Bešić: Bečić mora da se kandiduje za predsjednika, ideja o Momiru Bulatoviću besmislena

On je kazao da bojkot ugrožava političku stabilnost i da je interes svih da se opozicija nađe u Parlamentu, ali da je očito da će teško biti postignut kompromis
234 pregleda 37 komentar(a)
Miloš Bešić, Foto: Boris Pejović
Miloš Bešić, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 28.05.2017. 11:09h

Crnu Goru na proljeće naredne godine očekuju predsjednički i lokalni izbori u velikom broju opština, a manje je vjerovatno da će biti održani vanredni parlamentarni, jer za to nema suštinskih razloga, smatra profesor Fakulteta političkih nauka beogradskog Univerziteta Miloš Bešić. On je rekao da jedini razlog tome može biti da se opozicija nakon tih izbora vrati u Parlament. „Ali to je moguće samo, ukoliko nestanu razlozi bojkota, a ti razlozi se tiču samog kvaliteta demokratskog procesa. Drugim riječima, da bi došlo do nekog značajnog napretka ili promjena u izbornom procesu, to se može desiti samo ukoliko zapad izvrši pritisak na Demokratsku partiju socijalista (DPS)“, rekao je Bešić agenciji MINA. On je kazao da bojkot ugrožava političku stabilnost i da je interes svih da se opozicija nađe u Parlamentu, ali da je očito da će teško biti postignut kompromis. Bešić je ocijenio da je opozicija u bojkotu parlamenta ovoga puta istrajnija nego što je bila ranije. “Nekoliko je puta bilo bojkota pa su se vraćali, sad su prilično konzistentni, ali to nije dobro ni za opoziciju ni za DPS, ni za ukupan društveno-politički sistem”, ocijenio je Bešić.

Zapad mora da izvrši pritisak na DPS On je kazao da izbori najlogičnije rješenje, ali da oni, kao je rekao, moraju da otklone razloge i sumnje opozicije u izborni proces, a toga neće biti ukoliko zapad ne izvrši pritisak na DPS. „Ipak kako su Sjedinjene Američke Države (SAD) pokazale koliko im je važno da Crna Gora bude članica NATO-a, ne očekujem tu vrstu pritiska. Jednostavno rečeno, DPS, kao vlast, jeste garancija prozapadnog kursa, iliti, zašto bi oni ugrožavali poziciju DPS-a koji je garant stabilnosti NATO Alijanse u Crnoj Gori”, rekao je Bešić. On ocijenio da će zapad podržati vlast, jer ona garantuju ostvarenje njihovih strateških interesa, a NATO je jedan od njih. Bešić smatra da članstvo u NATO neće uticati na političu situaciju u Crnoj Gori, jer u državi postoji duboka politička podjela na relaciji vlast – opozicija. „Tako duboka politička podjela odražava se na pitanja pa i na pitanje NATO integracija. NATO je samo jedno od pitanja na koje se odražavaju ključne podjele koje postoje u Crnoj Gori“, naveo je Bešić. On je ocijenio da će pitanje NATO integrcija nastaviti da dijeli građane i političke partije na način koji je to činio do sada . „To znači da je ukupna perspektiva stabilnosti Crne Gore kao NATO zemlje dovedena u pitanje, jer potencijanom smjenom vlasti može se očekvati promjena te vrste kursa, i to je ključni razlog zbog čega je DPS podržao NATO. Oni znaju da će DPS imati podršku kao garant pozicioniranja Crne Gore kao NATO članice. Drugim riječima, odbrana DPS-a, sa stanovišta interesa Zapada, jeste i odbrana pozicije NATO-a, kao organizacije, u Crnoj Gori“, pojasnio je Bešić.

Demokrate preuzele vodeću ulogu Komentarišući odnos snaga na opozicionoj sceni, Bešić je kazao da su Demokrate Crne Gore preuzela vodeću ulogu u tom bloku. “Nema sumnje da se oni doživjavaju kao novi lideri opozicije, čak i ako uzmete dobar rezultat Demokratskog fronta (DF) na parlamentarnim izborima, koji je ostvaren vrlo snažnom kampanjom”, ocijenio je Bešić. Prema njegovim riječima, DF je na parlamentarnim izborima ostvario dobar rezultat, ali sada moraju sistematski, dugoročno da održavaju tu kampanju kako bi imali isti nivo podrške. “To je jako teško iz više razloga. Svako smanjenje broja glasova DF-a je direktno povećanje broja podrške drugih stranaka. SNP i Demos su očito u problemu,dakle, to može jedino da utiče na povećanje podrške Demokratama”, rekao je Bešić. On je kazao da su Demokrate Crne Gore nova partija, relativno mlada i u naletu, a biračko tijelo dobro reaguje na takve strukture jer su prezasićeni starim liderima. Demokrate, kako je rekao Bešić, jesu neka vrsta neoficijalnog lidera opozicionog bloka, ali je pitanje koliko će na dug rok održati tu dinamiku, to nije lako, a poseban problem naglog rasta jeste priliv novih kadrova koji, nerijetko, ne može da se kontroliše. “Kad imate priliv novih članova, onda gotovo da nemate selekciju. Nisam siguran da Demokrate imaju institucionalni kapacitet na zahteve vlasti u koje ulaze na lokalnom nivou, niti da li imaju dovoljno iskusne kadrove za operativne poslove, i to će biti glavna tačka atakovanja DPS-a na Demokrate. Oni će, najvjerovatnije, da “gađaju” personalno na njihove kompetencije i rezultate”, ocijenio je Bešić.

Neka se spreme za napade i DPS i DF Demokrate će, kako navodi, sada biti prvi “na udaru” DPS-a, iako je u kampanji to bio DF. Pitanje je, smatra on, kako će Demokrate održati trend rasta, jer u podijeljenoj Crnoj Gori u onom trenutku kada podrška prestane da raste ona počinje da opada. Bešić je ocijenio da će Demokratska Crna Gora biti na udaru i srpske opzcicije, prije svega DF-a, jer im uzimaju glasove, te da će predsjednički izbori biti prvi test i najveća šansa koju će imati Demokrate da zaokruže proces vlastitog etabliranja kao lidera opozicije. “Oni moraju da imaju predsjedničkog kandidata. Drugim riječima, njihov lider, Aleksa Bečić, jednostavno mora da se kandiduje za predsjednika. Ako ne izađe to je poltički amaterizam”, navodi Bešić. On je rekao da je to zbog tog što bi Bečić na predsjedničkim izborima bio u realativno lagodnoj situaciju, budući da treba da dobije veči procenat podrške nego su Demokrate dobile na parlamentarnim izborima, a to je gotovo izvjesno, kako sada stvari stoje. “Dobiće sigurno, više od 10 odsto kao predsjednički kandidat. Prema tome, on ne može da izgubi”, tvrdi Bešić. On smatra da na predsjedničke izbore DF, da bi održao svoju poziciju, mora da izađe. „Njihova ideja o jednom kandidatu je samo zahtjev da se nametne njihov kandidat kao zajednički, a da ukoliko toga nema, svaki drugi kandidat bude optužen za kolaboracionizam“.

Ideja o Momiru je besmislena

Bešić je ocijenio neozbiljnim mogućnost da Momir Bulatović bude kandidat na predsjedničkim izborima. “Ti koji to govore ne poznaju ni elementarno situaciju u kojoj se Bulatović nalazi. Njegova kandidatura za predsjednika je potuno besmislena”, rekao je Bešić. On poručuje da bi zajednilki kandidat opozcije bila logički odlična karta što se, kako navodi, pokazalo kod Miodraga Lekića. On je kazao da je svaka vrsta ujedinjavanja opozicije veća opasnost za DPS, a da bi to posebno bio zajednički predsjednički kandidat. “Samo opoziciji nije jasno godinama unazad, da moraju da se ujedine da bi DPS pobijedili. To je svima jasno. Ali to se ne dešava iz dva ključna razloga, Prvi su lične sujete, a drugi su ozbiljne ideološke razlike koje je teško prevazići ”, rekao je Bešić. On je ocijenio da je u situaciji gdje je kandidat DPS-a vjerovatno Milo Đukanović, izazov za opoziciju zaista težak. „Nije isto kada imate izbore Lekić protiv Filipa Vujanovića i kada imate bio kog kandidata protiv Đukanovića”, smatra Bešić. On je podsjetio da je DPS na prethodnim izborima osvojio više od 40 odsto glasova. „Ti glasovi su gotovo unaprijed obezbeđeni ako Đukanović izađe na izbore. Tome treba dodati određeni procenat manjinskih glasova koji tradicionalno idu prema DPS-u, i konačno, ako se doda tome činjenica da prvi čovek DPS-a uvek može da napravi bolji rezultat kao pojedinac, nego što to može DPS kao partija, slijedi da opozicija mora ozbiljno da se potrudi kako bi bila kompetitivna“, rekao je Bešić. On je rekao da bi SNP, da je lider Srđan Milić ranije podnio ostavku imao mnogo bolji rezulat, ko god da dođe na njegovu poziciju. "Svaka smjena je blagotvorna, jer novi ljudi podižu kapacitet. To se desilo i kad je Milić došao umjesto Predraga Bulatovića", kazao je Bečić.

Bonus video: