Demokratska partija socijalista (DPS) u novom programu naglašava odbranu građanskog karaktera Crne Gore i upozorava na pokušaje “etnofederalizacije” po planu iz susjedstva, dok, za razliku od važećeg programskog dokumenta, “samostalnu pravoslavnu crkvu” crnogorskih vjernika ne pominje.
Ipak, akcenat je stavljen na odbranu kulturno-istorijskog i sakralnog nasljeđa, uz insistiranje na vraćanju imovine crnogorske države.
’’Koncept etnofederalizacije Crne Gore, osmišljen na adresama u okruženju koje nikad nijesu prihvatile nezavisnost Crne Gore, potpomognut od strane izvođača radova na domaćem terenu, uz otuđenje kulturno-istorijskog i sakralnog nasljeđa i pokušaje identitetske asimilacije nacionalnih Crnogoraca, ima za cilj ukidanje građanskog društva. Crna Gora nema nikakvu šansu da opstane kao država naroda jer - onog trenutka kad bi na to pristala, sama bi se legitimisala kao meta nacionalističkih politika iz susjedstva”, piše u novom programu, koji je još u formi Nacrta.
Program bi trebalo da usvoji Kongres DPS-a koji je zakazan za nedjelju. Kako je najavljeno, biće usvojen i novi statut i za počasnog predsjednika partije izabran dugogodišnji lider stranke Milo Đukanović.
Navodi se da vraćanje dostojanstva državnoj politici i formiranje odgovorne vlade predvođene Demokratskom partijom socijalista - ključni je programski cilj u narednom četvorogodišnjem periodu.
U Nacrtu programa piše da će predano raditi na obnovi ‘’poljuljanih temelja multietničke demokratije’’ i njegovanju tekovina antifašizma, koji, uz multikonfesionalnost i multikulturalnost, predstavlja moralnu vertikalu crnogorske istorije.
’’Promovisaćemo jednakost svih vjerskih zajednica, uz snaženje principa sekularnosti. Borićemo se za povratak otuđenog crnogorskog kulturno-istorijskog i sakralnog nasljeđa. Posvećeno ćemo se baviti unapređenjem vjerskih prava i sloboda svih građana, kao i onih vjerskih organizacija kojima je uskraćeno pravo na služenje i ispovijedanje u vjerskim objektima koji se nalaze na teritoriji Crne Gore’’, piše u novom programu.
U Programu koji je usvojen 2021, DPS kritikuje Srpsku pravoslavnu crkvu zbog političkog uplitanja i negiranja crnogorskog identiteta i navodi da je ‘’manipulacija religijskim osjećanjima’’ jednog broja građana u režiji SPC “poslužila kao izgovor za napad na fundamentalne vrijednosti moderne Crne Gore”.
’’Jednom broju građana Crne Gore, dominantno crnogorske nacionalnosti, uskraćeno je pravo na slobodu vjeroispovijesti u dijelu ispoljavanja vjere molitvom, propovijedi, običajima i obredom. Civilizacijski neprihvatljivo onemogućavanje ostvarenja ovog prava, ujedno doživljavamo kao osporavanje dijela državnog identiteta Crne Gore. Time se negira njen multietnički karakter i dovodi u pitanje potreba za njenim postojanjem’’, piše u postojećem Programu DPS-a usvojenom nakon što je ta partija izgubila vlast na izborima u avgustu 2020.
Gubitku vlasti DPS-a značajno su doprinijele litije koje je Mitropolija crnogorsko-primorska SPC organizovala od usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti u decembru 2019. zbog njegovih odredbi koje se odnose na crkvenu imovinu, a koje su kasnije izbrisane izmjenama godinu kasnije.
’’Pravo crnogorskih vjernika na samostalnu pravoslavnu crkvu koja će djelovati na prostoru Crne Gore, u DPS-u doživljavamo kao sastavni dio korpusa istorijskih prava za čiju ćemo se afirmaciju zalagati istrajno, tolerantno i promišljeno, poštujući pravila koja važe u globalnom pravoslavlju. Istovremeno, štiteći neprikosnovenost prava svojine kao jednog od temeljnih principa vladavine prava, borićemo se svim pravnim sredstvima za to da se sakralna imovina, koja je pripadala državi Crnoj Gori prije njenog nasilnog ukidanja 1918. godine, vrati državi Crnoj Gori”, piše u starom Programu.
Ovog dijela u nacrtu novog programa stranke nema.
Novi dokument fokusira se na političke posljedice vlasti nakon 2020. godine i naglašava potrebu za “obnovom državnog dostojanstva’’.
’’Pet godina nakon političkih promjena koje su se dogodile 30. avgusta 2020. godine, iako formalno bliža Evropskoj uniji sa tri zatvorena poglavlja, Crna Gora u vrijednosnom smislu izgleda gore nego ikad. Pokazalo se da nije svaka promjena - promjena nabolje’’, piše u Nacrtu programa.

Kako se dodaje, ‘’jedna ista vlast’’, prepakovana u različite ambalaže, pokušava Crnoj Gori da ukrade prošlost, ali i budućnost.
’’Državno neodgovorne vlade, formirane na talasu klerikalizacije društva i zloupotrebe vjerskih osjećanja građana u političke svrhe, potčinile su državne interese svojim ličnim, ali i regionalnim i globalnim uticajima’’, navodi se.
Dodaju da će nastaviti da snaže status crnogorskog jezika kao službenog i jednog od važnih stubova državnog identiteta, koji će, na dan učlanjenja Crne Gore u EU, postati i jedan od službenih jezika Evropske unije.
DPS ističe da, uprkos brojnim nasrtajima na političke tekovine njihove vladavine i nastojanjima da se promijeni pravac spoljnopolitičkog djelovanja države, evropska i evroatlantska Crna Gora opstaje kao najbolji garant svjetlije budućnosti građana.
“Evropu doživljavamo kao civilizacijski krug kojem Crna Gora prirodno pripada i koji predstavlja krajnje ishodište procesa njene ukupne društvene emancipacije. Stoga, dugoročno, za nas ne postoji važniji politički zadatak od učlanjenja Crne Gore u Evropsku uniju. Jednako kao i dok je Demokratska partija socijalista vršila vlast, posvećenost ostvarenju ovog istorijskog cilja dokazali smo i djelujući kao državno odgovorna, progresivna i konstruktivna opozicija”, navode.
Ističu da su u periodu koji je prethodio političkim promjenama 2020. godine o državnoj politici Crne Gore odlučivali samostalno.
“Uvažavajući mišljenje naših međunarodnih partnera o važnim pitanjima za budućnost Crne Gore, prvenstveno smo vodili računa o državnim i nacionalnim interesima. Nasuprot tome, tokom protekle četiri godine nijedna strateška odluka od značaja za budući razvoj naše države nije donijeta u Crnoj Gori”, tvrde.
DPS u novom programu najavljuje da će se zalagati za reformu sektora bezbjednosti i stvaranje uslova za nepristrasno i jednako postupanje tužilaca i sudija.
Nacrt donosi više konkretnih ekonomskih i socijalnih mjera, a detaljnije su razrađeni planovi za investicije i infrastrukturu.
U okviru paketa ekonomskih reformi predviđeno je smanjenje poreza na dobit za pravna lica na devet odsto, kao i smanjenje stope PDV-a na 7% na usluge hotelskog smještaja i pružanje usluga u sektoru turizma, kao što je bilo dok je DPS bio na vlasti.
’’Radićemo na uvođenju poreskih olakšica za reinvestiranje dobiti na teritoriji Crne Gore, s posebnim akcentom na proizvodnim djelatnostima i ulaganju u nerazvijena područja’’, piše u Nacrtu.
Istaknuta je potreba za revitalizacijom turizma i produženjem sezone kroz razvoj zimskih centara (Bjelasica, Durmitor) i snažniju valorizaciju Velike plaže i Ade Bojane, kao i ubrzanu privatizaciju aerodroma kako bi se povećala avio-dostupnost.
“Ključni resursi su prepušteni stranim interesima”
U Nacrtu programa DPS navodi da je energetika jedan od najvrednijih sektora crnogorske ekonomije, međutim, ‘’ključni resursi su prepušteni stranim interesima’’.
“DPS će se posvetiti povratku sektora u domaće ruke i jačanju njegove uloge u generisanju ekonomskog rasta...Nastavićemo razvoj vjetroelektrana na Krnovu i Možuri, kao i razvoj mini-hidroelektrana i solarnih elektrana. Crna Gora će postati lider u proizvodnji čiste energije, čime će se smanjiti zavisnost od uvoza energije”, piše u Nacrtu.
Najavljuje se i sprovođenje analize ekoloških standarda za projekte u sektoru energetike (uključujući hidroelektrane na Morači, Komarnici i Kruševu).
Bonus video:
