Predsjednik Vlade Milojko Spajić (Pokret Evropa sad), rekao je danas na premijerskom satu u parlamentu da su se u splitskoj "Lori" desili ratni zločini i da su to potvrdili i sudovi Hrvatske.
On je to saopštio odgovarajući na pitanje poslanika i lidera vladajuće Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića - da li su "u hrvatskom logoru 'Lora' počinjeni ratni zločini nad Crnogorcima i Srbima?"
Spajić je kazao da je, da bi region bivše Jugoslavije "napravio iskorak i ostvario najbolje dobrosusjedske odnose", bitno "staviti tačku na prošlost" i u potpunosti istražiti sve navode ratnih zločina, "u skladu s međunarodnim pravom i principima vladavine prava, koji su okosnica naših evropskih vrijednosti".
"To je, cijenim, preduslov za napredak - moramo da poštujemo žrtve i dobijemo sudski epilog svih zločina. Crna Gora želi pravdu za sve, i spremna je do kraja istrajati na procesuiranju zločina i obeštećenju žrtava", poručio je.
Spajić je podsjetio da ratni zločini ne zastarijevaju, rekavši da su zločini u "Lori" potvrđeni kroz osuđujuće presude (pred hrvatskim sudovima) "za šefa zatvora i čuvara".
"Nažalost, još nijesu sudski epilog dočekala svjedočenja o crnogorskim državljanima koji su tamo zarobljeni i ubijeni - ti slučajevi nikad nijesu ni procesuirani", dodao je premijer.
Spajić je naveo da crnogorsko Državno tužilaštvo ima uspostavljenu saradnju s Državnim odvjetništvom Hrvatske, da je pripremljen sporazum o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida, kao i sporazum o razumijevanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama radi njihovog učešća u krivičnom postupku za ratne zločine, koji je, kako je dodao, proslijeđen Državnom odvjetništvu Hrvatske u cilju usaglašavanja.
"Vjerujemo da će pomenuti sporazumi doprinijeti efikasnijem, djelotvornijem i proaktivnijem procesuiranju ratnih zločina. Dakle, u 'Lori' su se desili ratni zločini, što su potvrdili i hrvatski sudovi", konstatovao je predsjednik Vlade.
Šef diplomatije Hrvatske Gordan Grlić Radman, negirao je prošle sedmice u intervjuu "Vijestima" postojanje logora "Lora". On je izjavio da "ne postoji i nikad nije postojao nikakav 'logor Lora'", da to nije otvoreno pitanje između Zagreba i Podgorice, već "narativ koji cilja na izjednačavanje agresora i žrtve", kao i da je "sve oko događanja u zatvoru u Lori procesuirano i presuđeno". Grlić Radman je saopštio i da bi donošenje rezolucije u crnogorskom parlamentu kojom se osuđuje agresija na Dubrovnik, u kojoj je Crna Gora učestvovala početkom devedesetih, bila "dobar gest prema Hrvatskoj".
Knežević je kazao da je "djelimično zadovoljan" odgovorom Spajića, tvrdeći da je Grlić Radman "samo agentura dogovora koji postoji" između bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića (Demokratska partija socijalista) i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića (Hrvatska demokratska zajednica).
"Đukanović i Plenković su lobirali i izlobirali da ja, (predsjednik Skupštine Andrija) Mandić (Nova srpska demokratija) i (potpredsjednik Vlade Aleksa) Bečić (Demokrate) budemo proglašeni za persone non grata u Hrvatskoj, i da ne zatvorimo sva poglavlja (u pregovorima s Evropskom unijom)... Eto koliko je DPS reformski i koliko želi Crnu Goru u EU. Cilj je da se mi dodatno isposipamo pepelom i prihvatimo sve krivice ovoga svijeta...", ocijenio je.
Knežević je rekao da je cilj svega toga da se stvore uslovi za "prekomponovanje (vladajuće) većine", i da su "Vijesti" - "medijska platforma za to".
"... U tom mediju je bio intervju ovog gospodina Radmana, i taj gospodin Radman kreće s kanonadom, gazeći po našim mrtvima, ponavljajući nove zahtjeve. I šta na radi gospodine Spajiću, i Vama i nama - najavljuje nam dubrovačku rezoluciju. Živi bili pa vidjeli, neće dugo proći i ovdje će neko podnijeti rezoluciju o dubrovačkom ratištu... To treba da bude vododjelnica kako bi se išlo ka nekoj imaginarnoj manjinskoj podršci", poručio je on.
Knežević je naveo da bi Grlić Radman, kad sljedeći put pomene žrtve "Lore", trebalo da bude proglašen za personu non grata u Crnoj Gori. Poslanik DNP-a je pozvao čelnike crnogorskog tužilaštva da iskoriste "sve pravne mehanzme" da dobiju podatke i informacije o ljudima koji su ubijali u "Lori".
U posljednjih godinu, odnosi s Hrvatskom pogoršali su se zbog nekih otvorenih pitanja. Između ostalog, zbog “Jadrana” i table na mjestu nekadašnjeg logora u Morinju, u Kotoru.
Najveće “zahlađenje” desilo se ljetos, kad je crnogorski parlament usvojio rezoluciju o genocidu u logoru Jasenovac, zbog čega je Hrvatska oštro negodovala, proglasivši nedugo potom Mandića, Bečića i Kneževića za nepoželjne.
Bonus video:
