MANS podnosi tužbu protiv MUP-a

Kako je kazao direktor Monitoring programa u MANS-u, Vuk Maraš, MUP je to ponovo uradio iako je Upravni sud prije toga donio odluku u njihovu korist, i stavio van snage prethodno rješenje MUP-a kojim im je takođe, na isti način, bio zabranjen pristup traženom ugovoru.
3 komentar(a)
Vuk Maraš, Foto: Savo Prelević
Vuk Maraš, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 26.08.2016. 15:03h

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) ponovo je zabranilo Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) pristup Ugovoru o nabavci AFIS sistema, saopštili su iz te nevladine organizacije i poručili da će Upravnom sudu podnijeti tužbu protiv tog resora.

Kako je kazao direktor Monitoring programa u MANS-u, Vuk Maraš, MUP je to ponovo uradio iako je Upravni sud prije toga donio odluku u njihovu korist, i stavio van snage prethodno rješenje MUP-a kojim im je takođe, na isti način, bio zabranjen pristup traženom ugovoru.

„Imajući u vidu da je ovakva, ponovna odluka MUP-a, protivna Ustavu i Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, kao i nizu međunarodnih konvencija i propisa kojima se garantuje pravo slobodnog pristupa informacijama u posjedu organa vlasti, MANS će Upravnom sudu protiv MUP-a podnijeti tužbu i tražiti hitno odlučivanje, kako bi se javnosti što prije omogućio pristup svim podacima o nabavci AFIS sistema“, saopštio je Maraš.

Kako je pojasnio, u novom rješenju MUP-a, koje ponovo potpisuje načelnica Odjeljenja za zaštitu podataka o ličnosti i slobodan pristup informacijama, Zora Čizmović navodi se da je ugovor o nabavci AFIS sistema označen stepenom tajnosti „interno“ od sektora kriminalističke policije i da im ga iz tog razloga ne mogu dostaviti.

„Kriminalistička policija je informisala MUP da bi objavljivanje ugovora o nabavci AFIS sistema moglo „iskompromitovati otiske prstiju“ i da bi njegovim „objelodanjivanjem nastupile štetne posljedice za ostvarivanje funkcije tog organa“, naveo je Maraš.

On je ocijenio da je Čizmović, iznošenjem takvih stavova, u potpunosti ponovila argumentaciju iz prethodnog, nezakonitog rješenja MUP-a, koje je Upravni sud po njihovoj tužbi stavio van snage.

„Štaviše, ovakvo obrazloženje suprotno je, ne samo Ustavu i Zakonu o slobodnom pristupu, već i elementarnoj logici“, smata Maraš.

Prema njegovim riječima, ugovor o nabavci AFIS sistema je pravni posao i on kao takav ne sadrži bilo kakve otiske prstiju bilo kojeg građanina Crne Gore.

„Pa je obrazloženje da bi došlo do „kompromitacije otisaka“ u potpunosti besmisleno. Drugo, sve i da u traženom ugovoru postoji neka informacija koja se može smatrati tajnom, MUP je po zakonu dužan da nam Ugovor ipak dostavi, a da prije toga iz njega izbriše one informacije koje se smatraju tajnim“, objasnio je Maraš.

On je poručio da se ne smije zaboraviti ni da je nabavka AFIS sistema plaćena iz budžeta Crne Gore, novcem svih njenih građana i to blizu dva miliona EUR, što je, dodao je, još jedan u nizu razloga zbog kojeg se taj Ugovor mora učiniti javno dostupnim.

Maraš je kazao da je, imajući u vidu da se implementacija AFIS sistema u javnosti predstavlja kao jedno od rješenja koje bi trebalo da dovede do smanjivanja broja duplo izdatih ličnih karata, pa samim tim i duplikata u biračkom spisku, nesporan interes svakog građanina da se iz ugovora sam informiše o tome kakav će konkretno doprinos dati implementacija AFIS-a slobodnijim izborima u Crnoj Gori.

„Ipak, svi ovi argumenti nijesu bili dovoljni da obezbijede da Čizmović ovog puta ispoštuje zakon i objavi Ugovor o nabavci AFIS sistema, već se odlučila da nastavi sa njegovim sakrivanjem od očiju javnosti“, saopštio je Maraš.

Na taj način je, kako smatra, nanijeta direktna šteta naporima da se izgradi povjerenje u crnogorski izborni proces, koje je, dodao je, ionako već ozbiljno poljuljano nezakonitim aktivnostima različitih državnih organa i odgovornih lica u njima.

Bonus video: