Prema članu 109 Poslovnika, mjera udaljenja izriče se parlamentarcu koji sprečava rad ili ne poštuje odluku predsjednika Skupštine o oduzimanju riječi. Dodatno, u članu 110a navodi se da se mjera udaljenja primjenjuje za narednih 15 dana zasjedanja (rada) Skupštine, od dana izricanja mjere.

“Izuzetno od stava 2 ovog člana, poslanik koji je udaljen sa sjednice Skupštine ima pravo da prisustvuje sjednici kad se glasa”, piše, između ostalog, u Poslovniku.

Međutim, pravo da pritisne taster prilikom glasanja, nije iskoristio nijedan od opozicionih poslanika.

Imajući u vidu da je mjera izrečena prethodnog ponedjeljka (3. februar), a da je od tog dana u plenarnoj sali zasjedanje održavano tokom osam različitih dana, opozicionim poslanicima je ostalo još sedam dana rada najvišeg zakonodavnog doma prije nego što im “kazna” istekne.

Prvo vanredno zasjedanje završeno je juče, pa će se sedam dana kazne “preliti” na naredne vanredne sjednice. Jedna od njih zakazana je za 20. februar, kad će poslanici raspravljati o formiranju anketnog odbora i pokretanju parlamentarne istrage o politički motivisanim ubistvima od uvođenja višestranačja, kao i fizičkim napadima na novinare i druge slobodne intelektualaca od policijskih službenika poznatih kao “crne trojke”.

Dan kasnije, 21. februara, održaće se nova sjednica, na čijem je dnevnom redu 11 tačaka. Opozicija tvrdi da je Ustav pogažen zbog toga što je parlament, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, odlučio sredinom decembra prošle godine da Dragani Đuranović konstatuje prestanak sudijske funkcije u tom sudu, zbog sticanja uslova za penziju. Oni su tražili da se stvari vrate “u pređašnje stanje”, poručujući da, u suprotnom, neće dozvoliti rad najvišeg zakonodavnog doma.

Istog dana kad je Mandić izrekao mjere, sjednica je nastavljena, nakon što su predstavnici vladajuće većine ušli u salu kroz jedan od njenih sporednih ulaza. Ispred njega, ali i ostalih ulaza, bilo je pojačano prisustvo skupštinskog obezbjeđenja (službenika Uprave policije), koje je tu bilo kako bi opozicionarima kojima je izrečeno udaljenje onomogućilo da uđu u salu. Reporteri “Vijesti” zabilježili su dva takva pokušaja, i oni su prošli bez incidenata.

Skupština je nastavila da zasjeda i nakon toga, ali i dalje niko od opozicionara kojima je izrečena mjera udaljenja nije pokušavao da uđe u salu.

Razlog za splašnjavanje tenzija moglo bi biti to što je Mandićev savez “Za budućnost Budve”, nakon opstrukcija, dozvolio promjenu vlasti u toj opštini, odnosno povratak DPS-a na njeno čelo nakon osam godina.

Bonus video: